Mural Sendlerowej powróci

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac ekipy Otwockie Murale był portret Ireny Sendlerowej zdobiący ścianę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2. Niestety mural został zakryty podczas prowadzonej w wakacje termomodernizacji placówki, ale dyrekcja szkoły zapewnia, że zostanie on odtworzony

PRZEMEK SKOCZEK

Patronem istniejącej od 1967 roku szkoły przez ponad trzy dekady był Tadeusz Kościuszko. W 1999 roku wraz z reformą szkolnictwa zmienił się nie tylko charakter placówki, przemianowanej ze szkoły podstawowej na gimnazjum, lecz także jej patron. Stała się nim Irena Sendlerowa.

To właśnie jej zadedykowano piękny, kolorowy mural zdobiący jedną ze ścian sali gimnastycznej od strony ul. Narutowicza, który został uroczyście odsłonięty podczas pikniku 9 czerwca 2018 roku.

Przeprowadzona latem termomodernizacja szkoły sprawiła, że mural zabudowano. Jednak wróci. – O tym, że czeka nas docieplanie budynków, wiedzieliśmy już wtedy, gdy mural miał powstać. Ta inwestycja była konieczna, w sali było zimno, w czasie mrozów izolowaliśmy ścianę materacami, żeby doraźnie rozwiązać problem. Mimo wszystko zdecydowaliśmy się zrobić wtedy ten mural, ponieważ jego wykonawcy już na wstępie podeszli do tego z pełnym zrozumieniem i zapewnili nas, że po termomodernizacji chętnie go odtworzą. I taki jest plan. Muszę tylko uporać się z bieżącymi sprawami i wrócimy do tego tematu – zapewnia dyrektor „Dwójki” Magdalena Słupska.

Decyzja wymaga jeszcze sprawdzenia kilku formalności. Istnieje ryzyko, że ponowne pomalowanie ściany wpłynie na utratę gwarancji u wykonawcy termomodernizacji. Szkoła chce jednak powrotu Sendlerowej, co jest wyraźnym podkreśleniem, że pozostanie ona patronką placówki. Po likwidacji gimnazjów pojawił się bowiem pomysł przywrócenia poprzedniego patrona, który ma swoich zwolenników. – Szykujemy się do oficjalnej odsłony nowego pomnika Tadeusza Kościuszki, który od niedawna stoi przed szkołą. Chcemy w ten sposób nawiązać do historii placówki i oddać hołd temu wielkiemu dowódcy, ale nie zamierzamy zmieniać patrona – podkreśla dyrektor Słupska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.