Zapowiedzi kulturalne 15-21 października

OTWOCK

Rock w pubie

Koncert Die Before Lumbago odbędzie się w Qba Pubie w sobotni wieczór, 16 października

Die Before Lumbago to grupa z Mińska Mazowieckiego, która gra mieszankę post-punku, stoner metalu i grunge’u. Panowie odwiedzili już otwocki bar przed trzema laty. Teraz wracają z nową płytą. Będzie mocno i głośno. Wstęp jest wolny, ale będzie zrzutka do zespołowego kapelusza.

Qba Pub, ul. Świderska 13, godz. 20, wstęp wolny

 

Pokaz ważnego dokumentu

Kino Oaza zaprasza w niedzielę na bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego „W czasie wojny byliśmy dziećmi. Wspomnienia otwockiej konspiracji”

Film jest ciekawą i wzruszającą relacją mieszkańców Otwocka, którzy w czasie niemieckiej okupacji działali w ruchach konspiracyjnych. Dokument został wyprodukowany przez miasto Otwock i Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu. Wyreżyserowali go Agata Zatyka i Cezary Dąbrowski. Premierowy pokaz odbył się 15 sierpnia w parku miejskim podczas Nocy Wolności. Jego twórcy podkreślali wówczas, że w ten sposób „oddają hołd i cześć wszystkim członkom Szarych Szeregów i Armii Krajowej IV Rejonu Fromczyn, którzy walczyli o wolną Polskę”.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 17.10, godz. 16, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Jak spokój po burzy

Klasyczne instrumentarium i klasyczne brzmienia połączone z subtelną elektroniką oraz poetyckie teksty – to cechy charakterystyczne twórczości zespołu Tęskno, który wystąpi w sobotę, 16 października

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Pierwotnie był duetem, którego drugą połowę stanowiła pianistka Hanna Raniszewska, znana jako Hana Rani. Panie szybko podbiły polską scenę alternatywną i serca słuchaczy. W ekspresowym tempie z mało znanego projektu przeobraziły się w profesjonalny zespół. W tak zwanym międzyczasie Hana Rani wydała solowy album i jej indywidualna kariera nabrała tempa. Panie się rozstały i Tęskno jest teraz jednoosobową formacją, choć koncertuje z kwartetem. Gra w nim m.in. otwocki skrzypek Jakub Grott.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 16.10, godz. 18, bilety 50 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe)

 

KARCZEW

Spotkanie poetycko-muzyczne

Na spotkanie z Inką Molak zaprasza 20 października Centrum Kultury i Sportu

Karczewska artystka, równie dobrze czująca się przy sztaludze malarskiej, jak i podczas pisania wierszy, wydała swój nowy tomik zatytułowany „Zatrzymać czas”. To wiersze z pewnością bardzo… na czasie. Z wiekiem i przez pandemię czas ucieka nam przez palce. Na wernisażu zagra też duo gitarowe tworzone przez Michała Romana i Artura Zdanowicza. Wykonają oni utwory muzyki klasycznej.

CKiS, ul. Widok 2, środa, 20.10, godz. 18.30, wstęp wolny

 

CELESTYNÓW

Świetlica w Pogorzeli zaprasza

Stanisław Górka i Danuta Stankiewicz będą gośćmi spotkania z kulturą w świetlicy wiejskiej w Pogorzeli w sobotę, 16 października

Mieszkający w nadświdrzańskich Kopkach Stanisław Górka jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem i pedagogiem uczącym emisji głosu w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Od 1992 roku prowadzi Towarzystwo Teatralne Pod Górkę, które specjalizuje się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. W Pogorzeli wystąpi z recitalem „Ach, Panie, Panowie”.

Piosenkarka Danuta Stankiewicz jest aktywna na scenie od ponad 40 lat. Zaczynała w dziecięcym zespole Gawędzie. Koncertowała w kilkudziesięciu krajach świata, nagrała ponad 350 piosenek, wydała 30 płyt solowych i ponad 150 składanek, zagrała prawie 10 tysięcy koncertów. To urodzona showmanka, która z pewnością porwie wszystkich do zabawy.

Świetlica wiejska w Pogorzeli, ul. Leśna 2, sobota, 16.10, godz. 17-20, wstęp wolny

 

Nowa atrakcja na bunkrach

W niedzielę, 17 października po raz pierwszy na bunkrach odbędzie się dzień peryskopowy. Można przyjść i popatrzeć przez soczewki sprzed lat

        Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze należą do najbardziej znanych i najlepiej wyposażonych w Polsce. To zasługa Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” opiekującego się schronami. Najnowszym nabytkiem jest peryskop, który znalazł się na wyposażeniu mniejszego schronu Regelbau 514.

– To model SR9 dla stropu dwumetrowej grubości, jaką mają nasze obiekty. Przyjechał do nas z Holandii, jest w pełni sprawny, choć to składak. Z wielu peryskopów pochodzących z czasów II wojny światowej złożyli jeden. Zapewnia przybliżenie rzędu 2,8, więc szału nie robi, ale pozwala na dobrą obserwację terenu – wyjaśnia Hubert Trzepałka z „Przedmościa Warszawa”. – Peryskopy były „oknem na świat” dla zamkniętych w schronach załóg. Były bardzo potrzebne, ponieważ odizolowani żołnierze, nieświadomi tego, co dzieje się wokół, często wpadali w panikę, zwłaszcza podczas długotrwałego ostrzału.

Dąbrowiecka Góra, niedziela, 17.10, godz. 12-18

 

WIĄZOWNA

Rzakcianki zapraszają

Na sobotę, 16 października świetlica w Rzakcie zaplanowała kolejną edycję Dnia Kobiet Wiejskich

To jesienne wydarzenie jest organizowane w związku z obchodzonym w październiku Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich, który został uchwalony przez ONZ 14 lat temu. W programie jest wspólne śpiewanie, zabawa i ucztowanie, do tańca zagrają muzycy z zespołu Mazowszaki. Gospodyniami wydarzenia są panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Rzakcianki” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie.

Świetlica wiejska, ul. Mokra 4, sobota, 16.10, godz. 16

 

WAWER

Ryk z dwóch gardeł

Nowy sezon Sceny Otwartej w Wawerskim Centrum Kultury rozpocznie koncert zespołu Chaostream. Polecamy w sobotę, 16 października w Kulturotece Falenica

         Chaostream to warszawski zespół, któremu po latach wspólnego grania udało się wypracować własny styl: metal progresywny, doprawiony elementami rocka, ambientu i klasyki. W 2019 roku muzycy wydali własnym sumptem płytę „A World to Embrace”, w której zabierają słuchaczy w intrygującą muzyczną opowieść. Brzmienie zespołu bazuje na dwugłosie pary wokalistów: Beaty Kaludov „Sato” i Maksymiliana Walczaka. Ich dopełnieniem są instrumentaliści: Radosław Kolago – gitara, Marcin Filipek – gitara, Michał Bartos – bas, Michał Tobjasz – perkusja.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 16.10, godz. 19, wstęp wolny

 

Nietypowe opowieści z czasów wojny

Karolina Sulej, autorka książki „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”, będzie gościem czwartkowego spotkania z cyklu Stacja Książka

         Na Stacji Falenica w każdy czwartek, aż do połowy grudnia, odbywają się spotkania literackie. Agnieszka Kowalska, autorka cyklu, rozmawia z pisarzami na bardzo różne, ale zawsze ważne tematy. 21 października gościem będzie Karolina Sulej, autorka niezwykle ciekawych i poruszających „Rzeczy osobistych” opowiadających o ubraniach w obozach koncentracyjnych i czasie zagłady.

Teraz wydała „Historie osobiste” – 11 wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli okupację, getta, obozy. W każdej rozmowie przewija się motyw dbania o wygląd jako bardzo ważny czynnik zachowania godności w sytuacjach granicznych. To nietypowa opowieść o czasach wojny przez pryzmat osobistego doświadczania codzienności, obcowania z przedmiotami. Na tyle dobra, że znalazła się w finałowej piątce ostatniej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, czwartek, 21.10, godz. 18.30, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.