Zapowiedzi kulturalne 15-21 października
OTWOCK
Rock w pubie
Koncert Die Before Lumbago odbędzie się w Qba Pubie w sobotni wieczór, 16 października
Die Before Lumbago to grupa z Mińska Mazowieckiego, która gra mieszankę post-punku, stoner metalu i grunge’u. Panowie odwiedzili już otwocki bar przed trzema laty. Teraz wracają z nową płytą. Będzie mocno i głośno. Wstęp jest wolny, ale będzie zrzutka do zespołowego kapelusza.
Qba Pub, ul. Świderska 13, godz. 20, wstęp wolny
Pokaz ważnego dokumentu
Kino Oaza zaprasza w niedzielę na bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego „W czasie wojny byliśmy dziećmi. Wspomnienia otwockiej konspiracji”
Film jest ciekawą i wzruszającą relacją mieszkańców Otwocka, którzy w czasie niemieckiej okupacji działali w ruchach konspiracyjnych. Dokument został wyprodukowany przez miasto Otwock i Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu. Wyreżyserowali go Agata Zatyka i Cezary Dąbrowski. Premierowy pokaz odbył się 15 sierpnia w parku miejskim podczas Nocy Wolności. Jego twórcy podkreślali wówczas, że w ten sposób „oddają hołd i cześć wszystkim członkom Szarych Szeregów i Armii Krajowej IV Rejonu Fromczyn, którzy walczyli o wolną Polskę”.
Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 17.10, godz. 16, wstęp wolny
JÓZEFÓW
Jak spokój po burzy
Klasyczne instrumentarium i klasyczne brzmienia połączone z subtelną elektroniką oraz poetyckie teksty – to cechy charakterystyczne twórczości zespołu Tęskno, który wystąpi w sobotę, 16 października
Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Pierwotnie był duetem, którego drugą połowę stanowiła pianistka Hanna Raniszewska, znana jako Hana Rani. Panie szybko podbiły polską scenę alternatywną i serca słuchaczy. W ekspresowym tempie z mało znanego projektu przeobraziły się w profesjonalny zespół. W tak zwanym międzyczasie Hana Rani wydała solowy album i jej indywidualna kariera nabrała tempa. Panie się rozstały i Tęskno jest teraz jednoosobową formacją, choć koncertuje z kwartetem. Gra w nim m.in. otwocki skrzypek Jakub Grott.
MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 16.10, godz. 18, bilety 50 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe)
KARCZEW
Spotkanie poetycko-muzyczne
Na spotkanie z Inką Molak zaprasza 20 października Centrum Kultury i Sportu
Karczewska artystka, równie dobrze czująca się przy sztaludze malarskiej, jak i podczas pisania wierszy, wydała swój nowy tomik zatytułowany „Zatrzymać czas”. To wiersze z pewnością bardzo… na czasie. Z wiekiem i przez pandemię czas ucieka nam przez palce. Na wernisażu zagra też duo gitarowe tworzone przez Michała Romana i Artura Zdanowicza. Wykonają oni utwory muzyki klasycznej.
CKiS, ul. Widok 2, środa, 20.10, godz. 18.30, wstęp wolny
CELESTYNÓW
Świetlica w Pogorzeli zaprasza
Stanisław Górka i Danuta Stankiewicz będą gośćmi spotkania z kulturą w świetlicy wiejskiej w Pogorzeli w sobotę, 16 października
Mieszkający w nadświdrzańskich Kopkach Stanisław Górka jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem i pedagogiem uczącym emisji głosu w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Od 1992 roku prowadzi Towarzystwo Teatralne Pod Górkę, które specjalizuje się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. W Pogorzeli wystąpi z recitalem „Ach, Panie, Panowie”.
Piosenkarka Danuta Stankiewicz jest aktywna na scenie od ponad 40 lat. Zaczynała w dziecięcym zespole Gawędzie. Koncertowała w kilkudziesięciu krajach świata, nagrała ponad 350 piosenek, wydała 30 płyt solowych i ponad 150 składanek, zagrała prawie 10 tysięcy koncertów. To urodzona showmanka, która z pewnością porwie wszystkich do zabawy.
Świetlica wiejska w Pogorzeli, ul. Leśna 2, sobota, 16.10, godz. 17-20, wstęp wolny
Nowa atrakcja na bunkrach
W niedzielę, 17 października po raz pierwszy na bunkrach odbędzie się dzień peryskopowy. Można przyjść i popatrzeć przez soczewki sprzed lat
Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze należą do najbardziej znanych i najlepiej wyposażonych w Polsce. To zasługa Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” opiekującego się schronami. Najnowszym nabytkiem jest peryskop, który znalazł się na wyposażeniu mniejszego schronu Regelbau 514.
– To model SR9 dla stropu dwumetrowej grubości, jaką mają nasze obiekty. Przyjechał do nas z Holandii, jest w pełni sprawny, choć to składak. Z wielu peryskopów pochodzących z czasów II wojny światowej złożyli jeden. Zapewnia przybliżenie rzędu 2,8, więc szału nie robi, ale pozwala na dobrą obserwację terenu – wyjaśnia Hubert Trzepałka z „Przedmościa Warszawa”. – Peryskopy były „oknem na świat” dla zamkniętych w schronach załóg. Były bardzo potrzebne, ponieważ odizolowani żołnierze, nieświadomi tego, co dzieje się wokół, często wpadali w panikę, zwłaszcza podczas długotrwałego ostrzału.
Dąbrowiecka Góra, niedziela, 17.10, godz. 12-18
WIĄZOWNA
Rzakcianki zapraszają
Na sobotę, 16 października świetlica w Rzakcie zaplanowała kolejną edycję Dnia Kobiet Wiejskich
To jesienne wydarzenie jest organizowane w związku z obchodzonym w październiku Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich, który został uchwalony przez ONZ 14 lat temu. W programie jest wspólne śpiewanie, zabawa i ucztowanie, do tańca zagrają muzycy z zespołu Mazowszaki. Gospodyniami wydarzenia są panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Rzakcianki” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie.
Świetlica wiejska, ul. Mokra 4, sobota, 16.10, godz. 16
WAWER
Ryk z dwóch gardeł
Nowy sezon Sceny Otwartej w Wawerskim Centrum Kultury rozpocznie koncert zespołu Chaostream. Polecamy w sobotę, 16 października w Kulturotece Falenica
Chaostream to warszawski zespół, któremu po latach wspólnego grania udało się wypracować własny styl: metal progresywny, doprawiony elementami rocka, ambientu i klasyki. W 2019 roku muzycy wydali własnym sumptem płytę „A World to Embrace”, w której zabierają słuchaczy w intrygującą muzyczną opowieść. Brzmienie zespołu bazuje na dwugłosie pary wokalistów: Beaty Kaludov „Sato” i Maksymiliana Walczaka. Ich dopełnieniem są instrumentaliści: Radosław Kolago – gitara, Marcin Filipek – gitara, Michał Bartos – bas, Michał Tobjasz – perkusja.
WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 16.10, godz. 19, wstęp wolny
Nietypowe opowieści z czasów wojny
Karolina Sulej, autorka książki „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”, będzie gościem czwartkowego spotkania z cyklu Stacja Książka
Na Stacji Falenica w każdy czwartek, aż do połowy grudnia, odbywają się spotkania literackie. Agnieszka Kowalska, autorka cyklu, rozmawia z pisarzami na bardzo różne, ale zawsze ważne tematy. 21 października gościem będzie Karolina Sulej, autorka niezwykle ciekawych i poruszających „Rzeczy osobistych” opowiadających o ubraniach w obozach koncentracyjnych i czasie zagłady.
Teraz wydała „Historie osobiste” – 11 wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli okupację, getta, obozy. W każdej rozmowie przewija się motyw dbania o wygląd jako bardzo ważny czynnik zachowania godności w sytuacjach granicznych. To nietypowa opowieść o czasach wojny przez pryzmat osobistego doświadczania codzienności, obcowania z przedmiotami. Na tyle dobra, że znalazła się w finałowej piątce ostatniej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, czwartek, 21.10, godz. 18.30, wstęp wolny