Niepełnosprawni zaparkują za darmo?

Do otwockiej rady miasta trafił wniosek o umożliwienie bezpłatnego parkowania w centrum Otwocka pojazdów osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz kartę parkingową. Zdania radnych w tej sprawie są podzielone

SYLWIA WYSOCKA

Wnioskiem w sprawie bezpłatnego parkowania zajęła się komisja zdrowia i spraw społecznych na posiedzeniu, które odbyło się w czwartek, 14 października. Jeden z mieszkańców zaproponował, aby osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i kartę parkingową, otrzymały Kartę N+ i na jej podstawie mogły w strefie płatnego parkowania zostawiać samochód za darmo. „Zwracam się z wnioskiem o podjęcie uchwały ustanawiającej Kartę N+ dla wszystkich mieszkańców Otwocka, u których zespół orzekania o niepełnosprawności stwierdził niepełnosprawność w stopniu znacznym i którym wydał kartę parkingową” – napisał we wniosku mieszkaniec.

W Warszawie Karta N+ przysługuje kierowcom, którzy legitymują się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz kartą parkingową, a także prowadzącym pojazdy rodzicom i opiekunom prawnym osób niepełnosprawnych mających orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności i posiadających kartę parkingową. Taka karta uprawnia do bezpłatnego postoju na każdym ogólnodostępnym miejscu wyznaczonym w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN), nie tylko na kopertach. 

Na prośbę radnych do wniosku odniósł się urząd miasta, który wyraził opinię, że w uchwale o strefie płatnego parkowania można wprowadzić zapis umożliwiający bezpłatne parkowanie osobom, spełniającym określone warunki.

Zdania radnych w tej sprawie były jednak podzielone. – Jeżeli w strefie płatnego parkowania znajdują się tzw. niebieskie koperty, to jest to przeoczenie i należy je stamtąd wyłączyć, co rozwiązałoby problem – skomentował Marcin Michalczyk. I dodał: – Wniosek mieszkańca nie jest najlepszy, bo dotyczy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, podczas gdy karty parkingowe posiadają też osoby bez stopnia znacznego, ale mające problem z poruszaniem się. Jeśli mielibyśmy robić ułatwienia, to dla osób, które mają kartę parkingową – przekonywał radny.

– W Otwocku nie mamy sytuacji, że większość miejsc parkingowych jest płatna, istnieje wiele darmowych miejsc, i to tuż obok strefy płatnej. Nie widzę powodu, żebyśmy na tym etapie zwalniali kogoś z opłat za parkowanie – skomentował z kolei przewodniczący komisji Marcin Kraśniewski. Odmienne zdanie mieli radni Ireneusz Paśniczek i Przemysław Bogusz. – Nie jest do końca tak, że miejsca niepłatne są zawsze dostępne, bo w pierwszej kolejności mieszkańcy parkują tam, gdzie nie muszą płacić – zauważył radny Paśniczek. – Mniejsze obłożenie mają miejsca płatne, a osobie niepełnosprawnej wygodniej zaparkować na takim miejscu. Wniosek jednego z mieszkańców jest jak najbardziej zasadny, nie obawiam się, że ludzie będą tam zostawiać samochody na cały dzień albo że aut będzie tak dużo, że zajmą wszystkie miejsca.

– Uważam, że należy zastosować rozwiązanie, które zaproponował urząd, i przygotować poprawkę do uchwały – dodał radny Przemysław Bogusz. – To rozwiązanie, które pomoże ludziom mającym rzeczywiście problem z parkowaniem. Zdarza się przecież, że koperty są zajęte przez osoby nieuprawnione. Nie ma straży miejskiej, która mogłaby to skontrolować – podkreślił radny Bogusz.

Ostatecznie zdecydowano o niepodejmowaniu decyzji w tej sprawie, bo jak zapowiada przewodniczący komisji zdrowia i spraw społecznych Marcin Kraśniewski, uchwała w sprawie stref płatnego parkowania wymaga zmian w szerszym zakresie. Wprawdzie nie pojawiła się informacja o terminie wprowadzenia zmian, jednak niewykluczone jest, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.