Ogrzewanie węglem do końca 2027 roku?

Zarząd Województwa Mazowieckiego przedstawił projekt zmian w tzw. uchwale antysmogowej. Zgodnie z nowymi założeniami m.in. w powiecie otwockim od 1 stycznia 2028 roku zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem. Jednocześnie do 3 listopada trwają konsultacje projektu uchwały

Na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 11 października, Zarząd Województwa Mazowieckiego przedstawił nowy projekt zmian w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Zgodnie z propozycją urzędu marszałkowskiego zakaz palenia węglem w Warszawie ma obowiązywać od 1 października 2023 roku, a od 1 stycznia 2028 roku będą nim objęte także powiaty podwarszawskie: otwocki, grodziski, legionowski, miński, nowodworski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. We wcześniejszej wersji zakaz stosowania węgla kamiennego i paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem na terenie Miasta Stołecznego Warszawy miał obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a zakaz stosowania wszelkich paliw stałych na obszarze gmin z wyżej wymienionych powiatów – od 1 lipca 2030 roku.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, poinformowała, że nowy projekt powstał po analizie niemal 5,6 tysiąca uwag i wniosków, które wpłynęły w ramach konsultacji przeprowadzonych w lipcu i sierpniu. W nowych przepisach dotyczących zakazu spalania węgla przewidziano wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 roku zainstalują kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu, będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności. W projekcie znalazł się jednak zapis dotyczący nowo powstających budynków. Zgodnie z nim, jeśli technicznie jest możliwe podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, korzystanie z instalacji opalanych paliwami stałymi będzie zakazane. Dotyczy to budynków, dla których inwestor wystąpi po 1 stycznia 2023 roku o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego nie ma – o warunki zabudowy dla terenu planowanej inwestycji. Brak możliwości podłączenia musi zostać potwierdzony dokumentem wydanym przez operatora sieci. Zapis ten ma objąć całe województwo mazowieckie.

W porównaniu z pierwszym projektem przyspieszono proces odchodzenia od węgla w stolicy i powiatach podwarszawskich, złagodzono jednak zapisy dotyczące spalania biomasy, w tym drewna. Urząd marszałkowski chce w najbliższym czasie przeprowadzić dodatkowe badania oraz kampanię edukacyjną związaną właśnie ze spalaniem biomasy.

Przypomnijmy, że uchwała antysmogowa obowiązuje na Mazowszu od listopada 2017 roku. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 roku muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu (dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze). Od lipca 2018 roku na Mazowszu obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych: węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów czy słabej jakości węgla kamiennego i paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Konsultacje dotyczące najnowszego projektu nowej uchwały antysmogowej rozpoczęły się 11 października i potrwają do 2 listopada. Uwagi można zgłosić na kilka sposobów:

  • za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego (formularz będzie aktywny tylko w czasie konsultacji),
  • pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM (ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa),
  • ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty.

opr. SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.