Drugi „Gurewicz” w centrum miasta?

Do końca roku ma być gotowa koncepcja zagospodarowania terenu bazarku pomiędzy ulicami Orlą, Pod Zegarem i Andriollego w centrum Otwocka. Miasto obecnie szuka projektanta, który przedstawi dwie propozycje i opracuje program funkcjonalno-użytkowy dla tego terenu. Jeden z nich ma uwzględniać w tym miejscu budowę świdermajera

SYLWIA WYSOCKA

W poniedziałek, 11 października w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Otwocku ukazało się ogłoszenie o zamiarze zlecenia przez miasto wykonania koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego w ramach „Projektu zagospodarowania terenu zlokalizowanego pomiędzy ul. Orlą, Pod Zegarem i Andriollego”. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w konkursie, do 20 grudnia br. ma opracować dwa warianty projektu koncepcyjnego, zinwentaryzować obecną w tym miejscu zieleń, dokonać wyceny szacunkowej obydwu wariantów i przedstawić ich wizualizacje. Opracowanie, oprócz rozbiórki istniejących budynków, musi uwzględniać budowę dwukondygnacyjnego budynku usługowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (pomieszczenia techniczne, gospodarcze, altana na odpady), elementy małej architektury i zagospodarowanie terenu. Zgodnie z zawartymi w ogłoszeniu wymogami jeden z wariantów musi uwzględniać budowę obiektu w stylu świdermajer na wzór pensjonatu Abrama Gurewicza (w zakresie elewacji, zadaszeń i tarasów). Przy czym władze Otwocka w ramach drugiego wariantu koncepcji dopuszczają alternatywne rozwiązania po wcześniejszej konsultacji i akceptacji.

– Razem z radnymi zależy nam na tym, aby teren z białymi budkami handlowymi przy ul. Orlej radykalnie zmienił swój wygląd. Zleciliśmy wykonanie prac koncepcyjnych mających na celu m.in. sprawdzenie możliwości ulokowania w tym miejscu budynku handlowo-usługowego w stylu świdermajer, wkomponowanego w estetyczną przestrzeń z dużą ilością zieleni. To pierwszy krok ku całościowemu zagospodarowaniu tego miejsca. W kolejnym etapie powstanie program funkcjonalno-użytkowy dla wybranych założeń koncepcyjnych. W sprawie tej inwestycji już wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne z racji na kluczowe położenia tego terenu – zapowiada prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Firmy zainteresowane przygotowaniem dokumentacji mogą składać oferty do 18 października.

23 komentarze do “Drugi „Gurewicz” w centrum miasta?

 • 19 października 2021 o 08:15
  Permalink

  Coraz więcej blihtru, za cenę utraty wygody mieszkańców.
  A co z tymi co utrzymują się z prowadzeniem swoich sklepików i z ich dostawcami?
  Co z mieszkańcami, którzy dokonują tam zakupów.
  Dlaczego zawsze moda na wystrój, bierze górę nad wygodą.

  Odpowiedz
  • 19 października 2021 o 11:10
   Permalink

   Co za wystrój może być w Otwocku, jeżeli wszystko co powstanie zostanie zaraz ohydnie obsmarowane przez młodocianych bezkarnych wandali? Chyba w żadnym innym mieście nie ma takiej skali ohydztwa i wandalizmu, co w Otwocku.

   Odpowiedz
  • 19 października 2021 o 11:15
   Permalink

   Czytałeś w ogóle artykuł? Napisali, że budynek ma być handlowo-usługowy, więc miejsca na sklepy przeniosą się do budynku.

   Odpowiedz
   • 19 października 2021 o 14:37
    Permalink

    To że będzie to budynek handlowo-usługowy to fajnie tylko wiąże się to z tym , że sprzedawcy którzy się przeniosą się tam z dotychczasowych budek będą mieli większy czynsz do zapłacenia , a my jako kupujący będziemy musieli wi cej zapłacić za te same produkty .

    Odpowiedz
    • 19 października 2021 o 15:14
     Permalink

     To niech się przeniosą na targowisko. Idealne miejsce na tego typu badziewny handel nieprawdaż?

     Odpowiedz
     • 19 października 2021 o 20:57
      Permalink

      No oczywiście, przecież najświeższe warzywa to tylko z Auchan/Lidla/Biedronki. Ciekawe kto więcej podatku zapłacił za rok: ci handlarze razem czy jeden market spożywczy? Wielkopaństwo napływowe z Otwocka ma aspiracje… Tylko jakoś nie radzi sobie z syfem na ulicach i zalewaniem miasta po byle deszczyku.

      Odpowiedz
     • 20 października 2021 o 19:35
      Permalink

      „Firmy zainteresowane przygotowaniem dokumentacji mogą składać oferty do 18 października.”.

      Opublikowano 19go października…

      Odpowiedz
      • 21 października 2021 o 15:02
       Permalink

       Ogłoszenie ukazało się 11 w BIP a oferty można było składać tylko do 18 października. Mało czasu, wygląda na ustawkę. Zobaczymy kto wygra.

       Odpowiedz
    • 19 października 2021 o 22:18
     Permalink

     Skąd to wiesz? Umiesz przewidywać przyszłość? Bazarek na stadionie dziesięciolecia też ci odpowiadał?

     Odpowiedz
  • 20 października 2021 o 19:47
   Permalink

   Ten bazarek to tylko dla bogaczy .Ruch wcale nie jest duży a teren nie wykorzystany

   Odpowiedz
  • 30 października 2021 o 10:11
   Permalink

   Najwyższy czas aby uporządkować ten teren – niech nie straszy

   Odpowiedz
 • 19 października 2021 o 10:34
  Permalink

  Smrodem z oczyszczalni niech się zajmie, a nie fanaberie wymyśla..

  Odpowiedz
 • 19 października 2021 o 12:08
  Permalink

  Czyli centrum miasta dalej będzie bezludne i martwe wieczorami…

  Odpowiedz
 • 19 października 2021 o 14:48
  Permalink

  Dobry pomysł. Moze wreszcie Otwock będzie’ wygladał przyzwoicie

  Odpowiedz
 • 19 października 2021 o 15:03
  Permalink

  W końcu! Najwyższy czas na pozbycie się tej tandety i szpetoty w centrum miasta. Od projektu do realizacji droga daleka, ale najważniejszy pierwszy krok i to w dobrym kierunku.

  Odpowiedz
 • 19 października 2021 o 17:55
  Permalink

  Najwyższy czas na toalety w stylu „świdermajer” skoro bazarek przeszkadza 🙂

  Odpowiedz
  • 19 października 2021 o 21:44
   Permalink

   Żeby nie bylo jak z pawilonami ludzi wygonia z miejsca pracy i zostanie dziura😂😂😂

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 08:51
  Permalink

  Może niech rada miasta przestanie wymyślać.
  Bazarek był jest i będzie potrzebny. Nową galerią zbudujecie? Kto będzie tam kupował? Kupcy się tam przeniosą? Ze sprzedaży marchewki się utrzymają? Duża ilość zieleni? Na tym małym placu, gdzie ma stanąć taki duży budynek? Pomyślcie o parkingach.
  Raz już wymyśliliście linię L46, jeżdziła bez sensu, tą samą drogą co minibus, zainwestowaliście w przystanki, zatoczki, na początku była dostosowana do SKMki ale jak SKMka zmieniła rozkład, to L46 dalej jeździła po staremu, a jeździła raz na godzinę, więc upadła, bo myślenie was przerasta, dworzec autobusowy tam zróbcie, skoro planujecie związek transportu gmin okolicznych

  Odpowiedz
  • 20 października 2021 o 10:01
   Permalink

   Czyli my jako mieszkańcy Otwocka mamy się godzić na ten koszmarny widok centrum NASZEGO miasta bo ktoś chandluje tu marchewką od 30lat? To dlaczego nie przywrócić sławnych budek typu „szczęka” i pozwolić tam na chandel każdemu kto chce, a nie tylko garstce ludzi którzy zawłaszczyli sobie to miejsce? Ci , którzy prowadzą biznesy w przyległych do tego miejsca budynkach jakoś się trzymają.
   Ci z tych bud po prostu nie chcą dopuścić konkurencji i tyle. Stąd taki upór.

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 09:52
  Permalink

  Tam są dosłownie cztery budy z warzywami z giełdy i tyle…
  Można je przenieść na targowisko miejskie, tam gdzie jest ich miejsce bo to co jest teraz to samowolka. Miasto postawiło parkomaty to niektórzy właściciele parkują między budami.
  W wolne dni to miejsce tylko straszy… Mieszkańcy nie zgadzają się żeby kilkoro biznesmenów uzurpowało sobie prawo do robienia w centrum miasta śmietnika!
  Powinna tam być jakaś cukiernia, kawiarnia czy np.bar mleczny, a nie obskurne budy pokryte sidingiem.

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 17:16
  Permalink

  Ale te bazarki orientalne…. beee!

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 20:13
  Permalink

  Pamiętam jaki był krzyk i lament jak handlarzy wyganiali z „klepiska” bo budowali właśnie ten bazarek, gdzie za budkę trzeba było zapłacić -wtedy 100 000 zł – zapłacił ten kto miał, a reszta wyleciała z interesu. Dziś znowu przerzuca się handlarzy do budynku usługowo-handlowego i znowu będą musieli za to płacić, plus marża dla klientów. Galeria Kupiecka ma się dobrze to pewnie i ten budynek handlowy znajdzie swoich klientów

  Odpowiedz
  • 30 października 2021 o 10:15
   Permalink

   Czas najwyższy uporządkować ten teren

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.