Szkoła przy „Szpitaliku” ma już 75 lat!

W tym roku przyszpitalna szkoła dla małych pacjentów Mazowieckiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku obchodzi swój jubileusz. Dziś jest to nowoczesne i przyjazne dzieciom miejsce

PRZEMEK SKOCZEK

Działalność placówki to kontynuacja sanatoryjnej tradycji Otwocka, której korzenie sięgają XIX wieku. Wszystko zaczęło się bowiem od Józefa Geislera, który w 1893 roku jako pierwszy otworzył zakład leczniczy chorób płuc i gruźlicy. Walory sosnowego klimatu bardzo szybko zostały docenione. Do 1917 roku na terenie miasta (Otwock prawa miejskie otrzymał rok wcześniej) istniały już 22 pensjonaty i trzy sanatoria. Szukano tu fachowej pomocy lekarzy, a także spokoju i wypoczynku. Otwock był wtedy zresztą bardzo popularnym letniskiem. Wszystko przerwała wojna, ale po jej zakończeniu wrócono do leczniczych tradycji.

– Odbudowując zasoby po dramatycznych latach zawieruchy wojennej, Otwock zaczął wracać do swojej przedwojennej tożsamości uzdrowiska. W 1945 roku Szwedzki Czerwony Krzyż wraz z innymi organizacjami charytatywnymi założył przy ul. Borowej sanatorium polsko-szwedzkie dla dzieci chorych na gruźlicę. Opiekę pielęgniarską sprawowały wówczas kobiety uwolnione z obozu koncentracyjnego – opowiadają nauczycielki Małgorzata Paśnik i Anna Wielgopolan-Ciszek. – Szybko zrozumiano, że oprócz leczenia równie ważne jest kształcenie małych pacjentów i walka z analfabetyzmem. Dlatego od roku szkolnego 1946/1947 przy sanatorium zaczęła działać szkoła, w której ówcześni pacjenci szpitala rozpoczęli naukę.

To było 75 lat temu, ale misja trwa do dziś. Obecnie oddział leczenia chorób płuc i gruźlicy dla dzieci, zwany Szpitalikiem, oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy znajdują się w nowej siedzibie na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Reymonta 83/91. Placówki wyposażono w nowoczesną technologię służącą edukacji, wypoczynkowi, diagnostyce i terapii.

Z myślą o chorych dzieciach przygotowano 30 łóżek, świetlicę i plac zabaw. Opiekę nad nimi sprawuje wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie pediatrii i pulmonologii. Atutem placówki jest możliwość szybkiego skorzystania z usług medycznych. W ramach NFZ przeprowadzane są tu kompleksowe badania diagnostyczne w zakresie pulmonologii dziecięcej, m.in.  testy alergiczne, odczyny tuberkulinowe, immunochemia, bronchoskopia, bakterologia, serologia, RTG, USG, a także badania w kierunku astmy.

– Po zabiegach diagnostycznych i leczniczych dzieci są obejmowane opieką nauczycieli i wychowawców, którzy organizują im zajęcia edukacyjne zgodnie z obowiązującą podstawą programową. W ten sposób ogranicza się stres związany z zaległościami szkolnymi i brakiem ocen. Dlatego pacjenci nie muszą obawiać się powrotu do szkół macierzystych po okresie hospitalizacji. Zajęcia pozalekcyjne to czas radosnych i twórczych działań, zabaw i aktywności artystycznej – podkreślają Małgorzata Paśnik i Anna Wielgopolan-Ciszek.

Na oddziale są leczone dzieci do 16. roku życia. Infrastruktura i wyposażenie stwarzają możliwość całodobowego pobytu rodziców i opiekunów. Pacjenci są również pod opieką pedagoga, psychologa i fizjoterapeuty. Dzięki ciepłej atmosferze chorym maluchom jest znacznie łatwiej przebrnąć przez trudny okres leczenia i zmiany środowiska. Otwocki „Szpitalik” doceniono w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne konkursie pod hasłem „A w naszym szpitalu jest najlepiej”. Placówka znalazła się w gronie 20 wyróżnionych oddziałów dziecięcych, które wyłoniono spośród 200 zgłoszonych podmiotów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.