Józefów: Radni krytycznie o projekcie „Przywrócić Świder mieszkańcom”

Część radnych nie ukrywa rozczarowania zatwierdzoną do realizacji koncepcją zagospodarowania józefowskiego brzegu rzeki Świder. Mimo że prace nad projektem prowadzono od początku tej kadencji, dopiero teraz zgłosili oni do niego szereg uwag

ARTUR KUBAJEK

W czwartek, 7 października podczas komisji budżetowo-gospodarczej Marzena Czerbniak, kierownik Referatu Realizacji Projektów w Urzędzie Miasta Józefowa, poinformowała radnych, że kwestią czasu jest wydanie przez Starostwo Powiatowe w Ot-wocku pozwolenia na budowę dla projektu „Przywrócić Świder mieszkańcom”, w ramach którego teren józefowskiego brzegu rzeki zostanie zagospodarowany do celów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Dokładnie chodzi o teren sąsiadujący z mostem kolejki wąskotorowej, w skład którego wchodzą dwie działki: miejska (o pow. ok. 6 tys. m2) i wydzierżawiona od Skarbu Państwa (o pow. ponad 16 tys. m2). – Jak tylko uzyskamy pozwolenie, od razu ogłosimy przetarg, tak aby jeszcze w tym roku zacząć prace budowlane. Chcielibyśmy je zakończyć do końca kwietnia 2022 roku i oddać teren do użytkowania mieszkańcom jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego – mówiła Marzena Czerbniak. Szacunkowy koszt inwestycji to blisko 2 mln 800 tys. zł.

Szefowa referatu szczegółowo omówiła również zaproponowane w projekcie budowlanym rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne. Teren przy rzece zyska nowy wygląd i funkcjonalność. Powstaną m.in. alejka spacerowa, dwie wiaty z zadaszeniem i przebieralnią, zdrój wodny, elementy małej architektury, m.in. ławki, kosze i sortowniki na odpady, leżaki, hamaki, żagle przeciwsłoneczne, stojaki na rowery, donice, grille i gabloty na książki typu bookcrossing. Nowością ma być edukacyjny park wodny. Dodatkowo na tym terenie powstaną pumptrack (120-metrowa pętla do jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze) i parking dla 80 samochodów wraz z drogą manewrową i miejscem na food trucki. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring.

Jak podkreślała Marzena Czerbniak, opracowanie zagospodarowania tego terenu nie było łatwe z powodu licznych ograniczeń. – Ze względu na linię energetyczną przebiegającą nad działką będącą własnością miasta mogliśmy na niej zaplanować jedynie miejsca parkingowe, stanowiska dla food trucków i stojaki na rowery. Z kolei na terenie dzierżawionym od Skarbu Państwa, którego użytkowanie ograniczają poprowadzona wzdłuż rzeki (20 metrów od jej brzegów) linia rezerwatu przyrody „Świder” oraz Warszawski Obszar Ochrony Krajobrazu, tak naprawdę do zagospodarowania mamy jedynie niespełna 4 tys. m2 z całkowitej powierzchni działki 16 tys. m2 – podkreślała kierownik referatu realizacji projektów.

Po zakończeniu prezentacji głos zabrali radni, którzy ku zaskoczeniu urzędniczki nie szczędzili projektowi słów krytyki. Radna Anna Masik stwierdziła, że miała trochę inne oczekiwania i liczyła na więcej zieleni, miejsca do rozłożenia koca, terenu na piaszczystą plażę w miejsce betonu i infrastruktury. Rozczarowana była także radna Urszula Zielińska. – Nie będę ukrywać, że jestem zawiedziona tym projektem, mieszkańcy oczekiwali czegoś innego. Dziwią mnie te rozwiązania i że to już jest na takim etapie, że ten projekt jest zatwierdzony do realizacji. Szkoda, że o tym nie rozmawialiśmy na komisjach i że nikt nie zapytał nas o zdanie – mówiła radna. W podobnym tonie wypowiadała się radna Barbara Kaczorek. – Nie tego się spodziewaliśmy. To nie będzie miejsce dla osób starszych, to będzie duży plac zabaw dla dzieci – podkreślała radna. Projektu bronił przewodniczący rady miasta Mariusz Batorski, który stwierdził, że w okolicach mostu kolejki wąskotorowej ludzie odpoczywają po obu brzegach rzeki (na otwockim działa plaża miejska) i w jego ocenie ten projekt jest dobrym uzupełnieniem tego, co znajduje się po otwockiej stronie Świdra. – Proszę wybaczyć, ale nie mogę państwu organizować pracy. Takie wytyczne do projektu dostałam. I teraz trudno będzie wprowadzać duże zmiany do dokumentu, który wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę trafił do starostwa – mówiła Marzena Czerbniak.

W tym miejscu warto przypomnieć, że o zawartych w projekcie rozwiązaniach radni byli informowani już na początku kwietnia 2019 roku. W piśmie skierowanym do rady miasta znalazły się pierwsze szczegóły dotyczące przyjętych założeń do projektu, m.in. budowa wodnego placu zabaw, leżaków, elementów architektury wypoczynkowej, wiaty na grill, uzupełnienia parkingu, ścieżek edukacyjnych, strefy gastronomicznej. Nie było wśród nich budowy pumptracku. Pojawił się on w wyniku dyskusji, która miała miejsce podczas jednej z komisji rady miasta w listopadzie 2020 roku. Radny Damian Podolski zapytał wówczas o możliwość powstania pumptracku w okolicach ul. Skłodowskiej. Zastępca burmistrza wskazał wtedy, że w tamtym rejonie będzie to trudne, ale pomysł zostanie wzięty pod uwagę przy projekcie „Przywróćmy Świder mieszkańcom”. I ostatecznie pumptrack został w nim uwzględniony. Projekt był omawiany także wiosną 2021 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej kierownik referatu realizacji projektu przy okazji przybliżania wykazu 42 inwestycji planowanych do wykonania w tym roku kalendarzowym omawiała również punkt dotyczący tego projektu. Na podstawie tych informacji na łamach „Linii” ukazał się zresztą tekst „Przywrócą Świder mieszkańcom”. Już wtedy była mowa o tym, że został opracowany projekt techniczny i złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Żaden z obecnych na komisji radnych nie zapytał wówczas o ten projekt, nie wyraził opinii i nie zwrócił się z jakimkolwiek wnioskiem o wprowadzenie zmian do zaproponowanej koncepcji.

Czy w związku z krytycznymi ocenami radnych Urząd Miasta Józefowa przystąpi do realizacji tego projektu? O to zapytaliśmy rzecznik prasową burmistrza Józefowa Krystynę Olesińską. – Dopóki zadanie jest w budżecie, będzie ono realizowane. W ramach uwag radnych na ostatniej komisji budżetowo-gospodarczej pojawiły się dwa konkretne pomysły: dotyczące wysypania piasku oraz zamontowania huśtawki między drzewami. Oba są jednak niemożliwe do zrealizowania ze względu na specyfikę tego terenu – wyjaśnia rzeczniczka i informuje, że trwa procedura wydawania pozwolenia na budowę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.