Pożar samochodu przez elektronicznego papierosa

Dramatyczne chwile przeżył kierowca mazdy, który został poparzony po tym, jak jego fotel zaczął się palić. Okazało się, że przyczyną pożaru wewnątrz auta był elektroniczny papieros wypełniony łatwopalnym liquidem (płynną substancją najczęściej zawierającą nikotynę). Mężczyzna wymagał pomocy medycznej

fot. OSP Świdry Małe

Elektroniczne papierosy, które często są uznawane za zdrowsze od tradycyjnych, mogą jednak być niebezpieczne. Przekonał się o tym młody kierowca mazdy. Kiedy mężczyzna prowadził auto, fotel, na którym siedział, nagle zaczął się palić. Kierowcy udało się uciec z samochodu. – Zgłoszenie o pożarze mazdy na ul. Wawerskiej w Józefowie otrzymaliśmy w piątek około godz. 8.30 – mówi kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Na miejscu interweniowały pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna, m.in. JRG Otwock i OSP Świdry Małe. – Ogień wewnątrz samochodu szybko ugaszono za pomocą proszku gaśniczego. Natomiast kierowca wymagał pomocy medycznej ze względu na to, że doznał poparzeń skóry dłoni i brzucha. Obrażenia nie były jednak poważne, dlatego zastosowano m.in. opatrunki hydrożelowe – dodaje kpt. Maciej Łodygowski.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o wybuchach e-papierosów, w wyniku których poparzonych zostaje wiele osób, część z nich – wskutek odniesionych ran – umiera.

Dlaczego elektroniczne papierosy eksplodują? Zdaniem ekspertów urządzenia te wybuchają najczęściej podczas zaciągania się lub w kieszeni właściciela, rzadziej w wyniku wady konstrukcyjnej. Według specjalistów głównym winowajcą wybuchu e-papierosa najczęściej jest bateria litowo-jonowa – jej nagłe podgrzanie lub jakieś odkształcenie mechaniczne może doprowadzić do wybuchu urządzenia.

fot. OSP Świdry Małe

MJ

2 komentarze do “Pożar samochodu przez elektronicznego papierosa

 • 21 października 2021 o 01:25
  Permalink

  Jeśli liquidy do epapierosów byłyby łatwopalne to musiałaby być oznaczone jako łatwopalne ale wtedy nie mogłyby być przeznaczone do epapierosów. Kto powiedział że przyczyną był łatwopalny liquid, wy sobie to dopisaliście a dane wzięliście z instytutu danych z dupy czy strażacy z osp to powiedzieli?

  Odpowiedz
 • 21 października 2021 o 01:39
  Permalink

  Jesteście farmazonami, osp na fanpage’u napisało że powodem jest co innego

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.