Zawieszą Sołtysów i Gębule?

Czy Centrum Kultury i Sportu w Karczewie będzie musiało zawiesić działalność grup artystycznych Sołtysi Gębule oraz teatru „Karta” i Teatru Seniorów? To efekt braku zgody rady miejskiej na przyznanie dodatkowych 80 tys. zł, o które ubiegała się dyrekcja CKiS

 

SYLWIA WYSOCKA

Centrum Kultury i Sportu w Karczewie to jednostka, która od 1 stycznia 2020 roku zastąpiła działający dotychczas Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dodatkowo pod swoją pieczą ma obiekty sportowe Mazura Karczew (szczegóły w ramce). Na działalność w roku 2021 przyznano jej 1 mln 600 tys. zł. Ta kwota miała wystarczyć na całoroczne funkcjonowanie placówki przy założeniu, że w czasie pandemii największe imprezy w Karczewie nie będą organizowane. Od lipca dyrekcja CKiS zwracała się do rady miejskiej z wnioskiem o dodatkowe 80 tys. zł. Te działania nie przyniosły jednak skutku. Na sesjach wniosek Centrum Kultury i Sportu nie uzyskiwał poparcia radnych. Temat wrócił jednak pod obrady sesji, która odbyła się we wtorek, 12 października. O potrzebie zwiększenia kwoty dotacji mówiła Angelika Piwek z CKiS. – Po raz trzeci w tym roku zwracaliśmy się z wnioskiem o zwiększenie dotacji dla Centrum Kultury i Sportu w Karczewie. Przyznana na początku roku kwota w wysokości 1 mln 600 tys. zł wystarczyła jedynie na pokrycie kosztów bieżących, czyli wypłatę wynagrodzeń dla pracowników i utrzymanie naszych obiektów. Oprócz tych kosztów stałych mamy zadania statutowe, uchwalone przez Radę Miejską w Karczewie, które musimy realizować. Mimo że dotacja na rok 2021 była przyznana tylko na nasze utrzymanie, z tych środków zrealizowaliśmy wiele działań, m.in. zorganizowaliśmy koncert z okazji Dnia Kobiet, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Krzewniaka, grę miejską z okazji Dnia Dziecka, piknik na powitanie wakacji, czterotygodniowe półkolonie, biegi, Dzień Sportu, letnie zajęcia sportowe i szereg innych przedsięwzięć – wyliczała przedstawicielka placówki. – Kwota 80 tys. zł to minimum, które zagwarantuje nam funkcjonowanie do końca roku na dotychczasowym poziomie. Jako instytucja kultury nie działamy w celach zarobkowych, ale żeby zaspokajać potrzeby kulturalne i sportowe naszych mieszkańców. Niezabezpieczenie tych środków uniemożliwi nam realizację naszych podstawowych celów statutowych. Prośba o zwiększenie kwoty dotacji wiąże się z dużym wzrostem opłat stałych, wzrostem płacy minimalnej, stanem obiektów, które wciąż wymagają napraw i konserwacji. Samo utrzymanie budynków i personelu generuje bardzo duże koszty – podkreśla Angelika Piwek.

Mimo że jednostka co pół roku składa sprawozdanie finansowe ze swojej działalności, przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie Piotr Żelazko najpierw skomentował, że radni mają „mglistą wiedzę” na temat tego, jak wygląda zestawienie wydatków CKiS za 2021 rok, a następnie zaproponował zwiększenie tegorocznych środków dla placówki o… 8 tys. zł, jednocześnie prosząc, by na przyszłość wcześniej sygnalizować takie zapotrzebowanie. – Nie chcemy zmniejszenia dotacji, proponujemy jej zwiększenie, ale w mniejszej kwocie – podkreślił przewodniczący. – Jest mnóstwo zadań, na które chcielibyśmy zabezpieczyć pieniądze w budżecie, w związku z tym możliwa jest taka zmiana.

Poproszony na sesji o komentarz do tej zmiany przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu Łukasz Włodarczyk nie wyraził żadnej opinii w tej sprawie. Rada przyjęła jednak zaproponowaną przez przewodniczącego Żelazkę zmianę.

W rozmowie z „Linią” Angelika Piwek mówi o konsekwencjach stanowiska rady miejskiej. – Decyzja radnych oznacza, że możemy być zmuszeni do tego, by od listopada zawiesić część zajęć, które są w pełni finansowane przez nas. Chodzi m.in. o działalność zespołów Sołtysi i Gębule oraz dwóch teatrów – „Karta” i Teatr Seniorów. Nie będziemy też mogli zorganizować takich wydarzeń jak wyjazdy do teatru, wigilie dla seniorów, jarmark Walbachowski, mikołajki dla dzieci itp. Radni zarzucili nam na sesji, że dopiero teraz przychodzimy z wnioskiem. Przecież prosimy o te środki już od lipca, a mimo to nie byliśmy zapraszani na żadne komisje, aby móc rozwiać wszelkie wątpliwości radnych, udzielić odpowiedzi na pytania i – co najważniejsze – przedstawić nasze potrzeby – mówi Angelika Piwek.

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu Marta Winiarek w rozmowie z „Linią” dodaje: – Jako dyrektor CKiS w pierwszej kolejności muszę zapewnić płynność finansową i uregulować zobowiązania finansowe wynikające z umów: wynagrodzenia, opłaty bieżące i inne. W związku z tym w sytuacji, gdy dodatkowe środki nie zostaną nam przyznane, będę musiała podjąć kroki, które spowodują zawieszenie pewnych działań Centrum na rzecz pilnych zobowiązań.

Jak podkreśla dyrektor Winiarek, sprawa być może nie jest jeszcze zamknięta. – 14 października dostałam zaproszenie na najbliższe posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu. Będziemy po raz kolejny prosić o zabezpieczenie niezbędnych środków. Kwota 80 tys. zł, o którą się ubiegamy, pozwoli nam kontynuować działalność statutową, zorganizować kilka wydarzeń i nie skończyć roku ze stratą finansową – mówi szefowa CKiS. – O możliwości zawieszenia zajęć radni zostali poinformowani w oddzielnym piśmie. Z moich informacji wynika, że kolejna sesja ma się odbyć pod koniec miesiąca, więc może będzie jeszcze szansa, żeby wszystko skończyło się jak najlepiej dla mieszkańców i osób korzystających z naszej oferty. W trakcie szczytu pandemii podkreślałam, że kultura w czasie kryzysu nie musi być najpilniejszą potrzebą do zaspokojenia, jednak pewną potrzebą i nie możemy jej zupełnie marginalizować. Widzimy to na podstawie organizowanych przez nas wydarzeń. Ludzie mają dużą potrzebę spotykania się z innymi, obcowania z kulturą. Nie chcę tych pieniędzy dla siebie, tylko po to, aby tę potrzebę mieszkańców zaspokoić – podkreśla dyrektor Marta Winiarek.

 

Obiekty będące na utrzymaniu CKiS w Karczewie:

 • siedziba Centrum przy ul. Widok 2,
 • stadion miejski przy ul. Trzaskowskich 1,
 • boisko sportowe przy ul. Hallera,
 • orlik przy ul. Otwockiej 13,
 • hala sportowa przy ul. Bohaterów Westerplatte 55.

One thought on “Zawieszą Sołtysów i Gębule?

 • 26 października 2021 o 21:54
  Permalink

  ważne że dla piskorzy są pieniądze

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.