Trzecia powiatowa linia autobusowa

Od czwartku, 21 października w powiecie otwockim kursuje nowa linia autobusowa. Co najmniej do końca roku mieszkańcy Dobrzyńca, Czarnówki, Glinianki, Lipowa, Malcanowa, Dziechcińca i Żanęcina w gminie Wiązowna oraz Wólki Mlądzkiej mają jak dojechać do szkół i pracy w Otwocku

Nowy autobus udało się uruchomić dzięki dofinansowaniu, które władze powiatu pozyskały z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W środę, 20 października powiat podpisał umowę z przewoźnikiem. Firma Usługi Transportowe Janusz Wołoszka od czwartku, 21 października co najmniej do końca roku będzie realizowała kursy na trasie Dobrzyniec – Żanęcin – Otwock. Autobus będzie przejeżdżał przez miejscowości: Dobrzyniec, Bolesławów, Czarnówka, Glinianka, Lipowo, Malcanów, Dziechciniec, Żanęcin, Rudka, Wólka Mlądzka.

Autobusy będą jeździć w dni powszednie, realizując po siedem kursów w każdą stronę (trzy rano i cztery po południu). Pierwszy autobus z centrum Dobrzyńca wyrusza o godz. 6.50. Całą trasę do przystanku Orla/Świderska w Otwocku ma pokonać w pół godziny. Do Dobrzyńca pierwszy autobus odjedzie o godz. 7.25. Ostatni autobus z Dobrzyńca do Otwocka jest o godz. 18.05, w przeciwną stronę wyruszy o godz. 18.40.

Władze powiatu złożyły wniosek o dofinansowanie tej linii autobusowej we wrześniu. Pieniądze z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych pozwalają na rozwój sieci komunikacyjnej. Dzięki temu mieszkańcy powiatu otwockiego, korzystając z transportu publicznego, mogą dotrzeć do pracy, szkół, placówek zdrowia czy instytucji kultury. Wcześniej powiat zorganizował komunikację autobusową na trasie Kołbiel – gmina Celestynów – Otwock oraz Osieck – Sobienie-Jeziory – Karczew – Otwock. Trzecia linia została uruchomiona dopiero 21 października. Zespół prasowy wojewody mazowieckiego poinformował, że wojewoda przekazał informację o wysokości dofinansowania po analizie wniosków, które wpłynęły do 29 września w drugim naborze. Dopiero na podstawie tej informacji minister infrastruktury dokonał podziału środków na poszczególne województwa.

Na razie dofinansowanie do funkcjonowania autobusu jest zapewnione do końca roku, ale starostwo zapowiada, że w listopadzie, gdy tylko zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie na kolejny okres – złoży wnioski o pieniądze na utrzymanie już funkcjonujących trzech połączeń do Otwocka. – Na pewno wystąpimy z wnioskiem o dalsze dofinansowanie trzech obecnie funkcjonujących linii – zapowiada w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Zawada. – Prawdopodobnie ich trasy zostaną nieco zmodyfikowane w oparciu o kilkumiesięczne obserwacje. Przebieg tras będzie uwzględniał wnioski włodarzy i mieszkańców, którzy wskazywali, która droga byłaby optymalna,  żeby autobusy nie jeździły puste. Na trasie z Osiecka do Otwocka bierzemy pod uwagę dwie dodatkowe miejscowości, czyli Wygodę i Ostrówiec, a nowa, trzecia linia będzie zmodyfikowana o miejscowość Pęclin – zapowiada wicestarosta.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.