Igor i Natalia podbijają taneczny parkiet

Mieszkańcy powiatu otwockiego mogą być dumni z 14-letniego Igora Szostaka, mieszkańca gminy Karczew i ucznia SP nr 4 w Otwocku, który wraz ze swoją partnerką 13-letnią Natalią Witkowską podbija taneczny parkiet. Młodzi tancerze osiągają sukcesy m.in. w walcu wiedeńskim i angielskim, tangu, sambie czy pasodoble. Każdy styl to inna historia, precyzja, kreacja, inne buty, a te zdzierają się bardzo szybko… Tu nie ma nic z sieciówek, a rywalizacja między tancerzami jest zacięta jak na olimpiadzie. Igor i Natalia od dawna przygotowywali się do mistrzostw świata w kombinacji 10 tańców. Na turnieju, który we wrześniu odbył się w Radomiu, wytańczyli finałowe piąte miejsce!

AGNIESZKA JASKULSKA

Zaczęło się niepozornie. Igor od najmłodszych lat nie potrafił usiedzieć na miejscu, więc rodzice zapisali go w przedszkolu na zajęcia taneczne, a potem na piłkę nożną. Rówieśnicy nie dawali mu jednak spokoju, nazywając go baletnicą. – Wtedy zrezygnowałem z piłki nożnej i skupiłem się na tańcu towarzyskim, bo szybko odkryłem, że to jest mój świat, pasja, z którą chcę związać swoją przyszłość i karierę zawodową – podkreśla w rozmowie z „Linią” Igor Szostak, który bardzo szybko zaczął startować w turniejach tanecznych. Dziś on i jego nowa taneczna partnerka Natalia w swojej kategorii wiekowej są w czołówce najlepszych par do lat 16 w Polsce.

– Igor i Natalia tańczą ze sobą zaledwie od lutego, a już mają na koncie wiele sukcesów, m.in. we wrześniu zajęli piąte miejsce podczas mistrzostw świata w kombinacji 10 tańców. Chodzi o styl standardowy: fokstrota, walc wiedeński czy angielski, tango i quickstep, a także drugi styl latynoamerykański: pasodoble, sambę, jive’a, cha-chę czy rumbę – tłumaczy Maria Szostak, mama Igora. I dodaje, że nie jest to łatwe, bo Natalia mieszka w Chełmie w województwie lubelskim. – Trenujemy sześć dni w tygodniu po dwie godziny, czasami dłużej. Treningi mamy np. w SP nr 12, „Nukleoniku”, w szkole w Zakręcie lub w Wiązownie, ale trenujemy też w Lublinie, bo wtedy Natalia nie musi tak daleko jechać – tłumaczy mama Igora, która jest pielęgniarką i pracuje m.in. w jednym z hospicjów w powiecie otwockim. – Ciągle żyjemy na walizkach, ciągle jesteśmy w drodze między szkołą, domem, turniejami a treningami. Pasja Igora wymaga dyscypliny, dobrej logistyki i wyrozumiałości, zwłaszcza ze strony starszego brata – mówi półżartem pani Maria. I dodaje, że Igor często rezygnuje z typowych dla jego rówieśników przyjemności. – Lubię taniec i nie zrezygnuję z niego, choć nie mam zbyt dużo wolnego czasu, a lubię np. grać w gry komputerowe. Jednak występy podczas turniejów w światłach jupiterów są warte tego wysiłku i wyrzeczeń. Na parkiecie czuję, że płynę. Dzięki tańcowi odrywam się nie tylko od szkoły, obowiązków, lecz także spalam stres, a do tego sporo podróżuję, poznaję mnóstwo osób – podkreśla 14-letni Igor, mieszkaniec gminy Karczew i uczeń SP nr 4 w Otwocku.

Występ w świetle jupiterów i fleszy to też perfekcyjny wygląd. Tu liczy się każdy szczegół, od błyszczących cekinów, przez barwny strój czy idealnie skrojone spodnie, po idealną fryzurę. – Dziewczynom jest trudniej. Mnie wystarczą odpowiednio dopasowane spodnie czy koszula i dużo lakieru do włosów – śmieje się Igor. I tłumaczy, że strój musi być dopasowany do techniki i stylu tańca, bo barwny kostium pomaga nie tylko ożywić występ, lecz także podkreślić ruchy, grację i umiejętności tancerzy, sprawiając, że wyglądają na parkiecie na bardziej dystyngowanych. A to pomaga zwrócić na siebie uwagę jury. Mama Igora dodaje, że poza dobranym do choreografii kostiumem w tańcu najważniejsze są buty. – To chyba największa zmora każdego tancerza – mówi półżartem mama Igora. – Buty zdzierają się bardzo szybko i nie da się ich zastąpić tenisówkami. Jedna para do jednego stylu wystarcza na sezon, a to koszt co najmniej kilkuset złotych. Igor mógł wybrać tylko jeden styl tańca, ale uparł się, że będzie trenował dwa , tzn. tańce standardowe i latynoamerykańskie – mówią z dumą rodzice młodego tancerza z gminy Karczew. I dodają, że występ na parkiecie to dla Igora i Natalii duże przeżycie. – Zdarza się trema, a nawet łzy ze stresu czy bóle brzucha, ale dzięki temu obydwoje uczą się radzić sobie z emocjami, a także z tym, że czasami się wygrywa, a czasami przegrywa. Rozumieją, że trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, by odnosić sukcesy – tłumaczą rodzice.

Igor i Natalia ćwiczą pod czujnym okiem kilku trenerów i szkoleniowców, m.in. Marzeny i Marcina Sochackich, Olega Bogatishcheva, Anety i Łukasza Pawlaków, Jakuba Rybickiego czy Michała Miniewicza. Rodzice nastolatków obecnie poszukują dla pary sponsora, który pomoże im w realizacji sportowej pasji.

Dzięki zaangażowaniu, wytrwałości i determinacji Igor i Natalia podczas mistrzostw świata, które odbyły się w Radomiu, wytańczyli piąte miejsce w finale w kombinacji 10 tańców w kategorii under 14. W sobotę, 23 października zaprezentowali także swoje umiejętności w tańcach standardowych podczas Mistrzostw Polski Tańca Standardowego w Dąbrowie Górniczej. – Dzieli ich pół kraju, Igor i Natalia są w stanie intensywnie trenować i odnosić duże sukcesy, mimo że tańczą ze sobą dopiero od lutego – podkreślają z dumą rodzice nastolatka. Pani Maria dodaje, że mimo obaw okazało się, że młodzi tancerze dopasowali się charakterami, i czuć, że na parkiecie między nimi iskrzy. – To dopasowanie jest bardzo ważne. Igor i Natalia stworzyli idealną parę taneczną, która płynie na parkiecie. Przed nimi jednak jeszcze sporo pracy, bo mają ambitne plany dotyczące nie tylko udziału w turniejach czy mistrzostwach – tłumaczy pani Maria. A Igor szybko dodaje: – Marzę, by w najbliższych latach móc sędziować podczas turniejów, a w przyszłości stworzyć własną szkołę tańca, a także związać się z telewizją i show-biznesem.

 

Losy tanecznej pary można śledzić na profilu w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/Igor-Szostak-i-Natalia-Witkowska-111398231027549/

Ostatnie sukcesy Igora i Natalii:

  • piąte miejsce w mistrzostwach świata w 10 tańcach (wrzesień, kat. do 14 lat),
  • drugie miejsce w Polish Cup Tańce Standardowe (wrzesień, kat. do 14 lat),
  • piąte miejsce w Polish Cup Tańce Latynoamerykańskie (wrzesień, kat. do 14 lat),
  • piąte miejsce w Polish Open Championship WDC w 10 tańcach (maj, kat. do 13 lat),
  • piąte miejsce Polish Open Championship WDC w tańcach standardowych (maj, kat. do 13 lat),
  • dziewiąte miejsce w Grand Prix Polski w tańcach standardowych (maj, kat. do 15 lat),
  • miejsce w Grand Prix Polski w tańcach latynoamerykańskich (maj, kat. do 15 lat).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.