Będą bloki na boisku?

Czy na części działek należących do LO im. Juliusza Słowackiego niedługo będą mogły powstać bloki? Komisja planowania przestrzennego rady miasta pozytywnie zaopiniowała projekt miejscowego planu zagospodarowania, który na terenach wzdłuż ulicy Samorządowej przewiduje wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z możliwością prowadzenia nieuciążliwych usług na parterze budynków

Otwocka rada miasta proceduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Emilii Plater”. We wtorek, 19 października na posiedzeniu komisji planowania przestrzennego radni omawiali 17 uwag zgłoszonych do planu podczas jego wyłożenia, które nie zostały uwzględnione przez prezydenta Otwocka. Jedną z nich była uwaga mieszkańców dotycząca terenów LO im. J. Słowackiego położonych wzdłuż ulicy Samorządowej. – Była to prośba o zaniechanie zmiany przeznaczenia terenu, który dotychczas był przewidziany pod usługi oświaty, na teren pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z dopuszczeniem prowadzenia usług o charakterze nieuciążliwym na parterze budynków – tłumaczyła naczelnik wydziału planowania przestrzennego Elżbieta Salamończyk.

W uzasadnieniu uwagi napisano, że w tej dzielnicy powinien zostać zachowany tradycyjny charakter miasta uzdrowiskowego. Teren przewidziany na usługi zdrowia z zabudową jednorodzinną mógłby też zostać wykorzystany np. na budowę żłobka, przedszkola lub ośrodka zdrowia. Jak wyjaśniła naczelnik Salamończyk, uwaga nie została uwzględniona, w projekcie planu teren został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, a usługi, które mogą tam być realizowane, będą nieuciążliwe i prowadzone tylko na parterze budynków. – Jest to zgodne z kierunkiem wyznaczonym w studium – podkreśliła naczelniczka.

Budynki wielorodzinne, które będą mogły powstać w tym rejonie, mogą mieć trzy kondygnacje naziemne. Mimo że charakter działki w nowym planie ma być całkowicie zmieniony, okazuje się, że uwaga mieszkańców została jednak w części uwzględniona, skoro na parterze dopuszcza się prowadzenie usług. – To jest naciągnięcie, i to bardzo mocne – skomentował radny Andrzej Sałaga, który jako jedyny był przeciwny akceptacji odrzucenia uwagi.

W prognozie oddziaływania na środowisko, którą przygotowano w związku z procedurą uchwalania planu, o proponowanej zmianie przeznaczenia terenu napisano: „Przeznaczenie wyznaczonych w planie terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług nieuciążliwych jest zgodne lub zbliżone z ustaleniami obowiązującego planu i nie przewiduje się w tym przypadku zmiany oddziaływania na środowisko. Wyjątek stanowi teren oznaczony symbolem MW/U-3, który w obowiązującym planie jest przeznaczony pod usługi oświaty. Aktualnie ww. teren jest wykorzystywany częściowo jako boisko szkolne, a w pozostałej części pokryty jest roślinnością o charakterze leśnym. Tak więc znacząco zmieni się specyfika tego terenu po uchwaleniu sporządzonego planu, zarówno w zakresie funkcjonalnym, jak i sposobu zagospodarowania”.

Ostatecznie radni z komisji planowania przestrzennego większością głosów pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały określający tereny należące do liceum jako tereny pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Projekt planu trafi teraz pod obrady rady miasta, która na sesji zdecyduje o losach uchwały.

SW

4 komentarze do “Będą bloki na boisku?

 • 27 października 2021 o 23:05
  Permalink

  A świstak…
  Ile sypnęli deweloperzy, że resztki zieleni zamieniacie na noclegownię?

  Odpowiedz
  • 28 października 2021 o 13:12
   Permalink

   Teren należy do LO, nie do deweloperów. A mieszkania dla ludzi to nie „noclegownia”.

   Odpowiedz
   • 30 października 2021 o 03:31
    Permalink

    To chcemy jako miasto być liderem sosnowych klimatów, walczyc ze smogiem, przeciwdziałać zalewaniu ulic po deszczu a robi się wszystko zeby tak nie było.

    Odpowiedz
  • 29 października 2021 o 08:09
   Permalink

   To jest Otwock właśnie, lasy wycinamy pod bloki, a na polach i nieużytkach zabudowa tylko jednorodzinna.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.