Jest kostka, ale będzie też zieleń

Trwa przebudowa parkingu przed LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku. – Nowy parking będzie współgrał ze stylem zrewitalizowanego parku miejskiego, dlatego zastosowano tam m.in. granitową kostkę – tłumaczy Kinga Błaszczyk, członek Zarządu Powiatu Otwockiego. Prawdopodobnie z powodu opóźnień w dostawach inwestycja zakończy się dopiero na wiosnę

Parking przed otwockim liceum wymagał remontu nie tylko ze względu na zły stan techniczny, lecz także dlatego, że prowadzi do zrewitalizowanego parku miejskiego, który jest wizytówką Otwocka. Po wiosennych perypetiach z unieważnieniem przetargu na remont parkingu spowodowanych zbyt wysokimi cenami ofert firma, która wygrała postępowanie, weszła na plac budowy. Zgodnie z umową roboty powinny zakończyć się do końca listopada, ale jak zaznacza w rozmowie z „Linią” Kinga Błaszczyk z Zarządu Powiatu Otwockiego, w związku z opóźnieniami w terminach dostaw materiałów prace mogą przedłużyć się do wiosny przyszłego roku.

Zgodnie z projektem budowlanym ze względu na zabytkowy charakter budynku szkoły i znajdujący się dookoła teren zaprojektowane elementy zagospodarowania terenu mają układ symetryczny. Funkcja terenu pozostanie bez zmian – na placu przed szkołą powstanie parking na 48 samochodów, będą też chodniki i zieleń. Do oświetlenia parkingu zaprojektowano identyczne lampy jak w części parkowej. Na końcach chodników od strony budynku szkoły mają pojawić się ławki i kosze na śmieci, których styl także nawiązuje do tych elementów małej architektury w parku. Zjazdy pozostają w tym samym miejscu, korekcie podlegają jedynie promienie łuków. Wymieniona zostanie wierzchnia warstwa utwardzona z wykorzystaniem w miarę możliwości istniejącej podbudowy. Założeniem jest stworzenie miejsca spójnego kompozycyjnie z parkiem, dlatego zostaną wykorzystane takie same materiały jak na jego terenie. Sam parking będzie wyłożony szarą, granitową kostką. Chodniki i nawierzchnie po bokach budynku szkoły zostaną ułożone z pasów płyt betonowych w kolorze stalowym.

Najwięcej kontrowersji wzbudza obecnie zieleń, a właściwie jej usunięcie na rzecz utwardzenia całości terenu. Wielu mieszkańców jest co najmniej sceptycznych wobec takich zmian. Zgodnie z projektem budowlanym na rewitalizowanym terenie występowały takie gatunki roślin jak: żywotnik olbrzymi, wierzba, świerk pospolity. Rośliny znajdowały się w miarę dobrym stanie, jedno drzewo było martwe. Wartość przyrodnicza zieleni została jednak oceniona jako niska ze względu na brak w składzie gatunkowym egzemplarzy rzadkich odmianowo i brak powiązań historycznych z terenem. Ze względów kompozycyjnych i w nawiązaniu do nasadzeń w parku część drzew i krzewów przeznaczono więc do usunięcia. W zamian zaproponowano nasadzenia wiśni osobliwej w odmianie kulistej, żywopłotów, cisa, róży i roślin okrywowych, takich jak bluszcz pospolity i barwinek.

W rozmowie z „Linią” Kinga Błaszczyk zapowiada, że w odpowiednim czasie zieleń pojawi się przed liceum i będzie wyglądać bardziej okazale niż wcześniej. – Parking został zaprojektowany przez projektantów rewitalizacji parku i będzie współgrał z całym otoczeniem, zarówno jeśli chodzi o nawierzchnię, jak i o zieleń. Wiosną pojawi się ona w wyznaczonych miejscach – zapewnia.

SW

2 komentarze do “Jest kostka, ale będzie też zieleń

 • 28 października 2021 o 13:23
  Permalink

  Wizytówka Otwocka, zabytkowy charakter, więc ciach, wyciąć drzewa i zrobić wielki parking od frontu.
  W roku 2021, kiedy inne miasta odchodzą już od betonozy.

  Odpowiedz
  • 28 października 2021 o 14:28
   Permalink

   O betonozie można mówić, gdy dochodzi do znacznego wycięcia wysokiej roślinności oraz trawników i prawie całkowitego zastąpienia ich betonem na dużym głównym rynku miejskim.
   W przypadku przebudowy parkingu przed LO nie jest zasadne nazywanie tego betonozą. Przebudowa i rewitalizacja na wzór rewitalizacji parku jest jak najbardziej konieczna i zasadna, dzięki temu to miejsce znacznie zyska na estetyce.
   Ja się mocno dziwię, że tak konieczne projekty rewitalizacji w tak zaniedbanym wizualnie mieście jak Otwock spotykają się ze sprzeciwem niektórych mieszkańców. Nie wiem, może to kwestia przyzwyczajenia do życia w rupieciarni …

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.