Kapsuła czasu generała

W piątek, 15 października przed Szkołą Podstawową nr 2 w Otwocku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki. Popiersie bohatera wróciło na swoje miejsce po ponad 20 latach

PRZEMEK SKOCZEK

Generał Tadeusz Kościuszko był patronem „Dwójki” od 1967 roku aż do przekształcenia szkoły podstawowej w gimnazjum w 1999 roku. Wtedy placówce nadano imię Ireny Sendlerowej. Wcześniej przed budynkiem szkoły znajdowało się popiersie przedstawiające wodza insurekcji, ale zostało ono skradzione, a po nieudanej próbie sprzedaży na złomie porzucone. Gdy je odnaleziono, trafiło do szkolnej piwnicy, a następnie zostało przeniesione do Muzeum Ziemi Otwockiej, gdzie czekało na swój powrót w należne mu miejsce, co nastąpiło w piątek, 15 października.

W uroczystościach wzięła udział cała szkolna społeczność, uczestniczyło w niej również wielu mieszkańców Otwocka oraz przedstawicieli władz samorządowych. Odsłonięcia pomnika dokonał prezydent Jarosław Margielski wraz z dyrektor szkoły Magdaleną Słupską i jedną z uczennic klasy 1a. Część oficjalną uzupełnił program artystyczny w wykonaniu dzieci z klas 2a, 2b i 5a. Przygotowano również wystawę upamiętniającą Tadeusza Kościuszkę.

Na tym jednak nie kończy się ta historia. Szkoła szykuje jeszcze jedną niespodziankę związaną z monumentem generała. – Podczas przygotowań do odsłonięcia pomnika porządkowaliśmy teren przy szkole. Trzeba było usunąć poprzedni, niewielki cokół, w którym znaleźliśmy akt erekcyjny z budowy pomnika w 1967 roku. Postanowiłam wówczas, że pod nowym pomnikiem umieścimy kapsułę czasu. Kompletujemy teraz dokumenty, które się w niej znajdą. Na pewno będą to: kopia aktu erekcyjnego sprzed 54 lat, opis współczesnej historii pomnika, m.in. na podstawie publikacji prasowych z ostatnich lat, wybrane zdjęcia z uroczystości jego ponownego odsłonięcia i lista zaproszonych gości, ksero wpisów z księgi pamiątkowej oraz listy z nazwiskami nauczycieli z 1967 i 2021 roku – zapowiada dyrektor Magdalena Słupska.

Kapsuła zostanie zakopana 10 listopada, podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Wzorem ubiegłych lat tego dnia odbędzie się Szkolny Bieg Niepodległości, w którym na kilku dystansach będą rywalizować dzieci w różnym wieku. Najważniejszym biegiem jest ten dla starszych uczniów na dystansie 1918 metrów. – Jest to święto całej szkoły,a w tym roku będzie ono wyjątkowe ze względu na uroczyste wkopanie kapsuły czasu. Na pewno poprosimy specjalnego gościa o pomoc w tym bardzo ważnym dla społeczności szkoły wydarzeniu – dodaje dyrektor „Dwójki”.

 

3 komentarze do “Kapsuła czasu generała

 • 1 listopada 2021 o 15:41
  Permalink

  I znowu nastepny absurdalny pomnik. I znowu dzieciaki w mundurach. I znowu gloria, wiktoria i obled.

  Odpowiedz
 • 2 listopada 2021 o 09:36
  Permalink

  Szkoły podstawowej nr 2 nie przekształcono w gimnazjum, tylko wygaszono w 2004 roku. W wyniku reformy oświatowej w 1999 r. powstały w Otwocku cztery gimnazja, który funkcjonowały jako niezależne jednostki w wygaszanych szkołach podstawowych ( 2,3,4,7) – szanowny redaktorze. Odnalezione po kradzieży popiersie Generała zostało umieszczone w magazynie szkoły, który mieści się w najniższej kondygnacji szkoły obok uczniowskich szatni. Pisanie o przetrzymywaniu popiersia Generała w piwnicy jest lekką nadinterpretacją budzącą niepotrzebne emocje.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2021 o 20:22
  Permalink

  Nie pojmuję, dlaczego żołnierze z bagnetami przy pomniku POETY ?!?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.