„Wielką dziurę” trzeba rozebrać do końca!

Wojewódzki Sąd Administracyjny na posiedzeniu w piątek, 29 października oddalił skargę Banku Spółdzielczego na decyzję PINB nakazującą rozbiórkę naniesień będących częścią niedokończonej Galerii Centrum w Otwocku

Decyzją nr 139/2019 z września 2019 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał miastu Otwock i spółce Delta rozbiórkę żelbetowej konstrukcji budynku składającego się z dwóch podziemnych kondygnacji usytuowanego na terenie działek u zbiegu ulic Andriollego, Powstańców Warszawy i Staszica oraz zasypanie wykopu i uporządkowanie terenu. Chodzi oczywiście o niedokończoną budowę Galerii Centrum. Powodem decyzji PINB było stwierdzenie istotnych odstępstw od projektu budowlanego. 

Wiosną tego roku miasto przystąpiło do rozbiórki obiektu na części swoich działek. Wobec pozostałej części należącej obecnie do Banku Spółdzielczego w Warszawie toczyło się postępowanie, którego dotyczy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 października. WSA oddalił skargę na decyzję o nakazie rozbiórki. Tego samego dnia prezydent Otwocka Jarosław Margielski w mediach społecznościowych poinformował: – Sąd przyjął przedstawioną przez nas argumentację i w całości oddalił skargę warszawskiego Banku Spółdzielczego. To jasno pokazuje, że diagnoza i ścieżka rozwiązania tego problemu, jaką obraliśmy jako radni w poprzedniej kadencji, była właściwa i skuteczna.

Prezydent dodał jednocześnie, że miasto Otwock kontynuuje prace rozbiórkowe na swoich częściach działki, a Bank Spółdzielczy jest zobowiązany do rozbiórki naniesień na swojej, środkowej, części. – Jest to także bardzo ważny wyrok w świetle kolejnych działań, które zamierzam podjąć w najbliższym czasie, będących naturalną kontynuacją przyjętej strategii rozwiązania tego problemu – jednego z najbardziej trudnych i skomplikowanych, z jakim przyszło nam się zmierzyć w Otwocku. Na ten moment nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów – napisał prezydent w mediach społecznościowych. Zapowiedział też, że pierwszy etap odsłonięcia części terenów po „wielkiej dziurze” nastąpi już wkrótce.

SW

2 komentarze do “„Wielką dziurę” trzeba rozebrać do końca!

 • 30 października 2021 o 09:57
  Permalink

  Dziwię się, że bank tak bardzo chciał sprzedać za tak bardzo duże pieniądze niezabezpieczony teren z prętami i betonem, zamiast w pierwszej kolejności przeprowadzić prace rozbiórkowe i renowacyjne tego mocno zniszczonego terenu, dopiero wtedy rozpocząć procedurę sprzedaży. Za takie nieodpowiedzialne społecznie i gospodarczo działanie powinien mieć nałożoną porządną karę, co najmniej równowartości bezpłatnego oddania terenu dla miasta Otwock.

  Odpowiedz
 • 30 października 2021 o 13:01
  Permalink

  Dziwię się, że bank chciał za tak bardzo duże pieniądze sprzedać teren z niszczejącym betonem i prętami, zamiast najpierw zrekultywować ten atrakcyjnie zabrany miastu i społeczeństwu obszar miasta, dopiero w następnej kejności przejść do uczciwej procedury sprzedaży. Teraz za naruszenie dobra społecznego i gospodarczego powinien mieć naliczoną karę przynajmniej w wysokości bezpłatnego oddania miastu Otwock tego zaniżającego latami wartość życia mieszkańców brzydko zagospodarowanego terenu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.