Odeszli w ostatnim roku

Jak co roku przy okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek na łamach „Linii Otwockiej” wspominamy znanych mieszkańców powiatu, którzy zmarli w czasie minionego roku, od ubiegłorocznego Święta Zmarłych

Jerzy Nowosielski

(zm. 7 listopada 2020 r.)

malarz, fotograf, twórca witraży, które można podziwiać m.in. w kościołach w Otwocku Wielkim i Wiązownie, ale też w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Nauczyciel młodych artystów. Pochodził z Mazur, ale od dziecka mieszkał w Otwocku, a potem w Wiązownie.

Szczepan Szczykno

(zm. 31 grudnia 2020 r.)

reżyser teatralny i telewizyjny, absolwent warszawskiej PWST, od lat związany z falenicką filią Wawerskiego Centrum Kultury. Był założycielem znakomitego Teatru Falenica, który teraz nosi jego imię.

Mieczysław Nowak

(zm. 3 stycznia)

przewodniczący Rady Gminy Kołbiel w latach 1998-2002, organizator życia społecznego, zawsze zaangażowany w sprawy ważne dla mieszkańców Kołbieli. Miał 72 lata.

Marek Sułkowski

(zm. 4 stycznia)

wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, kinooperator, najpierw w kinie Kometa, a od momentu powstania Miejskiego Ośrodka Kultury – w kinie Muza. Świadek historii tego miejsca.

dr Mieczysław Błaszczyk

(zm. 7 lutego)

lekarz, specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej, wieloletni dyrektor szpitala im. prof. A. Grucy w Otwocku, który uczynił tę placówkę jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Wcześniej pełnił ważne funkcje w Ministerstwie Zdrowia i w Narodowym Funduszu Zdrowia.

dr Jerzy Kober

(zm. 13 lutego)

dyrektor Naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w latach 1978-1991 (obecnie Powiatowe Centrum Zdrowia), powstaniec warszawski, pseudonim Wacław, służył w batalionie „Bałtyk”, jeniec niemieckiego Stalagu X B Sandbostel.

Stanisław Sokół

(zm. 11 lutego)

były józefowski radny, uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Józefowa, w czasie wojny żołnierz 69 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia. Miał 99 lat.

s. Kinga Okoń

(zm. 17 lutego)

należała do Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, od 1971 roku była związana z otwocką parafią św. Wincentego à Paulo. Najważniejsza była dla niej praca katechetyczna i posługa na rzecz dzieci i młodzieży.

ks. prał. Ryszard Urbański

(zm. 20 lutego)

wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze. Miał 85 lat.

Tadeusz Kott

(zm. 4 kwietnia)

doktor nauk humanistycznych, wychowawca, nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły podstawowej w szpitalu im. A. Grucy w Otwocku.

Witold Stułka

(zm. 6 kwietnia)

były piłkarz OKS Start Otwock, który w latach 60. grał w podstawowym składzie żółto-czarnych. Potem zawodnik międzyleskiego klubu Zwar. Przygodę z piłką rozpoczynał w nieistniejącym już klubie Czarni Śródborów. Miał 83 lata.

Antoni Rek

(zm. 18 kwietnia)

radny Otwocka w latach 1994-1998, członek Cechu i wieloletni przewodniczący komisji rewizyjnej, wieloletni prezes Spółdzielni Rzemieślniczej „Mazowsze”, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego.

dr Ludwik Antczak

(zm. 20 kwietnia)

lekarz, chirurg, wieloletni dyrektor szpitala powiatowego w Otwocku, w którym pracował nieprzerwanie od 1977 roku. Dwie kadencje zasiadał w otwockiej radzie miejskiej (w latach 2006-2014). Miłośnik żeglarstwa.

Robert Beller

(zm. 11 maja)

historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku w latach 2013-2016, potem pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej. Autor licznych artykułów naukowych i współautor książek poświęconych m.in. Andriollemu i kołbielszczyźnie.

Irena Fijałkowska

(zm. 11 maja)

sanitariuszka Powstania Warszawskiego w szeregach Armii Krajowej, założycielka i dyrektorka Szkoły Rolniczej w Kołbieli. Zaangażowana w pracę PTTK, Sekcji Emerytów i Rencistów przy ZNP w Otwocku, a przede wszystkim działaczka Polskiego Klubu Ekologicznego „Otwockie Sosny”, za zasługi dla miasta uhonorowana Złotą Sosenką.

Piotr Karwiński

(zm. 20 maja)

postać ważna w historii otwockiego sportu, jeden z twórców Otwockiej Ligi Szóstek Piłkarskich i zespołu legendy tej ligi – GKS Dziedziczka, który trzy razy sięgał po tytuły mistrzowskie i pięć razy po puchar ligi.

Józef Cichecki

(zm. 18 czerwca)

najstarszy sędzia piłkarski na Mazowszu, miał 86 lat. Zaczynał w 1964 roku od spotkania Wilgi Garwolin z Cukrownią Sokołów. W PZPN figuruje jako sędzia z największą liczbą przepracowanych meczów, było ich ponad 3400.

Krzysztof Gralik

(zm. 12 sierpnia)

wieloletni prezes Fundacji Europa 112 i główny specjalista ds. zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Otwocku. Współtworzony przez niego system ostrzegania i alarmowania ludności sprawdził się w czasie pandemii COVID-19. Był też ekspertem fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Barbara Dudkiewicz

(zm. 4 września)

otwocka poetka, wieloletnia członkini Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, autorka licznych publikacji poświęconych historii miasta i jego mieszkańców, nagrodzona za zasługi Srebrną Sosenką.

Jan Stanienda

(zm. 22 września)

prof. dr hab., wybitny skrzypek, był koncertmistrzem i solistą w słynnej Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a także współtwórcą Orkiestry Kameralnej Wratislavia i jednym z ojców Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku oraz jego wieloletnim dyrektorem artystycznym.

Czesław Konowrocki

(zm. 8 października)

żołnierz Armii Krajowej, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Powiat Koło nr 4 „Fromczyn” w Otwocku. Miał 95 lat.

 

zebrał: Przemek Skoczek

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.