Inauguracja działalności Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich

Praca, rozwój, odpowiedzialność! Te trzy słowa to hasło nowo powstałego Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich, które zainaugurowało działalność we wtorek, 26 października w Otwocku

fot. Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka/FB

Powołanie do życia Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich – Praca, Rozwój, Odpowiedzialność, w skrócie PRO, ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w otwockim Z-Hotelu. Wśród głównych celów stowarzyszenia jest m.in. praca na rzecz odpowiedzialnego rozwoju polskich miast poprzez opracowywanie propozycji rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania samorządu terytorialnego czy kompleksowych pakietów rozwiązań zarówno dla małych i średnich miast, jak i obszarów metropolitalnych. – Chodzi nam o wypracowanie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie, spójnej polityki samorządów lokalnych, a także rozbudowanie platformy do dialogu pomiędzy rządem a samorządem. Nie mamy bowiem wątpliwości, że tylko w ten sposób, poprzez rzeczowy i merytoryczny dialog, uda się nam stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju naszych małych ojczyzn – podkreśla prezydent Chełma Jakub Banaszek, który był inicjatorem powołania stowarzyszenia i został wybrany na jego prezesa.

– Stowarzyszenie będzie przedstawiało konkretne rozwiązania i postulaty mające na celu zoptymalizowanie pracy samorządów, a co najważniejsze, pozwoli samorządowcom na jeszcze bardziej efektywną pracę w służbie na rzecz mieszkańców. Bardzo się cieszę, że w skład Stowarzyszenia wchodzi tak wielu prezydentów z całej Polski, którzy zdecydowali się na technokratyczną pracę ponad podziałami politycznymi na rzecz dynamicznego rozwoju samorządów – mówi z kolei Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

Według deklaracji założycieli organizacja ma być apolityczna, a jej działalność prowadzona społecznie – bez konieczności obciążania składkami zrzeszonych w stowarzyszeniu samorządów. Organizacja skupia obecnie 30 prezydentów polskich miast. Inicjatorzy jej powołania mają nadzieję, że liczba członków będzie stale rosnąć. Najbliższą okazją do poszerzenia grona będzie zapowiadany kongres Stowarzyszenia, który ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Po zakończeniu konferencji przedstawiciele Stowarzyszenia udali się na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, podczas którego przedstawili swoje wypracowane wcześniej propozycje oraz plan dalszych działań.

opr. Igor

 

Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich – PRO – główne cele:

rozbudowa platformy do dialogu pomiędzy rządem a samorządem, kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych małych i średnich miast oraz metropolii i opracowywanie sposobów ich rozwiązywania, wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości, aktywne współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, zielona rewitalizacja polskich miast, stop tzw. betonozie, wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, działanie na rzecz rozwoju kulturalnego, społecznego i turystycznego.

One thought on “Inauguracja działalności Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.