Węgiel do 2028, „kopciuchy” do 2023 roku

Artykuł „Ogrzewanie węglem do końca 2027 roku?” (LO 42/2021) dotyczący nowych konsultacji projektu zmian w tzw. uchwale antysmogowej dla województwa mazowieckiego wywołał wiele pytań od naszych Czytelników. Dlatego we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka przygotowaliśmy kalendarz obowiązujących terminów oraz zestawienie planów dotyczących pieców i wykorzystywanych w nich paliw

SYLWIA WYSOCKA

Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą z 24 listopada 2017 roku (tzw. uchwałą antysmogową) wprowadził na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązująca uchwała antysmogowa została podjęta w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi oraz środowisko zanieczyszczenia powietrza, które powstaje wskutek spalania paliw stałych w indywidualnych, nieraz przestarzałych źródłach ogrzewania. Wprowadziła ona ograniczenia i zakazy w zakresie jakości paliw i eksploatacji instalacji o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw.

Jak podają władze województwa, z perspektywy czasu i w związku z okolicznościami, które wystąpiły od momentu podjęcia obowiązującej uchwały, zapisy uchwały antysmogowej w dotychczasowym brzmieniu wymagają wzmocnienia. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o konieczności zmiany uchwały antysmogowej. Projekt uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniającej uch-wałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, był opiniowany i konsultowany po raz pierwszy w lipcu i sierpniu br. W trakcie opiniowania i konsultacji złożono 5 589 opinii, uwag i wniosków. Te, które uznano za zasadne, zostały uwzględnione w projekcie uchwały. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wyłożeniu projektu uchwały, zmodyfikowanej w wyniku zebranych opinii, uwag i wniosków, do drugiego opiniowania i konsultacji społecznych. Konsultacje właśnie się kończą – trwały od 11 października do 2 listopada. Konsultacjom została poddana propozycja, zgodnie z którą zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 roku, a od 1 stycznia 2028 roku – także w podwarszawskich powiatach.

Nowe terminy zakazu palenia węglem nie oznaczają, że proponowane zmiany znoszą wszystkie obecnie obowiązujące przepisy. Innymi słowy, to, że zakaz palenia węglem może obowiązywać w powiecie otwockim od 2028 roku, nie oznacza, że do tego czasu można palić węglem w „kopciuchach”! W tej sprawie obowiązują zapisy obecnej uchwały antysmogowej.

W gąszczu zmian i propozycji nowych przepisów łatwo się pogubić. Dlatego we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka przygotowaliśmy terminarz nakazów, które będą obowiązywać mimo zmian proponowanych w uchwale antysmogowej. – Od lat prowadzimy intensywną kampanię informującą mieszkańców o terminie wymiany tzw. kopciuchów do 1 stycznia 2023 roku. Mieszkańcy muszą o tym pamiętać bez względu na inne zmiany przedstawione w projektach do uchwały antysmogowej – podkreśla Dominik Pytlak, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Otwocku. 

 

Obecnie obowiązujące terminy zapisane w Mazowieckiej UCHWALE Antysmogowej, które nie zostaną zmienione

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje zakaz używania:

 • pieców pozaklasowych, tzw. kopciuchów (niespełniających normy PN-EN 303-5:2012),
 • kominków niespełniających norm tzw. ekoprojektu,
 • pieców kaflowych,
 • piecokuchni i trzonów kuchennych.

Od 1 stycznia 2028 roku obowiązuje zakaz używania:

 • pieców klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Proponowane zmiany które są obecnie konsultowane (przepisy dotyczące powiatu otwockiego)

 • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają normy tzw. ekoprojektu i zostały zainstalowane do 31 grudnia 2021 roku, będą mogły być wykorzystywane do czasu ustania ich żywotności.
 • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają normy tzw. ekoprojektu i zostały zainstalowane po 31 grudnia 2021 roku, będą mogły być wykorzystywane do 31 grudnia 2027 roku.
 • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają wymóg 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 i zostały zainstalowane do 10 listopada 2017 roku, będą mogły być wykorzystywane do czasu ustania ich żywotności.
 • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają wymóg 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 i zostały zainstalowane po 10 listopada 2017 roku, będą mogły być wykorzystywane do 31 grudnia 2027 roku.
 • Dla nowo powstających budynków, dla których proces decyzyjny prowadzący do wydania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy rozpocznie się po 1 stycznia 2023 roku, obowiązuje zakaz eksploatacji instalacji opalanych paliwami stałymi (węglem i drewnem w każdej postaci), jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora, na której znajduje się instalacja.
 • Spełnianie norm przez źródła ciepła podczas kontroli musi zostać potwierdzone w okazanej kontrolującym dokumentacji (np. deklaracja producenta, certyfikat wydany dla pieca przez certyfikowane laboratorium). Taką dokumentacją nie jest naklejka na piecu lub informacja o klasie kotła na tabliczce znamionowej dotycząca innej normy niż PN-EN 303-5:2012.

One thought on “Węgiel do 2028, „kopciuchy” do 2023 roku

 • 4 listopada 2021 o 18:04
  Permalink

  Haha. W drewniakach zaczną ogrzewać prądem. Wiecie co to za obciążenie dla starej instalacji elektrycznej? Bedzie się paliło. Miasto bedzie mialo jeszcze mniej dostępnych mieszkań

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.