XVIII Europejski Festiwal Muzyczny: Uczta nie tylko klasyczna

Tegoroczna edycja jednego z najlepszych festiwali muzyki klasycznej na Mazowszu potrwa od 6 do 14 listopada i obejmie sześć bardzo różnorodnych repertuarowo koncertów. Będzie ona dedykowana pamięci Jana Staniendy – skrzypka i współtwórcy festiwalu, który zmarł we wrześniu tego roku

PRZEMEK SKOCZEK

Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku to największe lokalne wydarzenie z zakresu kultury wysokiej. Organizowany jest stale od 2004 roku i pełni ważną funkcję w promocji miasta. W ramach festiwalu odbywają się recitale, koncerty kameralne i orkiestrowe z udziałem wybitnych solistów i kameralistów z Polski i zagranicy.

– Nasz festiwal jest skierowany szczególnie do mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, którzy licznie przybywają na festiwalowe wydarzenia od pierwszej edycji. Ze względu na szeroką ofertę wydarzeń, różnorodność gatunków muzycznych i uniwersalność przekazu festiwal jest skierowany do wszystkich grup wiekowych. Niewątpliwie to jedna z wizytówek kulturalnych Otwocka – podkreśla Kama Grott-Tomaszek, dyrektor festiwalu. – Tegoroczna edycja jest dedykowana pamięci Jana Staniendy, genialnego skrzypka, legendarnego koncertmistrza, współtwórcy Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku i jego wieloletniego dyrektora artystycznego. Chcemy, by od przyszłego roku profesor Stanienda stał się patronem festiwalu – dodaje.

Młode wilki i weteran

W ramach 18. edycji zaplanowano sześć koncertów i warsztaty edukacyjno-artystyczne. Pierwsze dwa koncerty odbędą się 6 i 7 listopada, kolejne wydarzenia zaplanowano od 11 do 15 listopada. Wysłuchamy wielu wspaniałych artystów. Jednym z nich jest Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz, laureatka licznych prestiżowych konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, grająca już w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall.

Warto też zwrócić uwagę na dwóch młodych skrzypków, których kariery nabierają rozpędu. To 23-letni Wojciech Sojka, skrzypek i kompozytor urodzony w Lubinie, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, koncertujący już jako solista i kameralista w Polsce i poza jej granicami. Drugim „młodym wilkiem” jest otwocczanin Jakub Grott, rocznik 1997, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, współtworzący rodzinną Grott Orkiestrę i kwartet smyczkowy Grott String Quartet, z którym nagrał płytę „NowOsiecka”.

Największą niespodzianką jest niewątpliwie pojawienie się w programie koncertów legendy – Jacka Cygana, który napisał ponad tysiąc tekstów piosenek dla najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej. O tym wie każdy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że on sam także śpiewa, a w Otwocku to udowodni.

Program na najbliższy weekend

Inauguracja festiwalu odbędzie się w sobotę, 6 listopada w kościele pw. bł. Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku (obok parku miejskiego). W koncercie pt. „Perły Baroku” wystąpią: Jakub Grott – skrzypce, Wojciech Sojka – skrzypce, Olivia Bujnowicz – skrzypce (fot.), Kama Grott-Tomaszek – obój, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce oraz Otwocka Orkiestra Kameralna. W programie znajdą się utwory Vivaldiego, Haendla, Telemanna i Albinoniego. Początek o godz. 19.

W niedzielę, 7 listopada czeka nas muzyczne (i nie tylko) spotkanie z twórczością Jacka Cygana. W koncercie „Czas nas uczy pogody” usłyszymy wybrane piosenki z tekstami mistrza w autorskich aranżacjach Michała Grotta i wykonaniu Grott Orkiestry. Sam Jacek Cygan będzie obecny i zaśpiewa kilka piosenek. Wystąpi też pewna wokalistka, której nazwisko pozostaje na razie niespodzianką. Koncert poprowadzi inna sława – Nina Terentiew. Wieczór w Teatrze Miejskim im. Jaracza rozpocznie się o godz. 19. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.