Szkoły z panelami słonecznymi

Władze powiatu otwockiego zamierzają zamontować panele fotowoltaiczne na „Ekonomiku” i „Nukleoniku”. Szacują, że rocznie zaoszczędzą dzięki temu 20-30 tys. zł, a inwestycja zwróci się w ciągu pięciu lat

Na sesji rady powiatu, która odbyła się w czwartek, 28 października, radni zgodzili się przesunąć 288 tys. 700 zł na instalacje fotowoltaiczne dla dwóch powiatowych szkół w Otwocku – Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych (128 tys. 700 zł) i Zespołu Szkół nr 2, tzw. Nukleonika (160 tys. zł). – To zadanie zostało wprowadzone do budżetu na wniosek dyrektor Oświaty Powiatowej Hanny Majewskiej-Smółki, który był poprzedzony wnioskami dyrektorów szkół – mówił podczas sesji skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski. – Biorąc pod uwagę wzrost cen prądu, dzięki temu rozwiązaniu możemy odzyskać energię w granicach 30-40 proc. Sam zwrot poniesionych nakładów może nastąpić w granicach czterech-pięciu lat – podkreślił skarbnik.

– Na przykładzie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych (porównywalnie jest w „Nukleoniku”) można założyć, że przy zamontowaniu instalacji, którą wstępnie bierzemy pod uwagę, zabezpieczy ona nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie 43 proc. – tłumaczy dyrektor Majewska-Smółka. – Zważywszy na to, że cena energii elektrycznej wzrośnie w przyszłym roku o ok. 31 proc., szacujemy, że zwrot inwestycji nastąpiłby za mniej więcej pięć lat. Myślę, że rocznie na zużyciu energii możemy zaoszczędzić 20-30 tys. zł – podsumowała dyrektor.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.