Zapowiedzi kulturalne 5 – 11 listopada

OTWOCK

Komedia w teatrze

Spektakl „O! Klubie kawalerów” można ponownie zobaczyć w Teatrze Miejskim im. Jaracza. Młodzież wystąpi tam w piątkowy wieczór, 5 listopada

To oczywiście adaptacja sztuki „Klub kawalerów” Michała Bałuckiego, słynnego polskiego dramaturga XIX wieku. Celem nadrzędnym członków klubu jest unikanie małżeństwa i życie bez kobiet. Jednak niezłomne zasady zatwardziałych wrogów ożenku zostaną wystawione na próbę. Przedstawienie powstało we współpracy ze Szkołą Rzemiosł Artystycznych KamArti przy Teatrze Kamienica w Warszawie. Występują: Anna Ocypa, Marek Składowski, Jan Drewicz, Damian Szczepaniak, Kamil Kawka, Olgierd Karolak, Stanisław Być, Kinga Oleszczuk, Aleksandra Rajtar i Amelia Oleradzka.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 5.11, godz. 19.30, bilety

Otwockie Zaduszki Bluesowe

Jak co roku bluesmani zagrają koncert zaduszkowy dedykowany pamięci przede wszystkim Miry Kubasińskiej. Zaplanowano go na sobotę, 6 listopada w PMDK

 

To już 16. Zaduszki organizowane przez Otwockie Towarzystwo Bluesa i Ballady. Wystąpią dwa zespoły. Bluestones zaprezentuje projekt „Tribute to Nalepa”. Muzycy zagrają w składzie: Andrzej Pisarzewski – gitara, wokal, Krzysztof Jochan – gitara, wokal, Przemek Chołody – harmonijka, Wiktor „Sroka” Sroczyński – perkusja, Dariusz Wójciak – gitara basowa. Będą im towarzyszyć goście: Dariusz Król – gitara, wokal, Kamil Wrona – trąbka i Krzysztof Śliwiński – piano.

Gwiazdą wieczoru będzie Gary Moore Tribute Band założony przez Jacka Moore’a, syna słynnego gitarzysty i wokalisty, który poszedł w ślady ojca. Musi znać swój fach, ponieważ supportował takie gwiazdy jak: Joe Bonamassa, Deep Purple i Thin Lizzy. W Otwocku zagrają: Jack Moore – gitary, Szymon Pejski – wokal, Bogdan Topolski – gitara, Łukasz Gorczyca – bas, Tomek Dominik – perkusja.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, sobota, 6.11, godz. 17, bilety

XVIII Europejski Festiwal Muzyczny

Rusza tegoroczna edycja jednego z najlepszych festiwali muzyki klasycznej na Mazowszu. Potrwa od 6 do 14 listopada i obejmie sześć koncertów oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne

Dwa pierwsze wydarzenia festiwalowe odbędą się 6 i 7 listopada. Sobotnia inauguracja w kościele pw. bł. Ignacego Kłopotowskiego (obok parku miejskiego) to koncert pt. „Perły Baroku”. W niedzielę czeka nas spotkanie z twórczością Jacka Cygana. W koncercie „Czas nas uczy pogody” usłyszymy wybrane piosenki z tekstami mistrza w autorskich aranżacjach Michała Grotta i w wykonaniu Grott Orkiestry. Zaśpiewa Janusz Radek. Oba rozpoczną się o godz. 19, wstęp jest wolny.

JÓZEFÓW

Gwiazdobranie i Dawanie

W sobotę, 6 listopada w MOK-u odbędzie się wernisaż wystawy otwierającej tegoroczną akcję charytatywną. Ponownie jak przed rokiem będzie to jarmark internetowy, który potrwa od 7 listopada do 18 grudnia

Przed nami już 15. edycja Gwiazdobrania. Jak dotąd podczas tej akcji charytatywnej, stworzonej przez mieszkańców Józefowa, udało się zebrać 774 tys. zł. Drugi rok z rzędu wszystko odbywa się online, jednak zaczniemy od spotkania na żywo. Okazją jest sobotni wernisaż w Miejskim Ośrodku Kultury. Na wystawie będą prezentowane najróżniejsze prace przekazane przez artystów, których sprzedaż zasili konto akcji.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 6.11, godz. 16.30

Bluesowe trio

Isobelle and the Playmakers wystąpią w Miejskim Ośrodku Kultury w najbliższą sobotę, 6 listopada. To formacja łącząca pokolenia i dopiero się rozkręcająca

Isobelle Bundy to Angielka mieszkająca w Józefowie, od najmłodszych lat jest związaną z muzyką. Tworzy własne utwory, pisze teksty i muzykę. Często śpiewa, akompaniując sobie na fortepianie. Ma dość eklektyczny gust muzyczny, jednak najlepiej czuje się w bluesie i balladzie. Inspiracji do tworzenia poszukuje w obszarach rocka, jazzu i popu. Wokalistce i pianistce towarzyszą uznani lokalni artyści: Andrzej Sajdak i Roman Sadowski. Muzycy spotkali się jesienią 2020 roku w Józefowie na koncercie Natalii Sikory. Wtedy zrodził się pomysł na wspólne muzykowanie.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 6.11, godz. 18, wstęp wolny

Gwiazda sprzed lat wciąż świeci

Halina Kunicka odwiedzi MOK w niedzielny wieczór, 7 listopada. Spotkanie zatytułowane „Świat nie jest taki zły” wypełnią wspomnienia i przeboje artystki

83-letnia Halina Kunicka nadal występuje na scenie i bawi publiczność opowieściami. A ma co wspominać. Piosenkarka debiutowała na scenie w latach 50. XX wieku, a szczególnie popularna była w latach 60. i 70. Do jej największych przebojów należą: „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni” i „Gwiazda naszej miłości”. Spotkanie w Józefowie to swoista podróż, czasami sentymentalna, często zabawna, okraszona anegdotami zza kulis.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 7.11, godz. 18, bilety

Artyści o wolności

Wystawę „Wolność i poeci” można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury od 5 do 30 listopada. Jest ona hołdem dla polskich mistrzów słowa

Ekspozycja przygotowana przez Justynę Polakowską jest oparta na tekstach poetyckich polskich autorów tworzących na przestrzeni ostatnich trzech wieków – od romantyzmu po współczesność. Sięga po dzieła: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, Jerzego Harasymowicza, Tadeusza Różewicza. Zaprezentowane teksty mówią właśnie o wolności. Wystawę wzbogacą ilustracje przedstawiające dzieła plastyczne polskich malarzy, rzeźbiarzy, fotografików.

KARCZEW

Koncert w pałacu

Koncert Iriny Błachnio-Milewicz pt. „Dlaczego mam się smucić” odbędzie się w niedzielę, 7 listopada w Otwocku Wielkim

          Irina Milewicz-Błachnio jest pochodzącą z Białorusi sopranistką. Od lat mieszka w Polsce. W jej szerokim repertuarze znajdują się arie operowe i operetkowe, romanse rosyjskie. Na koncercie zabrzmią pieśni w języku polskim,  włoskim,  rosyjskim i białoruskim. Na pianinie będzie jej akompaniować Katarzyna Guszta. Usłyszymy m.in. pieśni: „Ave Maria” J.S. Bacha, „Alleluja” W.A. Mozarta, „Barkarola” F. Schuberta.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49, niedziela, 7.11, godz. 16, wstęp wolny

 

Zaduszki z poezją

Karczewskie Zaduszki Poetyckie odbędą się w kościele św. Wita w niedzielę, 7 listopada

Niełatwo jest mówić o tych, którzy odeszli. Z pomocą przychodzą czasem wiersze. W niedzielę usłyszymy teksty karczewianina Jana Balińskiego, byłego żołnierza Armii Krajowej. Będą je interpretować aktorzy Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska. Tło muzyczne stworzy harfistka Zuzanna Elster. Początek o godz. 19, wstęp wolny.

 

CELESTYNÓW

Gratka dla dzieci

Na warsztaty z Kicią Kocią zaprasza w sobotnie popołudnie Biblioteka Publiczna. Impreza odbędzie się w hali sportowej

Kicia Kocia to główna bohaterka serii książek dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat. Ich autorką jest Anita Głowińska, specjalizująca się w powieściach dla najmłodszych. „Kicia Kocia” zyskała popularność nie tylko dzięki uroczej bohaterce, lecz także dzięki naukom, jakie niesie każda jej przygoda. Podczas warsztatów dzieci spotkają się z Kicią Kocią osobiście i wezmą udział w różnych grach, zabawach, konkursach i wyzwaniach. Na koniec każde dziecko otrzyma dyplom Przyjaciela Kici Koci oraz autograf.

Hala sportowa, ul. Koprowskiego 2, sobota, 6.11, godz. 15

 

WIĄZOWNA

Warsztaty patriotyczne

Symbole narodowe wykonane z klocków Lego? Czemu nie! Dzieci w wieku 7-12 lat nauczą się je robić podczas sobotnich warsztatów w Kopkach

          W czasie zajęć dzieci dowiedzą się m.in. tego, jakie są symbole narodowe, skąd wziął się orzeł w naszym godle, kto skomponował hymn Polski, z jakich kolorów składa się flaga państwowa, a także z jakiego owada dawniej pozyskiwano czerwony barwnik. W planie jest zabawa z wykorzystaniem klocków Lego i silników Power Functions oraz quiz z nagrodami. Zajęcia są bezpłatne, ale na zapisy.

Świetlica w Kopkach, ul. Trakt Napoleoński 35, sobota, 6.11, godz. 10.30-13.30

Militarne zabawy

VI Dzień z Historią zaplanowano na niedzielę, 7 listopada w Zakręcie

          Na terenie kościoła pojawią się grupy rekonstrukcyjne. W programie są: prezentacja umundurowania i uzbrojenia, wystawa „Zapach historii” i ekspozycja poświęcona dawnej modzie damskiej. Można będzie zobaczyć, jak wyglądała artyleria z XIX i XX wieku, oraz obejrzeć ekspozycję „Pierwsze lata odrodzonej Polski”.

Kościół w Zakręcie, niedziela, 7.11, godz. 9.30-14, wstęp wolny

Nie tylko dla bibliofilów

W Gminnej Bibliotece rusza Dyskusyjny Klub Książki. Jego siedzibą będzie filia w Gliniance. Inauguracja już w poniedziałek, 8 listopada

To propozycja dla tych, którzy lubią czytać, ale też o książkach rozmawiać, wymieniać się wrażeniami na ich temat. Na pierwsze spotkanie wybrano książkę Jacka Melchiora „Nieludzko piękna jesień”. To tragikomiczna opowieść o godności, przemijaniu, miłości i seksualności, która na pewno stanie się inspiracją do rozmowy o książce z odniesieniem do naszego życia. Jeśli ktoś jej nie zna, może ją oczywiście wypożyczyć w wiązowskiej bibliotece.

Filia biblioteczna w Gliniance, ul. Napoleońska 46c, poniedziałek, 8.11, godz. 16

WAWER

Wspomnijmy tych, co odeszli

W piątkowy wieczór, 5 listopada odbędą się dwa zaduszkowe wydarzenia w Wawerskim Centrum Kultury

Na Zaduszkowy Wieczór Poezji z Teatrem Falenica zaprasza Kulturoteka w Falenicy. Aktorzy z grupy Szczepana Szczykny, który zmarł pod koniec zeszłego roku, a teraz jest patronem teatru, będą wspominać swojego mistrza, który szczególnie kochał poezję. Początek o godz. 17.

Z kolei o godz. 18.30 w WCK w Aninie rozpoczną się Zaduszki z FotoFalenicą – fotografia i poezja. Wydarzenie jest dedykowane zmarłemu w tym roku Robertowi Bellerowi – fotografowi i historykowi, byłemu dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku, a następnie pracownikowi Powiatowej Biblioteki Publicznej. Podczas spotkania poetka Dorota Bieńkowska zaprezentuje wiersze z serii „W duszy zapisują się obrazy”. Oprawę muzyczną przygotował Zdzisław Głowacki. Będzie to równocześnie wernisaż wystawy fotografii.

 

Wawer Music Festival

Niezwykły koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbędzie się w najbliższą niedzielę w miedzeszyńskim Starym Młynie

Zespół „Śląsk” istnieje od 1953 roku, założyli go Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska. Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. W repertuarze znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych, od wielkich widowisk po kameralne koncerty, takie jak w Miedzeszynie.

Stary Młyn, ul. Żwanowiecka 20, niedziela, 7.11, godz. 17.30, bilety

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.