Biało-czerwony 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości zapowiadają się w tym roku bardzo ciekawie. Wydarzenia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizuje każda z gmin powiatu otwockiego oraz dzielnica Wawer. Będzie to czas patriotycznych uniesień, hołdów składanych bohaterom, ale też kulturalnej rozrywki

OTWOCK

Obchody rozpocznie o godz. 9.30 zbiórka pocztów sztandarowych przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty. Następnie wszyscy przejdą do kościoła pw. św. Wincentego à Paulo, gdzie o godz. 10 odbędzie się uroczysta msza. Po niej, o godz. 11, zaplanowano wspólny przemarsz pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców pod pomnik Józefa Piłsudskiego w parku miejskim (trasa prowadzi ulicami: Kościelną, Warszawską, Orlą, Powstańców Warszawy, Andriollego i Filipowicza). Tam od godz. 11.40 będą kontynuowane uroczystości patriotyczne.

O godz. 10 odbędzie się msza św. przy pomniku Lotników w Soplicowie. Będzie ona celebrowana przez księży z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku-Śródborowie z asystą honorową Wojska Polskiego.

Po południu zaplanowano wydarzenia artystyczne. W Teatrze Miejskim im. Jaracza o godz. 16 odbędzie się premiera spektaklu „Wolna Polska w słowie i pieśni”, który przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. Wstęp jest wolny, ale na wejściówki dostępne w kasie teatru. O godz. 19 rozpocznie się koncert „Tylko polska muzyka” w kościele pw. bł. Ignacego Kłopotowskiego. Utwory M. Radziwiłła, T. Bairda, F. Janiewicza i M. Góreckiego zagra Otwocka Orkiestra Kameralna.

JÓZEFÓW

Uroczysta msza w intencji ojczyzny rozpocznie się o godz. 11 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po niej nastąpi Przemarsz Niepodległości ulicami 3 Maja i Polną do pomnika Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Na zakończenie odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej Iriny Józefowicz w Józefowie. Wystąpią: Jakub Szcześniak – wokal, baryton; Marta Nanowska – skrzypce; Irina Józefowicz – fortepian. Organizatorem części artystycznej jest Muzeum 2 Korpusu Polskiego.

Zaplanowano też X Bieg Niepodległości, którego baza znajdzie się przy ul. Polnej 2. Do wyboru są dystanse: 300 m, 1 km, 2 km i 4 km. Starty od godz. 13. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową: biuro@icsir.pl, a numery startowe odbierać od 9 do 10 listopada w kasie ICSiR lub w dniu biegu w biurze zawodów. Organizatorzy zachęcają, by ubrać się na biało-czerwono.

KARCZEW

W samo południe w kościele pw. św. Wita rozpocznie się msza w intencji ojczyzny, a po niej uroczystości przeniosą się pod pobliski pomnik Orła Białego. Poprowadzą je uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół w Karczewie, a o oprawę zadba Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na godz. 17 zaplanowano obchody na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie odbędzie się koncert zespołu Sposare oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Swoje wydarzenie szykuje też Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim wspólnie ze starostwem. W programie „Opowiadania o niepodległości” znajdą się: warsztaty dla dzieci i młodzieży z quizami o niepodległości, spacer na plażę, ognisko i koncert patriotyczny z utworami Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego, który poprowadzi Ewelina Sielska-Badurek. Wszystko to w godz. od 12 do 17.

CELESTYNÓW

Uroczystość rozpocznie nabożeństwo o godz. 10.30 w kościele parafialnym. Następnie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości, a na zakończenie w kościele odbędzie się koncert pt. „Jak długo w sercach naszych”. Wystąpią: Magdalena Kotarska – sopran i prowadzenie koncertu; Piotr Rafałko – tenor; Damian Marat – trąbka; Mariusz Dubrawski – fortepian.

O godz. 15 w hali sportowej przy ul. Koprowskiego rozpocznie się IV Niepodległościowy Turniej Siatkówki organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

KOŁBIEL

O godz. 12.15 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przy urzędzie gminy. Kwadrans później rozpocznie się uroczysta msza w kościele parafialnym, a po niej odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Agnieszki Rybak-Piotrowskiej. Artystka, oprócz utworów patriotycznych, przygotowała też „Suitę kołbielską” składającą się z piosenek i melodii ludowych śpiewanych i granych w okolicach Kołbieli. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Jan Ciszkowski.

OSIECK

Msza w osieckim kościele rozpocznie się o godz. 9. Po niej zaplanowano coś dla fanów sportu. Będzie to VI Bieg Integracyjny, którego baza znajdzie się na szkolnym boisku. O godz. 10.30 odbędzie się wspólna rozgrzewka, a następnie start biegu. Dla uczestników będzie przygotowany słodki poczęstunek i gorąca grochówka. Zapisy są prowadzone w urzędzie gminy.

WIĄZOWNA

Gminne obchody odbędą się w Zakręcie, w Szkole Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida. Oprócz Święta Niepodległości uczestnicy uczczą 90-lecie szkoły, 200. urodziny patrona, którego rok właśnie obchodzimy, oraz 30-lecie nadania placówce imienia i sztandaru. Program rozpocznie msza odprawiona o godz. 15 w kościele pw. św. Pawła Apostoła, potem uroczystości przeniosą się do budynku szkoły. W programie są: odsłonięcie pamiątkowego muralu, program artystyczny „Bez korzeni nie ma skrzydeł”, wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Recytatorsko-Wokalnego i Gminnego Konkursu Plastycznego, prezentacja wystawy fotograficznej „Historia Szkoły”. Tego dnia wójt wręczy też trzy Złote Wiązy Wolności oraz tytuły Zasłużony dla gminy.

WAWER

Na Wawerską Paradę Niepodległości zapraszają 11 listopada Falenickie Towarzystwo Kulturalne i WCK Falenica. W ten sposób uczczą nie tylko Narodowe Święto Niepodległości, lecz także 70. rocznicę włączenia dzielnicy Wawer do Warszawy. Parada w towarzystwie Orkiestry Dętej z Trąbek wyruszy o godz. 13 sprzed falenickiego kościoła i przejdzie ulicą Walcowniczą pod Kulturotekę, gdzie odbędzie się plenerowy koncert pieśni patriotycznych. Stosowną oprawę, w tym wystrzał armatni, zapewni Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Semper Fidelis Res Publicae. Zostaną także odegrane hejnały Warszawy i Wawra, które wykona kompozytor tego drugiego, amerykański trębacz jazzowy Gary Guthman. W programie są też dwie wystawy.

zebrał: pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.