Centrum Zdrowia Psychicznego przy „Batorym”?

Czy Powiatowe Centrum Zdrowia weźmie udział w pilotażowym programie „Centra Zdrowia Psychicznego”? Na pewno byłoby to korzystne dla mieszkańców, ale sprawa nie jest taka prosta. Największy problem stanowi brak lekarzy psychiatrów

Sylwia Wysocka

Centra Zdrowia Psychicznego to pomysł, który ma zreformować polską psychiatrię. Byłyby to miejsca, w których w sytuacji kryzysu psychicznego można otrzymać pomoc natychmiast, bez czekania, bez skierowania, bez konieczności zapisywania się na pierwszą wizytę. Pomoc ma być blisko domu, przyjazna i różnorodna. Może składać się z regularnych wizyt u psychiatry, psychoterapii indywidualnej lub grupowej, wizyt zespołu terapeutycznego w domu pacjenta i pracy z nim oraz jego bliskimi w tym miejscu. Celem powstawania centrów jest transformacja systemu leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolowaniu w szpitalach na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego, czyli wspierania pacjenta w jego otoczeniu, o ile to tylko możliwe, unikając odrywającej od życia hospitalizacji. Tworzenie centrów jest podstawą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od 2018 roku w ramach pilotażu programu powstało w Polsce kilkadziesiąt takich miejsc. Program potrwa do końca 2022 roku. W zamyśle w tym czasie miałoby powstać w Polsce ponad 300 Centrów Zdrowia Psychicznego. Planuje się, że taka placówka będzie w każdym powiecie.

Starania o udział w pilotażowym programie „Centra Zdrowia Psychicznego” na terenie powiatu otwockiego podjęła nowa prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku Monika Gębska. Taką potrzebę widzi m.in. Małgorzata Woźnicka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Żyjemy w czasach, w których mamy tak dużo różnego rodzaju kryzysów emocjonalnych, że wsparcie udzielanу w ramach pomocy społecznej przez PCPR i związane z nim jednostki powiatu nie wystarcza. Stąd wziął się pomysł poszukiwania nowych form pomocy takim osobom – mówiła dyrektor Woźnicka pod koniec października podczas jednego z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu. – Bardzo ważna jest tu oferta usług Narodowego Funduszu Zdrowia świadczona także w ramach Powiatowego Centrum Zdrowia. Pojawił się temat powołania Centrum Zdrowia Psychicznego, który był analizowany i sygnalizowany od wielu lat. Nam bardzo zależy na tym, by wzmacniać ofertę skierowaną do osób ze szczególnymi potrzebami. Liczba osób, które potrzebują pomocy, przekracza nasze możliwości kadrowe. Pandemia spowodowała wzrost liczby różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych, a dostępność do tej pomocy jest niewystarczająca. Niby jesteśmy blisko Warszawy, ale dostać się do lekarza czy skorzystać ze specjalistycznej pomocy jest bardzo trudno, a wizyta komercyjna nie dla wszystkich jest dostępna. Dlatego kibicujemy staraniom związanym z powstaniem Centrum Zdrowia Psychicznego – podkreśliła dyrektor Woźnicka.

Podczas wspomnianej komisji prezes PCZ poinformowała, że nabór do programu został przedłużony do 30 listopada, a otwocki szpital pretenduje do wzięcia w nim udziału. – Na pewno uczestnictwo w takim pilotażu jest korzystne z punktu widzenia pacjentów. Na tym etapie nie chcę niczego obiecywać, ponieważ warunki programu i nasze możliwości obecnie podlegają analizie. Jesteśmy w fazie prac nad spełnieniem warunków udziału w pilotażu. Chodzi przede wszystkim o stworzenie programu i skompletowanie kadry lekarskiej, która ma tu kluczowe znaczenie – podkreśla prezes Gębska. – Musimy zgromadzić specjalistów, nawiązać współpracę ze szpitalem psychiatrycznym. Nie mamy u siebie oddziału psychiatrii, więc musimy podjąć rozmowy zinną placówką medyczną najbliżej powiatu otwockiego. Takie rozmowy toczą się wstępnie ze Szpitalem Nowowiejskim. Jest pewne pole do dialogu, ale podpisanie umowy z placówką nie daje nam gwarancji powstania centrum. Wszyscy dobrze wiemy, że pozyskanie kadry psychiatrów z określoną specjalizacją jest obecnie problemem – przyznaje prezes. – Zdaję sobie sprawę z tego, że nasza poradnia psychiatryczna minimalnie zabezpiecza potrzeby w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Monitoruję kolejki i nie jestem zadowolona z dostępności do psychiatry na terenie powiatu otwockiego. Będziemy nad tym pracować, ale specjalistów jest bardzo mało i to jest podstawowy problem. Z każdą inną rzeczą jesteśmy w stanie sobie poradzić, np. podpisując stosowne porozumienie. Jednak dopóki nie znajdziemy specjalistów, którzy zechcą nas wspomagać jako lekarze w Centrum Zdrowia Psychicznego, nie będziemy mogli mówić o sukcesie – podkreśla.

Prezes Gębska zapowiada, że pod koniec listopada poinformuje o efektach starań. Podkreśla przy tym, że przystąpienie do pilotażowego programu może oznaczać również wymierne korzyści finansowe dla PCZ. – Zdrowie psychiczne będzie sporo punktowało, jeśli chodzi o finanse. Ministerstwo i NFZ będą podnosić stawki, myślę, że to również z tych powodów warto powalczyć o Centrum Zdrowia Psychicznego – dodaje. Podobnego zdania jest przewodnicząca komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa rady powiatu Elżbieta Siwek. – Uważam, że warto wziąć udział w tym programie. Byłoby świetną sprawą, gdyby udało się zakwalifikować do tego pilotażu i zabezpieczyć potrzeby mieszkańców powiatu otwockiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.