Trudno o pomoc

Dzieci na pandemię reagują różnie, często obniżeniem nastroju i stanami depresyjnymi. Psychologowie szkolni, również w powiecie otwockim, mają pełne ręce roboty, a na wizytę do specjalisty w poradni czy szpitalu czeka się miesiącami…

BARBARA MICHAŁOWSKA

Samobójstwa są po wypadkach komunikacyjnych najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Pandemia jeszcze pogłębiła problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Z badań wykonanych przez psychologów wynika, że 44 proc. nastolatków ma objawy depresji. Liczba wiadomości, jakie wysyłają oni poprzez formularz na stronie fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z prośbą o pomoc, wynosiła ponad 12,5 tysiąca.

Problemy są duże, a o pomoc specjalisty często bardzo trudno, także w powiecie otwockim. Gdy dzwonimy do psychologów i pedagogów szkolnych, trudno im znaleźć czas na chwilę rozmowy. – Mamy urwanie głowy. Nie wystarcza nam czasu, by zająć się wszystkimi, którzy tego potrzebują – mówią. – Dzieci po powrocie do szkół po spowodowanych przez pandemię przerwach w nauce stacjonarnej często borykają się z obniżeniem nastroju, a nawet stanami depresyjnymi. Uczniów wymagających pomocy jest teraz zdecydowanie więcej niż przed pandemią – przyznaje Agnieszka Sitnik, psycholog w Szkole Podstawowej nr 5 w Otwocku. – Dzieci są rozbite, spada ich koncentracja i motywacja do nauki, a to rodzi dalsze problemy – przekonuje.

W szkołach często są zatrudnieni bardzo zaangażowani w sprawy dzieci psychologowie i pedagodzy, brakuje jednak godzin, by mogli nieść skuteczną pomoc każdemu potrzebującemu uczniowi. Podobna sytuacja jest w przedszkolach. – Już na tym etapie powinno się zacząć dbać o zdrowie umysłowe własnego dziecka, aby uniknąć w przyszłości poważniejszych problemów – przekonuje Jacek Czarnowski, radny powiatu otwockiego. I ocenia: – W naszym powiecie pomoc psychiatryczna jest na bardzo niskim poziomie, a jeżeli chodzi o psychiatrię dziecięcą, to praktycznie jej nie ma,  podobnie jak w całym kraju jest to ogromny problem. Zdesperowany rodzic, by szukać pomocy dla swojego dziecka, zrobi wszystko, aby ją znaleźć, ale w powiecie otwockim jest to bardzo trudne – przyznaje.

Kolejki do psychiatrów przyjmujących w ramach NFZ są ogromne. Trudno dostać się także do dobrych specjalistów przyjmujących prywatnie. Podobnie jak w całym kraju brakuje specjalistów, a potrzeby są nieprzebrane. – Mniej więcej połowie zgłaszających się do mnie dzieci jestem w stanie pomóc w warunkach szkolnego gabinetu. Resztę kieruję najczęściej do poradni psychologiczno-pedagogicznej przy ul. Majowej w Otwocku. W przypadku problemów psychicznych można kontaktować się również z podobną poradnią działającą przy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie, która podczas pandemii uruchomiła dodatkowe siły, by pomóc. Niekiedy kierujemy też dzieci do psychiatrów – mówi Agnieszka Sitnik. Placówka w Józefowie działa od dwóch miesięcy i zapewnia pomoc dla dzieci i młodzieży, którzy nie są pacjentami szpitala.

Niewystarczająca liczba lekarzy to jedno, brakuje także profilaktyki i edukacji psychiatrycznej. – Potrzebują jej zarówno dzieci, jak i rodzice – mówi Jacek Czarnowski. I przekonuje, że temat zdrowia psychicznego dzieci jest bardzo ważny i nie powinien być pomijany przez władze zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i powiatowym czy gminnym.

10 rad, jak rodzice mogą zadbać o samopoczucie dzieci w dobie pandemii

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o epidemii i zmianach w codziennej rutynie rodziny w sposób dostosowany do jego wieku i rozwoju.
  2. Rozmawiaj z dziećmi i nastolatkami o tym, jak czują się w tej sytuacji.
  3. Chroń dzieci przed informacjami i obrazami niedostosowanymi do ich wieku, które mogą budzić niepokój.
  4. Utrzymuj kontakt z rodziną i bliskimi.
  5. Umożliwiaj młodszym dzieciom telefoniczny kontakt z rówieśnikami.
  6. Postaraj się zaplanować nową rutynę dnia.
  7. Dbaj o prawidłową dietę i aktywność fizyczną twojego dziecka.
  8. Obserwuj, czy dziecko wykazuje niepokojące objawy stresu.
  9. Wytłumacz starszym dzieciom, na czym polega społeczna odpowiedzialność.
  10. Pamiętaj o tym, że dziecko cię naśladuje.

źródło: http://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy

 

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Józefowie, ul. 3 Maja 127, tel. 22 468 25 99, mail: poradnia.jozefow@centrumzagorze.pl.

Poradnia zajmuje się diagnozą psychiatryczną i psychologiczną, leczeniem oraz terapią dzieci i młodzieży w wieku od trzeciego do 18. roku życia (w uzasadnionych przypadkach również osób do 21. roku życia).

 

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Otwocku, ul. Majowa 17/19, tel. 22 710 15 50, mail: pppp.otwock@op.pl.

Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i bezpłatne, nie potrzeba skierowania od lekarza lub ze szkoły.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.