Koniec dzikiego plażowania?

Władze Karczewa ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej „punktu widokowego” w Otwocku Wielkim. Pod tym hasłem kryje się zagospodarowanie plaży nad jeziorem Rokola, której powstanie w czerwcu zapowiadał burmistrz Michał Rudzki

SYLWIA WYSOCKA

O dzikim plażowaniu w różnych częściach powiatu otwockiego „Linia” pisała wiele razy. W pełni zrozumiałe jest, że latem mieszkańcy starają się wykorzystać do odpoczynku każde miejsce nad wodą, jednak plażowanie  na terenach, gdzie w okolicy nie ma zapewnionej infrastruktury, takiej jak np. parkingi, kosze na śmieci czy toalety, wiąże się z wieloma problemami. Jednym z takich miejsc jest ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością plaża nieopodal pałacu w Otwocku Wielkim nad jeziorem Rokola (gm. Karczew). – Okoliczni mieszkańcy kolejny sezon przeżywają dramat – mówiła latem w rozmowie z „Linią” Katarzyna Kunatkowska, sołtys Otwocka Wielkiego. –  Plażowicze parkują samochody i blokują również dojazd do posesji. W chwili zagrożenia zdrowia czy życia karetka pogotowia czy straż pożarna będą miały bardzo utrudniony lub niemożliwy dojazd do miejsca interwencji. Plażowicze często zostawiają niedogaszone ogniska, co stwarza zagrożenie pożarowe. Poza tym w okolicy nie ma toalet, więc zarośla nie pachną zbyt przyjemnie. Do tego nasi goście zostawiają po sobie mnóstwo śmieci, które nie mieszczą się w kilku koszach – wyliczała sołtys, podkreślając, że sytuacja na dzikiej plaży wymknęła się spod kontroli. Dlatego już wtedy pojawił się popierany przez burmistrza pomysł ucywilizowania zarówno samej plaży, jak i dojazdu do niej.

Rada miejska zgodziła się przeznaczyć pieniądze na projekt zagospodarowania plaży nad Rokolą. Niewykluczone, że będzie on gotowy już w grudniu. Karczewski urząd ogłosił postępowanie, w którym szuka wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej „punktu widokowego” w Otwocku Wielkim. Pod tym hasłem kryje się właśnie zagospodarowanie terenu plaży nad Rokolą. Dokumentacja ma uwzględniać takie elementy małej architektury, jak: ławki, kosze na śmieci, parawan, tablicę ogłoszeniową, słomiane parasolki, altanę, a także miejsce na ognisko, ścieżki, boisko do piłki plażowej, parking na 150 samochodów oraz samą plażę. Miejsce do plażowania ma zajmować powierzchnię 7 tys. m kw., a położona nieopodal strefa parkingów 3 tys. 800 m kw. Przewidywany termin wykonania dokumentacji mija 20 grudnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku powstanie dokumentacja, na podstawie której przed sezonem letnim będzie można zrealizować inwestycję.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.