Przybędzie punktów sprzedaży alkoholu

Większa liczba pozwoleń na sprzedaż alkoholu nie powinna wpłynąć na wzrost spożycia alkoholu przez mieszkańców Józefowa. Tak uważa większość radnych, która zgodziła się na zwiększenie o 38 maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Zwiększenia liczby punktów sprzedaży oczekiwali przedsiębiorcy

ARTUR KUBAJEK

Po raz ostatni zmiany w limitach na sprzedaż alkoholu wprowadzono w lipcu 2018 roku. Rada miasta zwiększyła wtedy ich liczbę o 12 zezwoleń (ze 140 na 152). Jak wyjaśniają józefowscy urzędnicy, od tego czasu na gospodarczej mapie miasta przybyło sklepów i punktów gastronomicznych, kolejne są w budowie, wielu właścicieli ubiega się o wydanie pozwolenia. Miasto musiało odmawiać, bo limity były już wyczerpane. Na rozpatrzenie czekają kolejne wnioski o udzielenie koncesji na sprzedaż alkoholu.

Z myślą o zaspokojeniu oczekiwań przedsiębiorców w urzędzie miasta powstał projekt uchwały zwiększający maksymalną liczbę koncesji o kolejne 38 zezwoleń (patrz tabela: Maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych). Po otrzymaniu pozytywnej opinii Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych został on skierowany do rady miasta. Radni pochylili się nad nim podczas posiedzenia połączonych komisji, które odbyło się w środę, 3 listopada.

– Właściwie już od dwóch lat mamy wyczerpane limity zezwoleń. Biorąc pod uwagę tempo powstawania nowych punktów, których właściciele są zainteresowani sprzedażą napojów alkoholowych, istnieje uzasadniona potrzeba zwiększenia limitu zezwoleń – tłumaczyła Edyta Komińczyk, kierownik referatu rozwoju i promocji gospodarczej józefowskiego urzędu. Te argumenty nie przekonały radnego Pawła Kołodzieja. – Jestem negatywnie zaskoczony, że projekt zwiększający limit zezwoleń na sprzedaż alkoholu został pozytywnie zaopiniowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nie uważam, że powinniśmy zwiększać te limity tylko dlatego, że budują się kolejne punkty, których właściciele chcą sprzedawać alkohol – podkreślał radny.

Jak wyjaśniają urzędnicy, przeprowadzona analiza limitów zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w gminach z porównywalną liczbą mieszkańców wykazała, że zaproponowane zwiększenie limitu do 190 zezwoleń należy do niższych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypadających na jedno zezwolenie (patrz tabela: Porównanie limitów zezwoleń).

W dyskusji nad projektem dalej niż wnioskodawcy poszedł radny Mariusz Breś, proponując jeszcze większe zwiększenie liczby zezwoleń. – Może warto, żebyśmy pomyśleli bardziej przyszłościowo. Zastanówmy się nad wyższym podniesieniem limitów, żebyśmy zaraz znów nie musieli pochylać się nad zmianami w tej uchwale tylko dlatego, że te dodatkowe zezwolenia zostaną wykorzystane, a po następne zwrócą się kolejni przedsiębiorcy, którzy w najbliższych latach zdecydują się na otwarcie nowych punktów lub rozszerzenie swoich działalności o sprzedaż alkoholu – przekonywał radny. W odpowiedzi od służb prawnych usłyszał, że obowiązujące przepisy wprawdzie pozwalają na zwiększanie limitów, ale nie o tyle, aby gmina mogła je wyznaczać „na zapas”. Ostatecznie podczas piątkowej sesji, 5 listopada radni przyjęli uchwałę w wersji zaproponowanej przez urzędników.

 

 

 

 

3 komentarze do “Przybędzie punktów sprzedaży alkoholu

 • 18 listopada 2021 o 01:17
  Permalink

  Ciekawe, dlaczego dla porównania ilości pijaczków przypadających na jeden punkt sprzedaży, nie wykorzystano najbliższych miejscowości: Otwock, Karczew, Celestynów, tylko odległe Ząbki czy Lesznowola. Może wtedy porównanie wypadło by zupełnie inaczej?

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2021 o 01:36
  Permalink

  A jeśli chodzi o Otwock, to radni w ostatnim głosowaniu nad zwiększeniem ilości punktów sprzedaży, po otrzymaniu takiego wniosku, byli zdania, że raczej należy zmniejszyć tą ilość.
  Tak więc prawdopodobnie w obecnej kadencji nikt nie zgłosi takiego wniosku.

  Odpowiedz
 • 23 listopada 2021 o 08:37
  Permalink

  zwłaszcza, że niektórzy otwoccy radni mają biznesy oparte na sprzedaży alkoholu

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.