Ogród marzeń, szlak rowerowy i strefy rekreacji

Aż trzy projekty z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) zostały zrealizowane w tym roku na terenie powiatu otwockiego. Udało się też doposażyć oddział szpitala w Międzylesiu.  W przyszłym roku na naszym terenie częściowo lub w całości będzie realizowanych kolejnych sześć projektów

BARBARA MICHAŁOWSKA

W ubiegłym roku na całym Mazowszu w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano projekty o łącznej wartości 25 mln zł. Już niedługo dzięki tym pieniądzom będziemy mogli pojechać rowerem szlakiem VeloMazowia Wschód. Projekt zakładający stworzenie na wschodnim obszarze województwa mazowieckiego atrakcyjnego szlaku rowerowego jest już na ukończeniu. Szlak prowadzi przez miejscowości: Kobyłka, Ossów, Zielonka, Okuniew,  Sulejówek, Wiązowna, Dębe Wielkie, Miński Obszar Chronionego Krajobrazu, Mińsk Mazowiecki, Siennica,  rezerwat Jedlina, Lasy Mieńskie, Mienia, Cegłów, Mrozy, Rudka, rezerwat Florianów, Wodynie, Kaczory, Żeliszew Duży, Skórzec, Kotuń,  rezerwat Stawy Broszkowskie, Nowe Iganie, Stare Iganie, Siedlce, Chodów, Ziomaki, Siedlecko-Węgrowski Obszar Chronionego Krajobrazu, Mokobody. Trasa prowadzi więc także przez teren gminy Wiązowna. Na tym odcinku brakuje już tylko niektórych oznakowań. Rafał Modzelewski, wiceprezes PTTK Mazowsze, liczy na to, że cały szlak zostanie oddany do użytku do końca tego roku.

Inspiracją do utworzenia szlaku był dla jego pomysłodawców ze stowarzyszenia PTTK szlak GreenVelo. Mazowiecki szlak będzie funkcjonować głównie w oparciu o istniejącą sieć dróg asfaltowych i gruntowych oraz ścieżek rowerowych.

Strefy rekreacji dla pacjentów

W ramach realizacji projektów ogólnowojewódzkich powstały strefy pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu i w Józefowie.

W Józefowie zbudowano już strefę minigolfa, zainstalowano zabawki (samochód, domek z werandą) oraz zagospodarowano trzy patia (tereny wokół Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Oddziału Psychiatrycznego dla Młodzieży), gdzie przygotowano m.in. miejsce na ognisko, altany, huśtawkę bocianie gniazdo, stoły do gry w szachy, warcaby i chińczyka, stoły do ping-ponga. Powstało też wielofunkcyjne boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną. Zagospodarowanie terenu obejmuje przygotowanie bezpiecznej nawierzchni oraz instalację ławek dla dzieci i opiekunów.

– Projekt konsultowaliśmy z naszymi pracownikami. To oni podpowiedzieli, żeby stworzyć strefę minigolfa, bo to sport, który wycisza i uspokaja. I rzeczywiście, dla naszych dzieciaków okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi Michał Stelmański, prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrii. I dodaje, że patia zagospodarowano z myślą o tych pacjentach, którzy przebywają na oddziale dłuższy czas i nie mają możliwości skorzystania z atrakcji na zewnątrz.

Z kolei w Zagórzu zbudowano dwa place zabaw z zabezpieczonym miejscem na ognisko. Przygotowano bezpieczną nawierzchnię, zbudowano piaskownicę dla osób poruszających się na wózkach. Zainstalowano też urządzenia do wspinaczki, drabinki, bujaki, konstrukcje do wspinania, dwuosobową huśtawkę, bocianie gniazdo oraz ławki dla dzieci i opiekunów.

– W Zagórzu dzieci przebywają na oddziałach wraz z rodzicami, dlatego stworzyliśmy także strefy dla rodziców. Jest tu grill, przy którym odbywają się np. imprezy na zakończenie turnusu. Stworzyliśmy też innowacyjną piaskownicę, z której mogą skorzystać m.in. dzieci poruszające się na wózkach – opowiada Michał Stelmański.

– Jako rodzic pacjenta uważam, że istnieje realna potrzeba stworzenia specjalnej przestrzeni poza oddziałami szpitalnymi tak, aby jak najwięcej pacjentów i rodziców z terenu województwa mazowieckiego mogło skorzystać z takich miejsc. Biorąc pod uwagę zakres działalności szpitala, czyli leczenie chorób psychicznych i rehabilitacyjnych, bardzo ważne jest, aby pacjent miał możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, z dala od sal terapeutycznych, wykorzystując otaczające środowisko naturalne, czyli pobliskie lasy. Dzieci otrzymują bezpieczne miejsce do zabaw i aktywności ruchowej, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na proces aklimatyzacji w nowym miejscu oddalonym od domu rodzinnego – przekonuje pomysłodawca inwestycji. Koszt całego projektu wyniósł ponad 676 tys. zł.

Sprzęt dla okulistyki

Kolejnym projektem zrealizowanym dzięki BOM był zakup sprzętu do diagnostyki neurookulistycznej dla Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Jest on potrzebny zwłaszcza w przypadku pogorszenia widzenia o nieznanej etiologii, nagłego zaniewidzenia, pogorszenia widzenia spowodowanego chorobami neurodegeneracyjnymi oraz do diagnostyki chorób o podłożu genetycznym u dzieci i dorosłych. Projekt został już zrealizowany,  kosztował 413 tys. zł.

Ogród marzeń przy hospicjum

W ramach realizacji projektów podregionalnych w Otwocku-Śródborowie, przy ul. Narutowicza 80, gdzie mieści się hospicjum stacjonarne św. Patryka będące częścią Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy (MCLCPiG ) powstał „Ekologiczny Ogród Marzeń”. Projekt zakładał m.in.: uporządkowanie zaniedbanego dotąd terenu, budowę chodników, oczka wodnego, tężni solankowej, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, montaż pergoli, nasadzenie drzew, wydzielenie obszaru ostoi ptaków. – Ogród wyszedł przepięknie. Chcielibyśmy, żeby był miejscem integracji wielu pokoleń. Ponieważ znajduje się przy hospicjum, jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych, ale jest tu też m.in. tężnia, siłownia, a także plac zabaw i tablice edukacyjne. Warto, aby stał się atrakcją dla całej okolicy – mówi Anna Kamińska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych MCLCPiG.

Ogród rekreacyjny został podzielony na strefy odpowiadające potrzebom różnych grup wiekowych z ułatwieniami dla osób poruszających się na wózkach na całym terenie. Teren jest ogólnodostępny, mogą z niego korzystać  nie tylko pacjenci hospicjum, lecz także okoliczni mieszkańcy. Dzięki utworzeniu „ptasiej oazy” szkoły i przedszkola będą mogły w tym miejscu prowadzić lekcje przyrody.

– Pomysł powstania ogrodu na terenie hospicjum powstał wiele lat temu. Jest to spełnienie marzeń dawnej ordynator hospicjum śp. doktor Elżbiety Pawlak. To ona zainspirowała mnie taką wizją tego miejsca, gdy byłem prezydentem Otwocka. Wtedy szukałem firm i możliwości realizacji tego projektu, ale przedsięwzięcie okazało się dużo większe, niż na początku nam się wydawało – mówił „Linii Otwockiej” w ubiegłym roku były prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, jeden z pomysłodawców ogrodu.

Kolejne projekty w przyszłym roku

Na przełomie września i października mieszkańcy Mazowsza znów głosowali na projekty zgłoszone w ramach BOM. Mogli oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki, i drugi na podregionalny. Budżet Obywatelski Mazowsza na 2022 rok wynosi, podobnie jak rok wcześniej,  25 mln zł.

W tegorocznej edycji BOM w kategorii projektów podregionalnych najwięcej głosów otrzymał projekt „Dobrze się widzieć! – doświetlenie przejść dla pieszych w Józefowie”. Zagłosowało na niego ponad tysiąc osób. Projekt zakłada doświetlenie 13 przejść dla pieszych zlokalizowanych na terenie Józefowa – ośmiu na ul. Nadwiślańskiej, trzech na ul. Wawerskiej i po jednym na ul. Wiązowskiej i ul. Wyszyńskiego. – Nasi mieszkańcy są niesamowici. Po raz kolejny pokazaliśmy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Razem możemy wszystko! Bardzo dziękuję za głosy oddane na nasze projekty. Z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach w naszym mieście – powiedział po ogłoszeniu wyników burmistrz Józefowa Marek Banaszek, który był wnioskodawcą projektu.

„W ciągu prawie 13 km dróg wojewódzkich zlokalizowanych w Józefowie obecnie istnieje 29 przejść dla pieszych, z których jedynie cztery są wyposażone w dedykowane im oświetlenie. Na pozostałych przejściach jedynym źródłem oświetlenia jest system ulicznych latarni, które są zainstalowane jedynie po jednej stronie drogi. W takim przypadku widoczność osób przechodzących na drugą stronę ulicy jest znacznie ograniczona, co stanowi bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko pieszych, lecz także innych uczestników ruchu drogowego – czytamy w opisie projektu. Ponieważ drogi, na których znajdują się wpisane do projektu przejścia, charakteryzują się natężeniem ruchu o dużej prędkości, często przekraczającej dopuszczalną, są one szczególnie niebezpieczne dla pieszych uczestników ruchu.

Już w przyszłym roku przy wymienionych przejściach zostaną zamontowane dwa dodatkowe słupy z oprawami LED do oświetlenia przejść dla pieszych.  Zwiększenie widoczności pieszych ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. To ważne, bo przejścia są pokonywane każdego dnia przez wielu mieszkańców nie tylko Józefowa, lecz także sąsiednich gmin. Niektóre z nich zlokalizowane są w pobliżu szkół, czy przystanków autobusowych. Koszt projektu wynosi 550 tys. zł.

W tej samej kategorii na trzecim miejscu znalazł się zakwalifikowany do realizacji projekt „Multimedialne ogrody całoroczne dla pacjentów i ich rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii”. Ogrody mają być miejscem relaksu dla małych pacjentów z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i Otwocku. Dzieci będą mogły tu odpocząć po trudnych i wyczerpujących treningach rehabilitacyjnych oraz terapii. Dla rodziców ogrody z dostępem do internetu będą miejscem umożliwiającym kontynuowanie aktywności zawodowej podczas rehabilitacji ich dzieci. Ten projekt jest kontynuacją opisanych wyżej inwestycji podjętych w 2021 roku. – Chcieliśmy stworzyć dzieciom możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu  i namiastkę pobytu na świeżym powietrzu także zimą – mówi prezes Stelmański.

Na Oddziale Neurologiczno-Rehabilitacyjnym w Zagórzu ma powstać ogród zimowy wyposażony m.in. w multimedialną tablicę dla dzieci typu bambino, zarówno dla celów edukacyjnych, jak i rozrywkowych, zapewniającą rozrywkę m.in. w postaci gier sensorycznych. Dla rodziców będzie tam miejsce z dostępem do internetu i możliwość obejrzenia filmów (rzutnik, ekran). Ogród zaplanowano w miejscu niezagospodarowanego obecnie tarasu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Zaplanowano także utwardzenie nawierzchni (np. wytyczenie chodników) pomiędzy obiektami, gdzie dzieci mają rehabilitację. Obecnie, z uwagi na swoją niepełnosprawność, dzieci nie mają możliwości bezpiecznego przemieszczania się na wózkach bądź o kulach.

Z kolei pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej – Hostelu oraz Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku przy ul. Kochanowskiego 23 zyskają dwa całoroczne namioty sferyczne wyposażone w pełny węzeł multimedialny, który umożliwi z jednej strony odwiedziny multimedialne, z drugiej będzie miejscem spotkań dla rodzin i opiekunów oraz indywidualnych spotkań z dziećmi po pandemii. To miejsce, gdzie pacjenci mogliby nawiązywać kontakty, wspólnie podejmować działania rozpoczęte w trakcie terapii, grać w gry, oglądać filmy.

Wnioskodawcy informują, że celem projektu jest m.in. zapewnienie pacjentom z dziecięcym porażeniem mózgowym przebywającym na Oddziale Neurologiczno-Rehabilitacyjnym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca odpoczynku oraz rozrywki po całodziennych treningach rehabilitacyjnych oraz miejsca, gdzie młodzież w trakcie kilkumiesięcznych pobytów w oddziałach będzie mogła się integrować i spędzać czas poza terapią psychologiczną. Koszt projektu to 1 mln zł.

Spośród wybranych w trakcie głosowania projektów ogólnowojewódzkich cztery dotyczą powiatu otwockiego i Wawra. Zwycięski projekt „Zwolnij i jedź bezpiecznie”, zakładający ustawienie w 31 miejscowościach 56 radarowych wyświetlaczy prędkości, obejmuje m.in. gminy Józefów i Osieck. W Józefowie wyświetlacze zostaną zainstalowane na drogach nr 721 i nr 801. Pięć wyświetlaczy stanie też na terenie gminy Osieck. Radarowe wyświetlacze prędkości będą ustawione w miejscach o ograniczonej prędkości (w tym na terenach zabudowanych), na drogach o wzmożonym ruchu; prowadzących do centrum miast lub wyprowadzających z nich ruch; w pobliżu przejść dla pieszych; w miejscach wzmożonego ruchu pieszych w tym dzieci; w pobliżu miejsc użyteczności publicznej (szkół, OSP, zakładów pracy itp.); na nowo przebudowanych drogach – czyli w miejscach,  gdzie dochodziło do wypadków i kolizji lub występują zwiększone zagrożenia bezpieczeństwa związane z niezachowaniem odpowiedniej prędkości. Całość inwestycji będzie kosztować niecały milion złotych.

Wśród wybranych do realizacji projektów znalazł się także zakup ambulansu transportowego dla Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Obecnie szpital ma dwie karetki do przewozu pacjentów leżących, ale nie posiadają one odpowiedniego wyposażenia. Intensywna eksploatacja sprawiła, że ambulansy są awaryjne i znajdują się w bardzo złym stanie technicznym. Koszt zakupu nowego pojazdu to niecałe 280 tys. zł.

W przyszłym roku w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu oraz jego oddziałach m.in. w Warszawie, Józefowie i Otwocku będzie realizowany także projekt „Galos – śmiech to zdrowie”. Jego twórcy przekonują, że pobyt w szpitalu, szczególnie dla najmłodszych pacjentów, powinien być wspierany projektami miękkimi, takimi jak np. odwiedziny artystów lub animatorów, którzy skutecznie pozwolą na oderwanie myśli pacjentów od choroby. „Śmiech to zdrowie nie jest jedynie powtarzanym banałem a udowodnionym sposobem na poprawę i rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparciem pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. Podczas śmiechu masowane są wewnętrzne narządy, dzięki czemu pogłębia się oddech i dotlenia mózg. Częsty śmiech wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy, a wydzielane endorfiny tzw. hormony szczęścia obniżają poziom stresu, poprawiają samopoczucie i odprężają. Spontaniczny śmiech pomaga nie tylko odreagować frustrację spowodowaną trudną sytuacją życiową, lecz także pozytywnie wpływa na postrzeganie świata i poprawę relacji międzyludzkich” – piszą wnioskodawcy. Dlatego czas spędzony w szpitalu pacjentom umilą animatorzy z Fundacji „Dr Clown”. – Pandemia uwięziła dzieciaki na oddziałach na całe tygodnie. Wymyśliliśmy, że animatorzy będą odwiedzać dzieci na oddziale, jeśli będzie taka możliwość. Jeśli zaś sytuacja pandemiczna się zaostrzy, mają przygotowane przedstawienia, które będą realizować na zewnątrz budynków, a nasi pacjenci będą je oglądać z okien sal – mówi prezes zarządu szpitala. Koszt tego projektu to niemal 135 tys. zł.

Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu będą też jednym z beneficjentów projektu „Drugie życie mazowieckiej deszczówki”. To projekt polegający na wykonaniu systemów zbierania wody deszczowej z budynków użyteczności publicznej będących własnością samorządu województwa mazowieckiego. Zebrana woda opadowa może zostać wykorzystana do podlewania zieleni w okresach bezdeszczowych lub nieodpłatnie przekazywana okolicznym mieszkańcom.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.