Pod znakiem orła: 90 lat Szkoły Podstawowej nr 4

Po 80 latach na ścianie frontowej Szkoły Podstawowej nr 4 ponownie odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą białego orła w koronie. Uroczystość odbyła się w środę, 10 listopada i towarzyszyła obchodom jubileuszu 90-lecia „Czwórki”

PRZEMEK SKOCZEK

„Czwórka” to szkoła, która szczególnie stawia na takie wartości, jak patriotyzm, przywiązanie do symboli narodowych i tradycji. Patronem placówki jest  marszałek Józef Piłsudski i to jego portret towarzyszył środowym obchodom jubileuszu 90-lecia placówki.

Szkoła istnieje od 1930 roku, a w obecnym gmachu działa od 1937 roku. Już dwa lata wcześniej, w roku śmierci marszałka, podczas wmurowywania kamienia węgielnego ówczesny burmistrz miasta Jan Gadomski oświadczył, że szkoła będzie nosić imię Józefa Piłsudskiego. Wybuch wojny oraz polityka okupanta nie pozwoliły zrealizować tego planu. Uczyniono to dopiero w 1990 roku. W czasie wojny decyzją władz niemieckich zasłonięto także znak orła na ścianie budynku. Lata mijały, o dawnym symbolu zapomnieli niemal wszyscy. Niemal.

– Podczas jednej z rozmów mój stryj Zygmunt Stanaszek wspomniał, że przed wojną nad wejściem do szkoły była płaskorzeźba orła. Opowiedziałem o tym na sesji rady miasta, temat wywołał poruszenie. Dzięki staraniom prezydenta Jarosława Margielskiego udało się ten symbol odsłonić i tak, po 80 latach, znów zdobi on te mury – opowiadał podczas uroczystości radny Stanisław Stanaszek, inicjator przywrócenia orła.

Obchody sprzed szkoły przeniosły się do hali sportowej, gdzie po zwyczajowych przemowach, wspomnieniach, podziękowaniach i gratulacjach, na scenie wystąpili uczniowie „Czwórki” wykonujący pieśni patriotyczne. Wydarzenie stanowiło idealne preludium dla zaplanowanych na drugi dzień obchodów Święta Niepodległości.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.