Planują zmiany przy Meranie

Władze Otwocka szukają wykonawcy dokumentacji projektowej zbiorników retencyjnych pod Meranem. Przetarg na dokumentację i uzyskanie pozwoleń na wykonanie zbiorników w okolicy ul. Niezapominajki i skrzyżowania ul. Stawowej z ul. Narutowicza został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Na jej przygotowanie zwycięska firma będzie miała dokładnie 363 dni

SYLWIA WYSOCKA

W sierpniu „Linia” pisała o planach budowy dwóch zbiorników retencyjnych w okolicy góry Meran w Otwocku. Na sesji 19 sierpnia radni przeznaczyli w budżecie miasta pieniądze na zlecenie wykonania w tym roku ich dokumentacji projektowej. Prezydent Otwocka zapowiadał wtedy: – W tym roku w ramach specustawy powodziowej planujemy zlecenie wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji i pozwoleń polegających na wywłaszczeniu gruntów pod inwestycję. Proces ten może potrwać do półtora roku. Wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie robót planujemy w 2023 roku – podkreślił Jarosław Margielski.

We wtorek, 9 listopada miasto ogłosiło przetarg na wykonanie wspomnianej dokumentacji. Mają być dwa zbiorniki w okolicy ul. Niezapominajki oraz skrzyżowania ul. Stawowej i ul. Narutowicza, które powstaną zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Dokumentację dla zbiorników pod górą Meran wykonawca opracuje w oparciu o załączoną do postępowania przetargowego koncepcję, przy założeniu, że przegłębienie należy wykonać do połowy pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej, tzn. do głębokości ok. pięciu i pół metra. Zgodnie z założeniem przetargu wykonawca będzie mieć 363 dni na realizację zadania od czasu podpisania umowy. Otwarcie ofert nastąpi w drugiej połowie listopada.

– Inwestycja jest bardzo ważna w kontekście uregulowania stosunków wodnych na terenie Jabłonny, Świerku i znajdujących się nieopodal ogródków działkowych „Meran”. Należy podkreślić też istotną funkcję turystyczno-rekreacyjną planowanego przedsięwzięcia, odwołującą się do lat świetności naszego miasta, gdy Meran był jednym z symboli Otwocka jako miasta uzdrowiska, miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu nie tylko przez otwocczan – podkreślał w sierpniu prezydent Margielski.

3 komentarze do “Planują zmiany przy Meranie

 • 19 listopada 2021 o 08:23
  Permalink

  a zbiorniki retencyjne to nie są przypadkiem budowane nad rzekami? jak duża może być fala powodziowa w tamtej okolicy? która rzeka może tam wylać? a może zamiast zbiornika kanalizacja deszczowa?

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2021 o 17:42
   Permalink

   Mieszkanie czerwonej strefy: w budżecie jest za dużo pieniędzy, po za tym nie zapominaj ile fortun może powstać przy okazji takiej „inwestycji” 😉

   Odpowiedz
  • 23 listopada 2021 o 09:34
   Permalink

   kanalizacja deszczowa = bandytka środowiskowa = opłaty – wprowadzone w końcu.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.