Wielka dziura znika z centrum

W sobotę, 6 listopada odbyło się oficjalne odsłonięcie jednej z części odzyskanego przez miasto terenu po niedokończonej Galerii Centrum, który otwocczanie od lat nazywają wielką dziurą. Teren będzie udostępniony mieszkańcom, rozpocznie się tam budowa odkrytego lodowiska. Niedługo rozpocznie się też rozbiórka drugiej części dziury należącej do miasta i prawdopodobnie części Banku Spółdzielczego w Warszawie. – Przed nami rozmowy z bankiem na temat przejęcia terenu. Albo dobrowolnie dojdziemy do porozumienia, albo wywłaszczymy teren przymusowo – zapowiada prezydent Jarosław Margielski

SYLWIA WYSOCKA

Dzisiaj cieszymy się ze specyficznej rzeczy w Otwocku – z powrotu do normalności – tymi słowami prezydent Jarosław Margielski rozpoczął oficjalne odsłonięcie części tzw. wielkiej dziury, czyli niedokończonej Galerii Centrum od wielu lat straszącej w centrum miasta. W sobotnie przedpołudnie, 6 listopada symbolicznym usunięciem ogrodzenia zakończyła się rozbiórka naniesień na jednej z dwóch należących do miasta części nieruchomości. W wydarzeniu wzięli m.in. poseł Anita Czerwińska i część otwockich radnych. Przyszli też mieszkańcy, w tym rodziny z dziećmi, dla których przygotowano niecodzienną atrakcję. Dzięki uprzejmości przeprowadzającej prace rozbiórkowe firmy Jardźwig najmłodsi mieszkańcy pomogli zasiąść za drążkami koparek.

– Odsłaniamy połowę terenu niedokończonej galerii, który był obrazem niemocy, beznadziejności i braku pomysłu władz na rozwiązanie problemu – mówił prezydent Otwocka. – Obecnie zostały rozebrane naniesienia na działce będącej własnością miasta, które należały do inwestora. Nie mogliśmy ich wykorzystać, ponieważ była to samowola budowlana. Sam fakt, że w centrum miasta powstał obiekt, który o kilkanaście metrów przekraczał nieprzekraczalne linie zabudowy i nie zwróciło to uwagi nikogo z urzędników, organów i władz miasta, pozostawiam każdemu własnej ocenie. Dzięki temu, że samowola budowlana została zgłoszona do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, można było dokonać rozbiórki w ramach nakazu i tym samym uchronić miasto przed kilkunastomilionowym odszkodowaniem na rzecz inwestora –  podkreślił Jarosław Margielski.

Prezydent przypomniał, że wcześniej teren był otoczony rozpadającym się ogrodzeniem, które obejmowało również część zrewitalizowanego skweru Niepodległości. Jak podkreślał Jarosław Margielski radnych przekonywano, że nie można odgrodzić tego terenu, bo to wpłynie negatywnie na rozwiązanie sprawy. Okazało się to nieprawdą, teraz został udostępniony mieszkańcom, a niedawno również zrewitalizowany.

Prezydent zdradził także najbliższe plany związane z terenem, który pozostaje jeszcze zasłonięty ogrodzeniem. – Kolejny fragment, który jest zagrodzony, to części należące do miasta (od strony ulicy Staszica – przyp. red.) i Banku Spółdzielczego w Warszawie (część środkowa – przyp. red.). Przystępujemy teraz do rozbiórki drugiej części należącej do miasta od strony ronda Sybiraków. Bank również ma decyzję o nakazie rozbiórki. Ostatni wyrok sądu administracyjnego jednoznacznie przesądził, że decyzja nakazu rozbiórki została wydana w sposób prawidłowy. Bank nie ma innego wyjścia, jak dokonać rozbiórki obiektów na swojej części. Ogłosił już przetarg na rozbiórkę swojej części, więc wkrótce prace na tamtej części również się zaczną –  przewiduje prezydent. – Przed nami są rozmowy odnośnie przejęcia tego terenu. Są dwie możliwości: albo dobrowolnie dojdziemy z Bankiem Spółdzielczym do porozumienia i to otworzy wachlarz możliwości zagospodarowania tego terenu, albo wywłaszczymy teren przymusowo. Nie ma innej możliwości niż to, że w przyszłym roku ten teren zostanie uporządkowany i zwrócony mieszkańcom. Formę jego zagospodarowania przedstawimy mieszkańcom razem z radą miasta w najbliższym czasie – dodał. Prezydent zapowiedział też, że wkrótce rozpocznie się przygotowanie odsłoniętego terenu pod sezonowe lodowisko miejskie.

2 komentarze do “Wielka dziura znika z centrum

 • 19 listopada 2021 o 08:07
  Permalink

  Dobra wiadomośc. Mógłby powstać obiekt pawilonu handlowo usługowego jak z lat mojej młodości przypuszczam. Że wielu mieszkańców Otwocka pamięta Pawilony może Kawiarenka z MC. Donaldem dla młodych ludzi

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 08:26
  Permalink

  no tak, kolejny park? jeszcze jedna fontanna? może pomnik smoleński? a może pomnik „niemocy polskiej”, będzie ponadczasowy?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.