W których gminach jest najwięcej mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19?

W powiecie otwockim dotychczas najwięcej mieszkańców zaszczepiło się przeciwko COVID-19 w gminach Józefów (60,2 proc.), Karczew (60,1 proc.) i Otwock, w którym mieszka najwięcej osób – szczepionkę przyjęło 57,8 proc. z ponad 44 tysięcy otwocczan. Jednak w ciągu trzech miesięcy najwięcej osób zaszczepiło się w gminach Karczew, Kołbiel i Wiązowna. To one otrzymają łącznie ponad 1,7 mln zł nagrody w ramach rządowego konkursu Narodowego Programu Szczepień

AGNIESZKA JASKULSKA

Tylko trzy gminy z powiatu otwockiego znalazły się wśród samorządów nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez rząd w ramach Narodowego Programu Szczepień. Konkurs miał promować akcję szczepień przeciwko COVID-19, dlatego gminy, które osiągnęły najwyższy wskaźnik poziomu zaszczepienia mieszkańców między 1 sierpnia a 31 października, otrzymają pieniądze. Samorządy mogą wydać je wyłącznie na walkę z pandemią koronawirusa. – Nasza gmina osiągnęła najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia mieszkańców, zajmując tym samym pierwsze miejsce w powiecie otwockim, i jako jedyna gmina w powiecie otrzyma 1 mln zł – cieszy się burmistrz Karczewa Michał Rudzki. 

Wśród nagrodzonych gmin znalazły się także Kołbiel, która otrzyma 500 tys. zł, i Wiązowna. Ta ostatnia dostanie 250 tys. zł za trzeci najlepszy wynik w powiecie otwockim. Otrzymane pieniądze można wydać m.in. na „wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, COVID-19”. 

Dlaczego gmina Józefów nie otrzymała nagrody finansowej? – Już przed wakacjami nasi mieszkańcy masowo szczepili się przeciwko COVID-19. Na początku lipca ponad 40 proc. osób było zaszczepionych i w kolejnych tygodniach nasze wskaźniki bardzo szybko wzrosły, przez co Józefów nie zakwalifikował się do konkursu „Rosnąca Odporność” i nie otrzymał nagrody – tłumaczy w rozmowie z „Linią” Krystyna Olesińska, rzecznik prasowy burmistrza Józefowa. I dodaje, że konkurs dotyczył wzrostu poziomu szczepień w określonym czasie (trzy miesiące). 

W których gminach obecnie jest najwięcej osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19? Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w połowie listopada w powiecie otwockim dane kształtują się na poziomie: 

 1. Józefów (60,2%) – 12,5 tys. osób z 20,7 tys. mieszkańców,
 2. Karczew (60,1%) – 9,5 tys. osób z 15,9 tys. mieszkańców,
 3. Otwock (57,9%) – 25,6 tys. osób z 44,3 tys. mieszkańców,
 4. Sobienie-Jeziory (55,4%) – 3,5 tys. osób z 6,3 tys. mieszkańców,
 5. Wiązowna (55,2%) – 7,3 tys. osób z 13,3 tys. mieszkańców,
 6. Celestynów (54,6%) – 6,3 tys. osób z 11,7 tys. mieszkańców,
 7. Kołbiel (52,5%) – 4,3 tys. osób z 8,2 tys. mieszkańców,
 8. Osieck (48,2%) – 1,7 tys. osób z 3,6 tys. mieszkańców.  

2 komentarze do “W których gminach jest najwięcej mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19?

 • 26 listopada 2021 o 21:58
  Permalink

  No i co z tego wynika?Nie rozumiem sensu tego artykułu.

  Odpowiedz
 • 3 grudnia 2021 o 08:45
  Permalink

  jak taka kasa to może warto zatrudnić łowców niezaszczepionych

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.