Zapowiedzi kulturalne 19-25 listopada

OTWOCK

Nowa wystawa w „Jaraczu”

Wystawa „Kalejdoskop” Katariny Chyrvy zostanie otwarta w piątkowy wieczór, 19 listopada w otwockim teatrze

To kolejny wieczór w ramach cyklu organizowanego przez stowarzyszenie Plastycy Ziemi Otwockiej. Bohaterką wieczoru jest artystka pochodząca z Ukrainy. Rysunkiem i malarstwem pasjonuje się od dziecka. Ukończyła liceum plastyczne. Po studiach architektonicznych i kilku latach pracy w ojczyźnie oraz w Rosji przyjechała do Polski i została. Mieszka tu od pięciu lat i wciąż tworzy.

– Cała seria obrazów, które pokażę w Otwocku, jest inspirowana właśnie kalejdoskopem, sposobem go działania. W tym urządzeniu lustra i kawałki kolorowego szkła tworzą zmieniające się wzory, gdy obracamy rurkę. Postrzegam to jako analogię zmiany punktu widzenia, w wyniku której powstają różne obrazy świata, jakie ostatecznie muszę zintegrować w jeden akt artystycznej ekspresji. Uważam to za podstawę mojej twórczości i filozofii życia – opowiada Katarina Chyrva. Wernisaż uświetni minikoncert Aleny Mackiewicz.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, piątek, 19.11, godz. 19, wstęp wolny

Wspomnienie o marszałku

Spektakl słowno-muzyczny „Ścieżka obok drogi” odbędzie się w piątkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

„Ścieżka obok drogi” to widowisko z udziałem cenionej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej, która zaprezentuje publiczności zaadaptowane fragmenty książki Kazimiery Iłłakowiczówny pod tym samym tytułem. Jest on literackim wspomnieniem o Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Dopełnieniem słowa będzie muzyka na żywo w wykonaniu pianisty i kompozytora Dominika Rosłona.

MBP, ul. Andriollego 45, tel. 22 779 29 22, piątek, 19.11, godz. 17, wstęp wolny

 

Młodzi wokaliści

Na niedzielny koncert „Jesienne barwy muzyki” zaprasza PMDK w Otwocku

Na scenie wystąpią dzieci i młodzież, uczniowie Studium Wokalnego Vocalmania Marceliny Woźnej. Zaprezentują swoje wokalne umiejętności zdobyte w minionych miesiącach. Repertuar ma być bardzo zróżnicowany. Zaplanowano dwie popołudniowe odsłony koncertu.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, niedziela, 21.11, godz. 13 i 15, wstęp wolny

 

Dwa spektakle w „Jaraczu”

W najbliższy weekend zaplanowano w Teatrze Miejskim w Otwocku dwa przedstawienia: znane już widzom „Intrygi małżeńskie” oraz premierę „Metei”

         „Intrygi małżeńskie” to farsa na podstawie francuskiego klasyka gatunku Georges’a Feydeau, opisująca męsko-damskie perypetie. Spektakl w adaptacji Edwarda Garwolińskiego i reżyserii Danuty Duszyńskiej składa się z trzech komediowych aktów. Można go zobaczyć w sobotni wieczór.

W niedzielę natomiast odbędzie się przekładana już kilkakrotnie premiera przedstawienia „Metea” w wykonaniu młodzieżowej grupy prowadzonej przez Krzysztofa Czekajewskiego. Ta historia, w której realizm przeplata się z fantastyką, opowiada o zaskakującej i nietypowej przyjaźni. O tym, że warto zrozumieć swojego wroga, który nieoczekiwanie może stać się kimś bliskim. Występują: Miriam Romańczuk, Franciszek Oskroba, Wojciech Kłósek, Patryk Marszałek, Stanisław Sitkiewicz, Wiktoria Reda, Wiktoria Pielak, Katarzyna Imioła, Marcin Lemieszka i Jakub Tomaszek.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 20.11, godz. 17, niedziela, 21.11, godz. 18.30, bilety

 

Muzyka filmowa

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu zaprasza na niedzielny koncert Otwockiej Orkiestry Dętej

Popołudniowy występ 21 listopada wypełni muzyka filmowa w wykonaniu 30-osobowej orkiestry dętej pod batutą Sebastiana Smędry. Muzyka filmowa należy do najbardziej lubianych gatunków, budzi emocje w związku ze wspomnieniami, jakie wywołuje, i z obrazami, które znamy z ukochanych filmów. Jednak często zaczyna żyć własnym życiem i zachwyca nawet wówczas, gdy nie znamy jej z filmu. Czy trzeba być znawcą „Gwiezdnych wojen”, by rozpoznawać „Marsz imperialny” Johna Williamsa albo oglądać spaghetti westerny Sergia Leone, aby docenić kunszt Ennia Morricone?

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 21.11, godz. 15, bilety

Jajcarski rock

W niedzielę, 21 listopada w Klubie Smok będzie głośno i wesoło. Zagra tam zespół Łydka Grubasa

          Łydka Grubasa to w pewnym sensie kontynuatorzy stylu, którym zasłynął zespół Big Cyc. Obie grupy grają ostro, rockowo, melodyjnie, ich utwory wpadają w ucho, a teksty są osobliwe, satyryczne, często mocne. Co ciekawe, olsztyńska formacja zrodziła się z żartu. Taki projekt koncertowy wymyślili członkowie thrashmetalowej grupy Respite. Publiczność pokochała jednak Łydkę i jajcarskie spojrzenie na świat. Dowodzi tego chociażby nagroda Złotego Bączka zdobyta w 2019 roku na Przystanku Woodstock. To wyróżnienie jest właśnie od publiczności.

Klub Smok, Warszawska 11/13, niedziela, 21.11, godz. 19, bilety

Z carskiej Rosji nad Świder

Dyskusja o książce Hanny Litwin „Nasz Świdermajer” odbędzie się w środowy wieczór, 24 listopada w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku

          „Nasz Świdermajer” opisuje drogę życiową pewnego rosyjskiego arystokraty, carskiego oficera, którego małżeństwo z młodziutką Polką doprowadziło do duchowej i kulturowej polonizacji. Ich autentyczne, dramatyczne losy stały się dla autorki inspiracją do odtworzenia historii obejmującej cztery pokolenia tej rodziny mieszkającej właśnie w otwockim świdermajerze. Książka pozwala spojrzeć na burzliwe dzieje Otwocka, Polski i Europy w XX wieku. Obraz jest pełny także dzięki zdjęciom i archiwaliom, które przez sto lat przetrwały w tytułowym starym drewniaku i są wspaniałym świadkiem przeszłości. Wstęp na spotkanie jest wolny, ale obowiązują zgłoszenia telefoniczne.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, środa, 24.11, godz. 18.30, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Koncert dla najmłodszych

Zespół Czereśnie zagra dla małych i większych dzieci w sobotnie przedpołudnie, 20 listopada. Będzie to koncert pt. „Sport to zdrowie”

          Krakowska grupa Czereśnie powstała w 2017 roku. Założył ją Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki, wraz z zespołem Hańba. Wspólnie tworzą muzykę, która za cel stawia sobie nie tylko dobrą zabawę, lecz także pobudzanie rozwoju każdego człowieka, przede wszystkim dziecka – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności. Ich piosenki opowiadają o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Choć są skierowane do najmłodszych, nie ma w nich infantylizmu. Dzieciaki są wciągane nie tylko do tańca, tupania czy klaskania, lecz także wspólnego grania utworów na małych instrumentach.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, sobota, 20.11, godz. 11, bilety

Mistyczny blues

W sobotę w MOK-u zagra zespół Sviatyj, którego muzyka łączy korzenną tradycję Podkarpacia z bluesem

Sobotni wieczór będzie drugim z muzycznego cyklu Nowy Folder, który rozpoczął się w MOKU tej jesieni. Prezentuje on młodych, ale już uznanych artystów grających nieszablonowo, niekonwencjonalnie, świeżo, czasem nawet kontrowersyjnie. Sviatyj (czyli Święty) to nazwa zespołu z Oleszyc i równocześnie pseudonim lidera, Wojciecha Fila, który śpiewa, gra na gitarze i hipnotyzuje słuchaczy. To taki mistyczny, muzyczny szeptun, który swoją muzykę określa mianem „galician voodoo blues”. To „muzyka z serca, głos z trzewi, słowa przodków”, jak czytamy w opisie. Jest w tym spirytualizm, rytm i słowo, są proste, ludowe pieśni o złamanej miłości. Sviatyj wystąpi w składzie: Wojciech Fil – gitara, głos, bębny; Bronisław Szałański – saksofon, klarnet; Mateusz Piliszko – akordeon.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, sobota, 20.11, godz. 18, bilety

Wieczór jazzowy

Krzysztof Napiórkowski Trio wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie w najbliższą niedzielę, 21 listopada z programem „Wszystko gdzieś w nas”

Krzysztof Napiórkowski jest wokalistą, pianistą, gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów piosenek i producentem muzycznym. Od ponad 15 lat koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą. Współpracował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. Anną Jurksztowicz, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Grzegorzem Turnauem czy Adamem Strugiem. Artyście są bliskie jazz i muzyka poetycka. Taki też będzie jego niedzielny koncert, na którym usłyszymy piosenki do tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta czy Adama Mickiewicza.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, niedziela, 21.11, godz. 18, bilety

KARCZEW

Premiera Teatru Karta

Spektakl „Oświadczyny” w wykonaniu Teatru Karta będzie miał premierę w sobotni wieczór, 20 listopada w Piwnicy pod Barankiem

Antoni Czechow (1860-1904) był nowelistą i dramatopisarzem. Ten klasyk literatury rosyjskiej i mistrz małych form literackich tworzył sugestywne obrazki obyczajowe. W idealnych proporcjach łączył komizm z dramatyzmem. Jednoaktówka „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie rosyjskiej prowincji z końca XIX wieku z kapitalnymi dialogami. Czechow stworzył portret codziennych nawyków i relacji międzyludzkich, który okazuje się ponadczasowy. Przedstawienie Teatru Karta reżyseruje Laura Łącz.

Piwnica pod Barankiem, ul. Widok 2, sobota, 20.11, godz. 18, wstęp wolny

KOŁBIEL

Teatr lalek w bibliotece

Spektakl teatru lalek „Przygody wesołego Psiuńcia” odbędzie się w środę, 24 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kołbieli

To będzie popołudniowa atrakcja dla młodych widzów przygotowana z okazji Dnia Pluszowego Misia. Miś Tymoteusz pokochał uroczego szczeniaka, ale jego tata nie chce zgodzić się na nowego domownika. Wszystko się zmienia, gdy psiak pomaga złapać chytrego lisa okradającego misiowy kurnik. Humorystyczny i pouczający spektakl opowiada o miłości do zwierząt, uczynności i pomocy innym. Jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

GBP, ul. Szkolna 1, tel. 25 757 39 92, środa, 24.11, godz. 17, wstęp wolny

CELESTYNÓW

Teatrzyk dla dzieci

GOKiS zaprasza w środę, 24 listopada na spektakl teatralny dla dzieci

„Na misiowych urodzinach – najważniejsza jest rodzina” to przedstawienie w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Zaplanowano dwa pokazy: w świetlicy w Pogorzeli (ul. Leśna 2) o godz. 16.30 i w Jatnem (Jatne 45a) o godz. 17.45. Wstęp wolny.

GOKiS, ul. Regucka 1, tel. 22 789 71 02, http://www.gokcelestynow.pl

WIĄZOWNA

Dzielni Galowie

Spektakl „Asterix ratuje Obelixa” obejrzą dzieci w świetlicy w Woli Duckiej

Przedstawienie powstało na podstawie francuskiej serii komiksowej autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo. Pewnego razu Juliusz Cezar, nie mogąc znieść myśli o porażkach z Galami, postanawia podstępem porwać jednego z mieszkańców, by poznać sekret mikstury. Druhowie oczywiście nie zostawią przyjaciela w potrzebie.

Świetlica w Woli Duckiej, ul. Słoneczna 19, środa, 24.11, godz. 18, wstęp wolny

 

Koncert na 10-lecie chóru

Chór Mienia River miał świętować dekadę działalności w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Jubileuszowy koncert odbędzie się w najbliższą środę, 24 listopada w GOK-u

Wiązowski chór działa od 2010 roku. Pierwotnie funkcjonował pod szyldem Mienia River Gospel Choir, ponieważ to właśnie muzyka gospel była podstawą repertuaru. Obecnie jest on znacznie bogatszy, zespół sięga po polski folklor, pieśni żołnierskie, klasyki musicalowe, przeboje szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Zespół założył nieżyjący już muzyk Przemysław Kociszewski, potem prowadziła go Malwina Borkowicz, a od 2017 roku Mienia River pracuje pod batutą Anny Waligóry-Tarnowskiej.

„Od 10 lat (z małym naddatkiem) nasz wewnętrzny rytm i melodia, którą chcemy wyśpiewać, spajają nas w jedną grupę. Śpiewany dłużej i krócej, zajmujemy się rozmaitymi sprawami, nasza codzienność niekoniecznie jest powiązana z muzyką. A jednak wciąż przychodzimy, wciąż chcemy razem tworzyć sztukę i razem BYĆ! Bądźcie tam z nami. Co w sercu, to w śpiewie” – zapowiadają w zaproszeniu.

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79, środa, 24.11, godz. 19.30, wstęp wolny

Opowieści globtrotera

Podróżnik Michał Szulim opowie o tym, jak żyje się „Wśród dzikich plemion Etiopii”. Polecamy w czwartek, 25 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury

Michał Szulim to muzyk kochający podróże po świecie. Wiele osób może kojarzyć go jako wokalistę zespołu Plateau, inni znają go jako twórcę bloga MiejsceZaMiejscem i autora książek podróżniczych o tym samym tytule. O swojej pasji mówi także w audycji na antenie Radia Dla Ciebie. Podróżnik opowie też o pustyni z lawy, będącej najgorętszym miejscem na Ziemi, o pewnej dziwnej ceremonii pasowania chłopca na mężczyznę, o plemieniu, w którym do teraz wykonuje się szokujące zabiegi inicjacyjne dziewcząt. Dowiemy się też, jak smakuje sfermentowany naleśnik, i poznamy historię najstarszego człowieka na świecie.

GOK, ul. Lubelska 53, czwartek, 25.11, godz. 18, wstęp wolny

WAWER

Inspirująca wystawa

Wernisaż wystawy „Needles to Sea”, połączony z warsztatami mikrohaftu, to ciekawa propozycja Wawerskiego Centrum Kultury na sobotnie popołudnie

Na wystawie zostaną przedstawione prace wykonane przez 12 artystek z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji i Niemiec, które za pomocą haftów postanowiły zobrazować problem zanieczyszczenia Bałtyku. Podczas wernisażu odbędą się wykład i warsztaty opierające się na działalności projektu „Needles to Sea” („Igły dla morza”). Ma on umocnić poczucie wspólnoty i odpowiedzialności ekologicznej wśród mieszkańców państw nadbałtyckich.

WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, tel. 22 612 63 85, sobota, 20.11, godz. 17, wstęp wolny

Koncert w Kulturotece

Dalbergia Duo wraca na scenę Wawerskiego Centrum Kultury. Artystki wystąpią w Radości w niedzielę, 21 listopada, tym razem na żywo

Dalbergia Duo to kobiecy duet marimbowo-perkusyjny założony w 2017 roku. Tworzą go Anna Rutkowska i Julianna Siedler-Smuga. Ich występy są mieszanką delikatności i żywiołowej siły kobiet. Artystki potrafią rozpościerać przed słuchaczami malownicze muzyczne pejzaże, grając zarówno klasykę, jak i utwory rozrywkowe. Duet na początku marca wystąpił w Radości, jednak show był transmitowany wyłącznie online. Teraz jest okazja, żeby wysłuchać artystek na żywo na scenie Kulturoteki. Przed koncertem będzie krótkie wprowadzenie w świat marimby, a po nim niezwykły warsztat perkusyjny.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 277 49 64, niedziela, 21.11, godz. 18, bilety

Spotkanie z pisarką

To będzie wieczór przede wszystkim dla dziecięcych czytelników. W czwartek, 25 listopada gościem Stacji Książki będzie Agata Romaniuk

Agata Romaniuk jest doktorantką nauk społecznych i reporterką, autorką książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” i bestsellerowej serii dla dzieci „Kocia Szajka”. Właśnie ukazała się trzecia część tej historii reklamowana jako „detektywistyczna historia z pazurem”. Akcja książek z tej serii rozgrywa się w Cieszynie, mieście tętniącym życiem i pełnym tajemnic. Miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji pomagają policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Spotkania można też oglądać na kanale kinokawiarni na YouTubie.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, czwartek, 25.11, godz. 18.30, wstęp wolny

Rozmowy o książkach

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk odbędzie się w czwartek, 25 listopada w Wawerskim Centrum Kultury

Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest z wykształcenia historykiem teatru, ale od lat poświęca się pisarstwu. Ma na koncie kilkanaście powieści i kilkadziesiąt scenariuszy, m.in. do słynnego przed laty serialu „Tata, a Marcin powiedział…”. Wielu czytelników kojarzy ją też jako autorkę bestsellerowej „Cukierni pod Amorem”. Czwartkowe spotkanie będzie dotyczyło cyklu powieściowego „Osiedle Sielanka”. Poprowadzi je dziennikarka Teresa Drozda.

WCK, ul. Żegańska 1a, czwartek, 25.11, godz. 19, wstęp wolny

One thought on “Zapowiedzi kulturalne 19-25 listopada

  • 19 listopada 2021 o 13:07
    Permalink

    Koncert Łydka grubasa został przeniesiony na 5 grudnia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.