Falenicka sosna pomnikiem przyrody!

A jednak, mimo wielu przeciwności, udało się. Słynna sosna z Falenicy, której jeszcze kilkanaście miesięcy temu groziło wycięcie, teraz jest drzewem pomnikowym

Już niebawem na falenickiej sośnie pojawi się charakterystyczna zielona tabliczka, a drzewo zostanie objęte specjalistyczną opieką

PRZEMEK SKOCZEK

Historia falenickiego symbolu ma wiele zwrotów, tak jak w dobrym filmie akcji. Głośno zrobiło się o niej po tym, jak okazało się, że ze względu na rozbudowę linii kolejowej grozi jej wycięcie. Protestowali przeciwko temu Rada Osiedla Falenica, mieszkańcy i miłośnicy przyrody. Pisała o tym prasa, także „Linia Otwocka”. Sosna trafiła nawet do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku 2020, w którym zajęła drugie miejsce. Równocześnie rozpoczęto starania o ustanowienie jej pomnikiem przyrody. Była to inicjatywa lokalnych działaczy Bartosza Mroza i Jacka Wiśnickiego.

Medialna wrzawa wokół sosny sprzyjała jej obrońcom. Polskie Linie Kolejowe zdecydowały się zmienić projekt inwestycji i drzewo przestało kolidować z planowaną budową przejścia podziemnego. Wydawało się, że to oznacza spokój, ale wiosną tego roku znów pojawiły się obawy. Powodem była odmowna decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która nie wyraziła zgody na uznanie sosny za pomnik przyrody. W uzasadnieniu napisano, że drzewo spełnia kryteria, ale odmowa wynika z niejednoznacznego stanowiska PKP PLK.

– Wokół pomnika przyrody ustanowiono strefę ochrony w promieniu 15 metrów od pnia. Muszą być prowadzone monitoring i zabiegi pielęgnacyjne, a na roboty w jej zasięgu jest wymagana zgoda organu ustanawiającego pomnik, czyli prezydenta miasta. Dla PKP pomnikowa sosna jest po prostu niewygodna – komentował wówczas Jacek Wiśnicki.

Stołeczne Biuro Ochrony Środowiska odwołało się jednak od tej decyzji do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dziś już wiemy, że z sukcesem. W połowie listopada falenicka sosna została oficjalnie pomnikiem przyrody! Jest bezpieczniejsza, choć nie nietykalna. W szczególnej sytuacji, np. zagrożenia dla ruchu na torach, prawo kolejowe ma wyższość nad decyzją GDOŚ. Bądźmy jednak dobrej myśli. Grono wielbicieli drzewa stale rośnie, także wśród młodego pokolenia. Z inicjatywy falenickiej filii Wawerskiego Centrum Kultury w październiku odbyło się pierwsze Święto Falenickiej Sosny. Z pewnością wejdzie ono do tradycji na stałe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.