Proboszcz na medal!

Podczas koncertu laureatów jesiennej edycji festiwalu Sacrosong 2021 ks. Jan Śmigasiewicz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski na otwockich Kresach, otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To odznaczenie jest przyznawane przez ministra kultury osobom, które wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej

SYLWIA WYSOCKA

O przyznaniu odznaczenia poinformował w sobotę, 13 listopada podczas koncertu laureatów jesiennej edycji festiwalu Sacrosong 2021 Jarosław Margielski. Prezydent Otwocka wręczył ks. Janowi Śmigasiewiczowi medal przyznany przez wiceprzewodniczącego Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.  W wydarzeniu uczestniczył również biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. – Medal został przyznany na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej na wniosek Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w uznaniu dla osiągnięć ks. Śmigasiewicza w dziedzinie twórczości artystycznej oraz działalności na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – podkreślił prezydent Margielski.

Prezes Ryszard Nowaczewski odczytał treść pisma skierowanego do Kapituły medalu: „Uzdolniony muzycznie ks. Jan Śmigasiewicz od początku swego kapłaństwa edukował dzieci, młodzież i dorosłych nie tylko religijnie, lecz także uczył śpiewu i patriotyzmu. Dzięki jego działalności powstało w diecezji sporo grup śpiewaczych. Wiele z nich działa do dzisiaj, chociażby zespół Soli Deo w Warszawie-Okęciu i Faustynki w Helenowie k. Wołomina. Skomponował i zaaranżował wokalnie i muzycznie wiele utworów. Dwa z nich zostały obrane jako hymny szkół, jeden z utworów (»Niechaj Polska żyje w nas«) został również hymnem polskiej szkoły działającej w Nowym Jorku. Organizator niezliczonej liczby koncertów w Polsce i za granicą. Trudno przecenić pracę ks. Jana Śmigasiewicza na rzecz polskiej kultury oraz kilkudziesięcioletni dorobek w dziedzinie ochrony jej dziedzictwa. To kompozytor, pedagog, ale także organizator koncertów, przeglądów i festiwali. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong Diecezji Warszawsko-Praskiej jest tego najlepszym przykładem. Poprzez swoje osiągnięcia artystyczne oraz aktywność organizacyjną w opinii wnioskodawcy, którym jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe, ks. Jan Śmigasiewicz w pełni zasługuje na docenienie przez kapitułę odznaczenia”.

 

Z muzyką od dziecka

Ksiądz Jan Śmigasiewicz od najmłodszych lat przejawiał talenty i zainteresowania muzyczne. Urodził się 14 lutego 1950 roku w Ratowie jako najstarsze z pięciorga dzieci. W wieku sześciu lat został ministrantem w miejscowym kościele pw. św. Antoniego z Padwy. Od klasy piątej wraz z matką Anną i ojcem Stanisławem śpiewał w sopranach chóru kościelnego. W klasie szóstej rozpoczął naukę gry na pianinie. Po dwóch latach nauki grywał w ratowskim kościele na barokowych organach podczas nabożeństw. W wieku 14 lat rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku. W liceum pobierał prywatnie naukę gry na organach i fortepianie. Przez cały czas niższego seminarium był organistą w seminaryjnej kaplicy i szefem organistów. W 1968 roku zdał tzw. kościelną maturę i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, zaczął też uczyć się grać na gitarze. Założył wtedy klerycki zespół bigbitowy FRATRES.

Przez cztery lata studiów seminaryjnych każdego roku przez cały lipiec grał jako organista w katedrze płockiej i w sąsiadującej parafii w kościele farnym. Później trafił do Warszawy, został szefem organistów i grał w kościele seminaryjnym św. Józefa przy Krakowskim Przedmieściu. W maju 1975 roku otrzymał święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 roku w katedrze św. Jana w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą nominacją na wikariusza skierowano go do parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku. W 1996 roku objął parafię św. Faustyny w Helenowie, gdzie rozpoczął budowę kościoła. 19 czerwca 2012 roku abp Henryk Hoser wręczył ks. Śmigasiewiczowi dekret mianujący go proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, gdzie co roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong Diecezji Warszawsko-Praskiej, a także koncerty i wydarzenia kulturalne, ożywiając życie wspólnoty parafialnej, miasta i okolic.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.