Przedszkolaki wspierały wcześniaki

W środę, 17 listopada w Przedszkolu nr 17 „Grymuś” w Otwocku było wyjątkowo fioletowo. Tego dnia przypada Światowy Dzień Wcześniaka. – Postanowiliśmy włączyć się w tę akcję, aby uświadomić naszym dzieciom, jakie specyficzne potrzeby mają wcześniaki, i pokazać, jak możemy im pomóc – mówią organizatorzy przedszkolnej akcji

SYLWIA WYSOCKA

Szacuje się, że jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Ma o tym przypominać Światowy Dzień Wcześniaka, który na całym świecie jest obchodzony 17 listopada. W Polsce jego obchody zainicjowała w 2011 roku Fundacja Wcześniak. Święto staje się coraz popularniejsze, w tym roku do jego celebrowania przyłączyło się m.in. otwockie przedszkole „Grymuś”.

– Dzień Wcześniaka w przedszkolu zainicjowali rodzice naszych dzieci, ponieważ mamy w naszej placówce wcześniaki, nawet takie o skrajnie niskiej masie urodzeniowej – mówi „Linii” Małgorzata Gawryluk, wychowawczyni i rewalidator z „Grymusia”. – Ustaliliśmy, że w akcję włączy się całe przedszkole, żeby uświadomić wszystkim, że wcześniactwo to nie choroba, ale takie dzieci często są obarczone medycznymi problemami, więc trzeba na nie szczególnie uważać, np. pamiętać o tym, że gdy się z nimi kontaktujemy, musimy być zdrowi – tłumaczy wychowawczyni.

Akcja polegała na tym, że dzieci miały ubrać się na fioletowo, ponieważ ten kolor jest symbolem siły i delikatności. – W każdej grupie przeprowadziliśmy rozmowy z dziećmi. Tłumaczyliśmy, kim jest wcześniak, co potem dzieje się z dzieckiem urodzonym przedwcześnie, podkreślając, że często wymaga ono opieki medycznej, a rodzice wkładają ogromny wysiłek w to, żeby dzieci mogły normalnie funkcjonować. Ponieważ symbolem wcześniaków jest mała fioletowa skarpetka, we wszystkich grupach zrobiliśmy girlandę ze skarpet. Co 10. użyta skarpetka była mniejsza. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w całą akcję, były przygotowane do zajęć, opowiadały, że są wcześniakami albo ich rodzeństwo jest wcześniakiem. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem tego, ile już wiedziały z rozmów z rodzicami – podkreśla Małgorzata Gawryluk.

Przedszkole „Grymuś” nie po raz pierwszy udowodniło, że potrafi integrować swoją społeczność wokół pozytywnej akcji. – Oprócz wiedzy na temat samych wcześniaków chodziło nam o promowanie zachowań prozdrowotnych. Teraz, w dobie pandemii, zwracamy szczególną uwagę na to, by dbać o siebie nawzajem, ale wcześniaki potrzebują tego stale. Chcieliśmy zwrócić uwagę na ogólną profilaktykę, tzn. dbanie o odporność, dietę, ruch na świeżym powietrzu. Co miesiąc staramy się znaleźć jakąś akcję, w której możemy uczestniczyć. Ostatnio był to Międzynarodowy Dzień Kundelka. Zorganizowaliśmy wtedy zbiórkę dla schroniska w Celestynowie, ale to była nietypowa akcja, bo okazało się, że schronisko potrzebuje nawet takich rzeczy jak papier do ksero czy długopisy. Staramy się uwrażliwiać dzieci na różne problemy. Chcemy, żeby wyszły z wirtualnych światów gier i rozumiały, że niektórzy potrzebują pomocy innych – tłumaczy Małgorzata Gawryluk.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.