Odznaczenie dla pasjonata

Maciej Woźniak od wielu lat kolekcjonuje historyczne elementy związane z przedwojennym Otwockiem. Swoje zbiory przekazał do Muzeum Getta Warszawskiego, za co został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

PRZEMEK SKOCZEK

Kolekcja Macieja Woźniaka liczy blisko 500 elementów. Są to pamiątki związane z dawnym Otwockiem, żydowską społecznością miasta i z otwockim gettem. Znajdują się wśród nich m.in. przedwojenne oraz okupacyjne rozkłady jazdy autobusów i kolejki otwockiej, warszawskie i otwockie bilety komunikacyjne, rachunki i paragony, pesachowy kieliszek i pucharek, sygnatury apteczne, kenkarty, druk powołania na przymusowe roboty. Otwocczanin zebrał też dawne reklamy sklepów, pralni, hurtowni, produktów i leków. Ciekawym dokumentem przeszłości są zeszyty pełne notatek pewnego studenta medycyny, niejakiego Hermana Cajlingolda. Maciej Woźniak ustalił, że później był on lekarzem chorób skórnych i wenerycznych, który mieszkał i przyjmował pacjentów przy ul. Granicznej w Warszawie.

Zbierana latami kolekcja trafiła do zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego. Ten gest docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który postanowił uhonorować Macieja Woźniaka odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W imieniu wicepremiera Piotra Glińskiego dekoracji dokonał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przy okazji sekretarz stanu wyraził uznanie dla kolekcjonerskiej pasji, dzięki której mieszkaniec Otwocka ocalił niezwykłe świadectwa przeszłości.

Gorzką refleksją jest myśl, że te pamiątki mogłyby znaleźć się w Muzeum Ziemi Otwockiej, gdyby placówka normalnie funkcjonowała i się rozwijała. Niestety gmach od blisko dwóch lat stoi zamknięty i wciąż czeka na remont i modernizację.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.