Zapowiedzi kulturalne 26 listopada – 2 grudnia

OTWOCK

Spektakl o Wyszyńskim

Już w sobotę będzie kolejna okazja, by zobaczyć przedstawienie „Prymas” w „Jaraczu”. To spektakl o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, w którego wciela się Jarosław Kopaczewski

Przedstawienie multimedialne autorstwa Anny Murawskiej i Piotra Kordyasza przybliża postać Prymasa Tysiąclecia, ale też jego myśli, słowa i przesłanie – przede wszystkim to związane ze Społeczną Krucjatą Miłości ogłoszoną w 1969 roku. Zawierała ona 10 punktów i odnosiła się do Dziesięciu Przykazań Bożych, które ludziom wiary miały pomóc w obraniu właściwej ścieżki życia. Spektakl powstał pod patronatem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej jako część Orszaku Historycznego i miał premierę w przeddzień beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Otwocku widowisko debiutowało w październiku, teraz wraca na scenę. W tytułowej roli występuje Jarosław Kopaczewski, który jest także reżyserem przedstawienia.

Teatr Miejski w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, sobota, 27.11, godz. 17, bilety

Kulturalna wymiana

Kolejne spotkanie z cyklu „Wymień książki, płyty i filmy” odbędzie się w sobotę, 27 listopada w Klubie Smok

Czasem warto przewietrzyć regały i otworzyć się na nowe doznania intelektualne. Spotkania w Smoku to okazja do pozbycia się tego, co już przeczytane, obejrzane, przesłuchane. Każdy uczestnik wydarzenia może przynieść dowolną liczbę pozycji, a także wybrać dla siebie coś nowego. Organizatorzy proszą o nieprzynoszenie podręczników, wydawnictw niekompletnych, zniszczonych lub nielegalnych. Jeżeli pogoda pozwoli, impreza odbędzie się w plenerze, przed wejściem do klubu.

Klub Smok, ul. Warszawska 11/13, tel. 22 779 26 61, sobota, 27.11, godz. 15, wstęp wolny

Impreza rodzinna

Na „Andrzejkowe Katarzynki” w Klubie Mlądz zaprasza w sobotę Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu

          Kiedyś były to wieczory spotkań i wróżb: dziewcząt w andrzejki i chłopców w katarzynki. Miały zaspokoić ciekawość młodych ludzi związaną z sercowymi wyborami i małżeństwem. Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to, by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego. W Mlądzu będziemy więc tańczyć, wróżyć z wosku, liczyć kołki i świetnie się bawić. Mile widziane przebrania zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Klub Mlądz, ul. Majowa 202, tel. 22 788 45 71, sobota, 27.11, godz. 17, wstęp 10 zł

Wiersze Szymborskiej

Na Wieczór z poezją zaprasza w niedzielny wieczór Teatr Miejski im. Jaracza. To nowy cykl dla miłośników mowy wiązanej

„Niektórzy lubią poezję” – pod takim hasłem w otwockim teatrze będą się odbywać cykliczne spotkania, których gospodarzem jest polonistka i reżyserka Agnieszka Sadurska. Do wspólnego czytania poezji zaprasza m.in. swoich uczniów z LO im. Słowackiego. Pierwszy wieczór ma być spotkaniem z twórczością Wisławy Szymborskiej. Zaplanowano wspomnienie noblistki i prezentację jej wybranych utworów. Wisława Szymborska (1923-2012) była poetką, eseistką, krytyczką, tłumaczką, założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a przede wszystkim laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Obchodzimy więc 25-lecie tego wydarzenia.

Teatr Miejski w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, niedziela, 28.11, godz. 18, wstęp wolny

 

Koncert w kościele na Kresach

„Pieśni Niepodległej” będzie można wysłuchać w niedzielny wieczór, 28 listopada w kościele przy ul. Czerskiej. Do muzycznej podróży przez trzy wieki polskiej historii zaprasza zespół wokalno-aktorski Sonanto

To ma być finał obchodów Święta Niepodległości i zarazem ostatni koncert listopadowej trasy zespołu Sonanto. W programie znajdą się utwory: Konstantego Gaszyńskiego, Julii Ryczer, Feliksa Konarskiego, Jacka Cygana, Jacka Kaczmarskiego czy Jana Pietrzaka do muzyki takich kompozytorów jak: Zbigniew Raj, Lluis Llach, Włodzimierz Korcz, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Preisner czy Alfred Schuetz. Wysłuchamy takich utworów jak: „Czarna sukienka”, „Polonez 3 Maja”, „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”, „Czerwone maki” czy „Mury”.

Kościół Matki Bożej Królowej Polski, ul. Czerska 21, niedziela, 28.11, godz. 19, wstęp wolny

 

Rozmowy o książkach

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece miejskiej odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada

Tematem rozmów, prowadzonych zwykle przy kawie i słodkim poczęstunku, będzie tym razem życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin tego poety, dramatopisarza i artysty kilku jeszcze innych talentów, z których jest mniej znany. W uznaniu jego zasług Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Norwidowskim. Uzasadniono to tym, że „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

MBP, ul. Andriollego 45, poniedziałek, 29.11, godz. 16.30, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Teatr dla młodych widzów

Na spektakl „Krawiec Niteczka” dla dzieci od lat trzech MOK zaprasza w sobotnie przedpołudnie, 27 listopada

Tytułowy bohater to dzielny krawiec, który po wielu przygodach dociera do Pacanowa i zaszywa dziurę w niebie, ratując miasteczko przed potopem. Jak to w bajkach bywa, nagrodą jest korona i ręką pięknej królewny. Historia to pochwała przyjaźni i wytrwałego dążenia do celu. Została oparta na opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego. Spektakl jest niezwykle pomysłowym monodramem powstałym w oparciu o techniki teatru lalek. Został doceniony przez recenzentów i krytyków teatralnych, otrzymując wyróżnienie na III Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy oraz nagrodę na X Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, sobota, 27.11, godz. 11, bilety: 15 zł dziecko, 20 zł opiekun

 

Spektakl poetycki

„Norwid” – za tym prostym i wszystko mówiącym tytułem kryje się poetyckie widowisko w wykonaniu aktorów Mai Barełkowskiej i Piotra Cyrwusa

Artyści wystąpią w sobotę na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury i zaproszą widzów do świata poezji Cypriana Kamila Norwida, którego rok właśnie obchodzimy. Ten wybitny poeta na każdym kroku podkreślał konieczność życia zgodnie z planem Bożym, ale równocześnie piętnował błędne wyobrażenia o religii, w której brakuje duchowości i prawdziwej relacji z Bogiem. – Norwidowe myślenie o człowieku, a właściwie o osobie, o społeczeństwie i narodzie, brzmi tak, jakby zostało sformułowane w XXI wieku. Odpowiada obecnej wiedzy psychologicznej i socjologicznej – podkreślają Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska. Wyrecytują oni m.in. wiersze: „Promethidion”, „Małe Dzieci”, „Małżeńska receptę”, „Klątwy”, „Zagadka” i wiele innych.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, sobota, 27.11, godz. 18, bilety

 

Andrzejkowe granie

„Każdy w życiu robi głupstwa, czyli zanuć, zatańcz, zaśpiewaj” – koncert w wykonaniu śpiewającej aktorki Julity Kożuszek-Borsuk

Gwiazda niedzielnego koncertu jest aktorką teatralną, filmową, telewizyjną i dubbingową, a także tancerką, choreografką i wokalistką, absolwentką kilku muzycznych szkół, na czele z Akademią Muzyczną w Warszawie. Występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni, warszawskich teatrach Rampa, Roma i Komedia, a także w Operze Szczecińskiej. Telewidzowie mogą ją kojarzyć przede wszystkim z udziału w programie „Dziennik telewizyjny” Jacka Fedorowicza, w którym wcielała się m.in. w postać redaktorki Mazurskiego Radia Regionalnego. Podczas koncertu w Józefowie będzie jej akompaniował zespół w składzie: Dawid Ludkiewicz – pianino, Robert Kuśmierski – akordeon, Wojciech Hartman – skrzypce, Marcin Fidos – kontrabas.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, niedziela, 28.11, godz. 18, bilety 20 złCELESTYNÓW

Pogadajmy o Urzeczu

Wykład dr. Łukasza Maurycego Stanaszka i występ zespołu Piskorze to ciekawa propozycja na sobotnie popołudnie

          Urzecze, czyli historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciąga się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Po raz pierwszy gruntownie je zbadał i opisał pochodzący z Otwocka archeolog dr Łukasz Maurycy Stanaszek. Tę wiedzę nadal pogłębia i się z nią dzieli. Najbliższa okazja już w sobotę. Opowieści ubarwi zespół Piskorze tworzony przez grupę ludzi z pasją do śpiewania i miłością do tradycji ludowych.

Hala sportowa, ul. Koprowskiego 2, sobota, 27.11, godz. 16, wstęp wolny

 

KARCZEW

Co kryją brzegi Wisły?

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza w piątek na multimedialny pokaz i wykład „Archeologia Wisły”

 Tu także gościem specjalnym będzie dr Łukasz Maurycy Stanaszek. Przedstawi on wyniki najnowszych badań prowadzonych na terenach zalewowych Urzecza. Na ukształtowanie się odrębnej tożsamości tego mikroregionu i zamieszkującej go ludności wpłynęło wiele czynników. Przede wszystkim była to obecność Wisły, swoistego „okna na świat” dla ludzi żyjących nad jej brzegami. Z tego właśnie względu podwarszawskie Urzecze tradycyjnie było związane z handlem wiślanym, flisakami, zwanymi orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Cały czas odnajdywane są ślady ich obecności i działań.

CKiS, ul. Widok 2, tel. 780 65 17, piątek, 26.11, godz. 17, wstęp wolny

 

 

WAWER

O książkach w Falenicy

Monika Szewczyk-Wittek, autorka książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”, odwiedzi w najbliższy czwartek Stację Falenica

Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska i Maja Sokołowska. Wszystkie to znakomite fotografki, ciekawe życia, ambitne, odważne. Wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn i na swój sposób pokazywały różne oblicza Polski, od peerelowskich dekad lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej, po czasy współczesne. Jak przystało na tematykę, książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z archiwów jej bohaterek oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44b, czwartek, 2.12, godz. 18.30, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.