COVID-19 zabił ponad 220 mieszkańców powiatu

W poprzednim numerze „Linia” informowała, że koronawirus coraz szybciej rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Sytuacja epidemiczna pogarsza się jednak z dnia na dzień. COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo wśród mieszkańców powiatu. Od początku listopada koronawirusa potwierdzono u niemal 2100 mieszkańców, z czego 12 osób zmarło (pięć w poprzednim tygodniu). Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku, od początku roku COVID-19 potwierdzono u blisko dziewięciu tysięcy mieszkańców, z czego już 223 osoby zmarły (dane z piątku, 26 listopada)

AGNIESZKA JASKULSKA

Od kilku tygodni Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku odnotowuje wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Dwie szkoły ponadpodstawowe, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych i LO im. Gałczyńskiego na kilka dni całkowicie przeszły na zdalną naukę, a dużo klas w większości placówek było objętych kwarantanną. Od początku listopada sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. W ubiegłym tygodniu testy na koronawirusa wykonano u 2678 osób. Wirusa potwierdzono u 699 mieszkańców powiatu otwockiego, 578 osób wyzdrowiało. COVID-19 zbiera jednak śmiertelne żniwo wśród mieszkańców powiatu otwockiego. W ostatnich dniach pięć osób przegrało walkę z koronawirusem. Jak informuje otwocki sanepid, od początku roku już u niemal dziewięciu tysięcy osób laboratoryjnie potwierdzono zakażenie koronawirusem (w 2020 roku COVID-19 stwierdzono u ok. 5100 osób).

Sytuacja epidemiczna w powiecie zaczęła gwałtownie się pogarszać pod koniec października. Jak informuje otwocki sanepid, we wrześniu odnotowano tylko kilkadziesiąt przypadków, ale już miesiąc później było ich 586, a do połowy listopada COVID-19 potwierdzono już u ponad tysiąca mieszkańców i z każdym tygodniem wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Dlatego kilka dni temu starosta Krzysztof Szczegielniak zwołał nadzwyczajne spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omawiano sytuację epidemiczną w powiecie otwockim, również w szkołach.

– W ostatnim czasie jest coraz więcej zachorowań na COVID-19, powiat otwocki znalazł się wśród powiatów, w których znacząco wzrósł wskaźnik zachorowalności – tłumaczy starosta. I dodaje, że od początku roku wirusa potwierdzono u większej liczby mieszkańców niż rok temu o tej porze, a także zmarło znacznie więcej osób. – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku poinformowała, że w poprzednim roku w wyniku zarażenia się wirusem zmarły 72 osoby, a w tym roku COVID-19 przyczynił się do śmierci 220 mieszkańców – podkreśla Krzysztof Szczegielniak.

– Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiliśmy sytuację w placówkach edukacyjnych, gdzie dużo klas jest objętych kwarantanną i zdalną nauką – mówi starosta. I dodaje, że na spotkaniu dyrektor otwockiego sanepidu przedstawiła dane dotyczące zachorowań i liczby osób zaszczepionych. Komendanci Komendy Powiatowej Policji w Otwocku i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku omówili działania służb w okresie zwiększającej się liczby zachorowań oraz sytuację kadrową w jednostkach. Natomiast dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiła funkcjonowanie domów pomocy społecznej, gdzie na razie wirus się nie rozprzestrzenia dzięki wysokiemu poziomowi reżimu sanitarnego i zakazowi odwiedzin. Z kolei dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku omówiła sytuację w szkołach powiatowych. Podczas posiedzenia zespołu sztabu kryzysowego samorządowcy z gmin przekazali informację o pracy urzędów w czasie pandemii i o sytuacji w miejskich i gminnych szkołach i przedszkolach. – Ustaliliśmy, że wszyscy powinniśmy podjąć jak najwięcej działań, aby przestrzegać reżimu sanitarnego i na bieżąco monitorować sytuację. Zaapelowałem także o dalszą współpracę wszystkich służb, inspekcji, jednostek i samorządów, a także okazywanie sobie wszelkiej niezbędnej pomocy – podkreśla starosta otwocki. I dodaje, że jeśli wysoka fala zachorowań nadal będzie się utrzymywała w powiecie otwockim, to kolejne spotkanie sztabu kryzysowego odbędzie się jeszcze przed świętami.

Okazuje się, że jednym ze znaczących ognisk koronawirusa są szkoły – „Linia” informowała o szczegółach w raporcie, który ukazał się w poprzednim numerze. W ostatnim czasie sanepid odnotował 22 ogniska wirusa w różnych szkołach na terenie powiatu otwockiego, z czego dziewięć jest już wygaszona. W przedszkolach było pięć takich ognisk. Większość placówek występuje do otwockiego sanepidu o objęcie wybranych klas zdalną nauką. Od początku września sanepid wydał 62 takie opinie, z czego ponad połowę w listopadzie, m.in. dla większości otwockich szkół, a także podstawówek w Józefowie, Celestynowie, Wiązownie i Sobieniach-Jeziorach. – W połowie listopada kwarantanną objęto łącznie 29 klas w szkołach ponadpodstawowych i 35 klasy w podstawówkach – tłumaczy starosta. – W poniedziałek, 22 listopada sanepid skierował na kwarantannę 11 klas w SP nr 12 w Otwocku, pięć w SP nr 2 w Józefowie, a także trzy klasy w SP w Warszawicach w gminie Sobienie-Jeziory – informuje starosta Krzysztof Szczegielniak.

Sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim zmienia się z dnia na dzień. Dlatego urzędnicy zachęcają, by możliwie jak najwięcej spraw załatwiać telefonicznie i za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, a wizyty w placówkach ograniczyć do minimum.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.