Powiatowe autobusy również w przyszłym roku?

Wicestarosta Paweł Zawada poinformował, że powiat jest gotowy do złożenia wniosków do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na utrzymanie trzech funkcjonujących w tym roku linii autobusowych. Powiat czeka na rozpoczęcie przyszłorocznego naboru. Jeśli nie dostanie dofinansowania, do radnych trafi wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel w budżecie powiatu. Koszt utrzymania linii to ponad 900 tys. zł

Sylwia Wysocka

Wojewoda mazowiecki podsumował wyniki drugiego naboru wniosków o objęcie dopłatą zadań w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na mocy zawartych umów do przedstawicieli 14 samorządów trafiło 659 tys. 802 zł. Pieniądze stworzyły możliwość uruchomienia w sumie 32 lokalnych połączeń o łącznej długości 1 174,2 km. W ramach jesiennego naboru dofinansowanie nowej linii otrzymał m.in. powiat otwocki, do którego trafiła dopłata w wysokości ponad 56 tys. zł na uruchomienie autobusu kursującego na trasie Dobrzyniec – Żanęcin – Otwock. Przypomnijmy, że w pierwszym naborze wniosków powiat otwocki otrzymał dofinansowanie na uruchomienie dwóch linii: Osieck – Sobienie-Jeziory – Otwock oraz Kołbiel – gm. Celestynów – Otwock.

Do trzech „powiatowych” linii autobusowych mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. Część z nich z niepokojem czeka na decyzje, czy w przyszłym roku te linie zostaną utrzymane. Wicestarosta Paweł Zawada w rozmowach z „Linią” kilkakrotnie podkreślał, że powiat postara się, aby uruchomione w tym roku połączenia autobusowe nadal funkcjonowały, i będzie chciał pozyskać dofinansowanie na ich utrzymanie. 

Pod koniec listopada nabór wniosków jeszcze się nie rozpoczął. – Jesteśmy przygotowani do złożenia wniosku, czekamy na otwarcie konkursu – informuje w rozmowie z „Linią” wicestarosta Zawada. – Gdybyśmy jednak nie otrzymali pieniędzy z Funduszu, powinny być one zapewnione w budżecie powiatu, bo taki wniosek na moją prośbę złożył wydział komunikacji. Oczywiście na sesji budżetowej okaże się, czy rada wyrazi zgodę na zabezpieczenie w budżecie środków na utrzymanie linii. Całość kosztów szacowana jest na ponad 900 tys. zł. Może być tak, że konkurs zostanie rozstrzygnięty na początku 2022 roku, a my podpisujemy umowę z przewoźnikiem wcześniej. Niewykluczone jest więc, że wkład finansowy powiatu zostanie wykorzystany wcześniej, do czasu otrzymania pieniędzy z Funduszu. Biorąc pod uwagę wysokość środków zabezpieczonych w budżecie na ten cel, będziemy rozmawiać z gminami w sprawie dopłaty do linii, z których korzystają ich mieszkańcy – zaznacza wicestarosta. I dodaje, że planowane są drobne korekty w trasie autobusów. – Ostatnio uruchomiona linia autobusowa zostanie zmodyfikowana o miejscowość Pęclin, na wniosek mieszkańców trochę zmieni się również rozkład jazdy. Skorygowana zostanie też linia Osieck – Otwock. Ten autobus będzie zajeżdżał jeszcze do dwóch miejscowości: Ostrówiec i Wygoda. Zastanawiamy się jeszcze nad linią Kołbiel – Otwock – dodaje Paweł Zawada.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.