Oszczędzą na diecie

Wprawdzie późno i nie bez spięć, ale klubom radnych Prawa i Sprawiedliwości i Nasz Wspólny Dom udało się zaoszczędzić na dietach. Gdyby nie zgłosili projektu uchwały w sprawie wysokości wynagrodzeń radnych na sesję 25 listopada, zasada wypłacania diet byłaby taka sama jak dotychczas, ale po zmianie podstawy każdy radny otrzymałby ok. 60-procentową podwyżkę z wyrównaniem od sierpnia. Wnioskodawcy zmodyfikowali zasady wypłacania wynagrodzeń, dzięki czemu szacunkowo w budżecie może zostawać ok. 12 tys. zł miesięcznie

SYLWIA WYSOCKA

Projekt uchwały w sprawie wysokości diet członków rady powiatu zgłoszony przez kluby radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu Nasz Wspólny Dom wzbudził bardzo dużo emocji. – 17 września pojawiła się ustawa, która wprowadziła zmiany w zasadach naliczania diet m.in. dla radnych powiatowych – przypomniał Grzegorz Michalczyk, przedstawiając projekt uchwały podczas posiedzenia komisji budżetowej we wtorek, 23 listopada. – U nas obowiązuje uchwała rady powiatu z 2002 roku ze zmianą w 2004 roku, która określa wysokość diet dla poszczególnych radnych. Gdyby nastąpiła zmiana i podwyższenie kwoty bazowej, okazałoby się, że nie zajmując się tą uchwałą, nastąpiłaby duża podwyżka diet radnych. Po rozmowach w klubach PiS i NWD zaproponowaliśmy, by zmienić dotychczas obowiązującą uchwałę o dietach – tłumaczył Michalczyk.

Projekt uchwały trafił na posiedzenie komisji we wtorek, 23 listopada przed sesją planowaną na czwartek, 25 listopada. Skąd ten pośpiech? – Jeśli nie przyjmiemy nowych zasad do 10 grudnia, zgodnie z prawem powiat będzie musiał wypłacić radnym wyrównanie od 1 sierpnia w wysokości wynikającej z dotychczas obowiązującej uchwały, co po przeliczeniu daje dość znaczące kwoty. Proponujemy, żeby zaoszczędzić te wydatki z myślą o budżecie – wyjaśnił Michalczyk.

Zgodnie z informacją, którą podczas posiedzenia komisji podał skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski, miesięcznie na diety przeznacza się ok. 45 tys. zł. Nie wprowadzając zmian zaproponowanych przez kluby radnych, ta kwota zwiększyłaby się o ok. 20-23 tys. zł miesięcznie. Wprowadzenie zmian spowoduje wzrost „tylko” o ok. 10-12 tys. miesięcznie. Rozpiętość kwot wynika z tego, że są one uzależnione od liczby komisji, w których mogą uczestniczyć radni. Grzegorz Michalczyk tłumaczył, że przed zwyżką kwoty bazowej wszyscy radni otrzymywali 2 tys. 260 zł. Po odblokowaniu i podwyższeniu kwoty bazowej byłoby to ok. 3 tys. 650 zł. Złożona propozycja uwzględnia to, czego nie było do tej pory, tzn. różnicowanie funkcji radnych (szczegóły propozycji poniżej).

Radni z pozostałych klubów mieli dużo wątpliwości dotyczących trybu wprowadzenia uchwały i jej treści, chcieli szerszej dyskusji na ten temat w gronie wszystkich klubów radnych. – To, że poprzednia uchwała nadawała się do poprawki, w moim przekonaniu jest oczywiste, bo była niesprawiedliwa, ale poza klubami koalicyjnymi są jeszcze inne i dobrze byłoby, żebyśmy wszyscy jako radni mieli czas o tym podyskutować – zauważyła Jolanta Koczorowska. Radna podkreśliła także, że można było zastanowić się nad odwróceniem systemu naliczania diet, tzn. odejmować kwoty za nieobecność na posiedzeniach. Projekt uchwały komentowała także m.in. radna Bogumiła Więckowska. – Nie podoba mi się, że jedna osoba dostaje kilkadziesiąt, a inna kilkaset złotych więcej. To za duża rozpiętość wynikająca z braku dyskusji, bo mogliśmy przeliczyć to zupełnie inaczej – stwierdziła.

Mimo dużych wątpliwości części radnych i wniosku radnej Więckowskiej, by nie podejmować na listopadowej sesji uchwały w sprawie określenia wysokości diet, większość radnych zdecydowała, że sprawę należy rozwiązać szybko. Dzięki temu jeszcze przed grudniem w budżecie powiatu pozostaną pieniądze, które w innym wypadku należałoby wypłacić radnym.

Zmiany w uchwale dotyczącej naliczania diet

 • Przewodniczący rady: było 195 proc. podstawy, będzie 82 proc. podstawy miesięcznie, co da kwotę 2 tys. 993 zł.
 • Wiceprzewodniczący rady powiatu i nieetatowi członkowie zarządu: było 145 proc. podstawy, będzie 77 proc., czyli 2 tys. 811 zł.
 • Przewodniczący komisji rady: było 115 proc. podstawy, będzie 71 proc., czyli 2 tys. 592 zł.
 • Radni niepełniący funkcji: 62 proc. wysokości podstawy diety, czyli 2 tys. 263 zł.
 • Za posiedzenie komisji dla członków komisji: było 9,5 proc. podstawy, będzie 4 proc. – 146 zł, jeśli radny zgodnie ze statutem ma dwie płatne komisje, otrzyma co najmniej 292 zł.

One thought on “Oszczędzą na diecie

 • 2 grudnia 2021 o 01:34
  Permalink

  , tzn. odejmować kwoty za nieobecność na posiedzeniach. ????¿
  LUDZIE zobaczcie co się dzieje!!!!!
  Wystarczy być radnym.
  Nie musisz uczestniczyć w posiedzeniach
  U tak ci zapłacą.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.