Przejmą działki, wykupią obligacje

Powiat otwocki po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do szpitala przy ul. Batorego 44 w Otwocku (Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o.). Władze powiatu przejmują  od placówki działki za prawie 3,5 mln zł i przeznaczają ponad 7 mln zł na wykup obligacji z 2015 r.

Na czwartkową sesję 25 listopada Zarząd Powiatu Otwockiego przygotował dwie uchwały, na mocy których po raz kolejny udzieli pomocy finansowej Powiatowemu Centrum Zdrowia w Otwocku. Pierwsza dotyczy nabycia do zasobu nieruchomości powiatu dwóch działek o powierzchni łącznie niespełna 1,8 ha. Chodzi o tereny szpitala położone prostopadle do ul. Karczewskiej, za poradnią specjalistyczną i budynkiem „D” szpitala. Wartość dwóch działek została wyceniona na prawie 3,5 mln zł. Po co powiatowi działki spółki, której 100 proc. udziałów należy do powiatu?

10 marca 2020 r. w Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy odbyło się Zgromadzenie Wierzycieli Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w restrukturyzacji. Jednym z wierzycieli jest powiat otwocki, który widnieje w zatwierdzonym 26 stycznia 2021 r. układzie. – Kończy się proces restrukturyzacji zadłużenia szpitala. Wierzycielem, który pozostał, jest powiat otwocki. Szpital jest mu winien ponad 3 mln 490 tys. zł – wyjaśniał na komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa starosta Krzysztof Szczegielniak. – PCZ nie ma środków finansowych na spłatę tego zobowiązania, dlatego aby można było zakończyć proces restrukturyzacji, postanowiliśmy w ramach odebrania tego długu przejąć działki będące własnością PCZ. Wejdą one do zasobu powiatu otwockiego – poinformował starosta.

Kontrowersje wśród radnych wzbudził fakt, że jedna z działek jest obciążona hipoteką przymusową, która została wpisana na wniosek spółki Promedic. Jak poinformował wydział prawny starostwa, wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, może na tej podstawie uzyskać hipotekę na nieruchomościach dłużnika. Innymi słowy wierzyciel PCZ musiał wygrać przed sądem sprawę przeciwko szpitalowi. Wyrok się uprawomocnił i została na niego nadana klauzula wykonalności. Wierzyciel chciał zabezpieczenia swojej wierzytelności. Jeśli nie mógł ściągnąć pieniędzy z rachunku bankowego, złożył do sądu wniosek o wpisanie takiej hipoteki, żeby otrzymać środki, gdyby nieruchomość została sprzedana.

Kolejną formą pomocy szpitalowi jest spłata poręczonych w 2015 r. przez powiat obligacji wyemitowanych przez PCZ. Powiat otwocki poręczył wtedy za szpital emisję obligacji na 12 mln zł plus odsetki. – Tę kwotę w większości do tej pory całkowicie pokrywał powiat. Do spłaty pozostały trzy emisje – w latach 2021, 2022 i 2023. W 2021 r. do spłaty została kwota 2 mln 300 tys. zł – poinformował na wspomnianej komisji skarbnik Wiesław Miłkowski. 

Sprawy nabrały w ostatnim czasie tempa. Warto pamiętać, że emisja obligacji to sposób finansowania przedsiębiorstw kapitałem obcym. Jest to tańsza alternatywa kredytu bankowego. Polega na wyemitowaniu przez emitenta obligacji. Według przepisów obligacje to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i spoczywa na nim obowiązek spełnienia określonego świadczenia – wykupu obligacji. W tym przypadku obligacje należy wykupić od DNB Bank Polska.

– DNB to norweski bank, który kończy działalność w Polsce. Do połowy przyszłego roku chciałby zamknąć wszelką działalność, w związku z czym zwrócił się z pytaniem, czy moglibyśmy przyspieszyć spłaty związane z emisją tych obligacji – poinformował radnych skarbnik powiatu. – Zgodziliśmy się, z zastrzeżeniem, że odbędzie się to bez marży. Warto skorzystać z tej okazji, bo jest możliwość niższej spłaty, a i tak nikt z nas nie zdejmie tego obowiązku, bo wiemy, że szpital nie jest w stanie zapłacić tej kwoty – dodał Miłkowski.

W związku z taką rekomendacją powiat ma przeznaczyć jeszcze w tym roku 7 mln 238 tys. zł na podwyższenie kapitału zakładowego PCZ poprzez zakup 280 udziałów (wartość jednego udziału wynosi 25 tys. 850 zł). Pieniądze posłużą do wykupu od emitenta, tj. banku DNB, obligacji w kwocie 7 mln 100 tys. zł wraz z odsetkami, za które poręczył powiat otwocki. Bank zrezygnował z marży wynoszącej 1,50 proc. i 1,60 proc. dla pozostałych do wykupu serii, zachowując tylko WIBOR 6M.

Choć niejednomyślnie, obie uchwały zostały podjęte na sesji. Działania powiatu na rzecz szpitala pozwolą z jednej strony na uporządkowanie finansowych spraw spółki i otworzą drogę do dalszych działań, które planują władze powiatu. Powiat chce przeznaczyć z budżetu jeszcze 87 tys. zł na opłacenie kosztów obsługi prawnej związanej z połączeniem wyodrębnionej części Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Szczegóły przedsięwzięcia władze powiatu mają przedstawić jeszcze w tym roku.

SW

2 komentarze do “Przejmą działki, wykupią obligacje

 • 2 grudnia 2021 o 16:52
  Permalink

  Otwock zatrzymał się w czasie w porównaniu z Garwolinem.. Tam firma na firmie na poziomie europejskim.. Pozostał. PKS. Jest obwodnica 3 biedry Lidl caufland topaz ogromną ilość sklepików firm przychodni prywatnych.. Jest kino basen Garwolanka i cały czas jakieś inwestycje nowe.. A tu…

  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2021 o 10:29
   Permalink

   Pewnie i tak jest .Ale proszę zauważyć , że obecnie i Otwock – pod rządami obecnego p.prezydenta Jarosława Margielskiego – odzyskuje siły .Zrobiono naprawdę sporo na plus – likwidując wieloletnie ewidentne zaniedbania poprzednich władz miejskich .To trzeba docenić .A w kwesti szpitala Batorego – no , cóż , najważniejsze chyba , że nie udało się przejęcie szpitala na własność przez szemraną spółkę z byłą panią starostą i ewidentnym hochszaplerem , niejakim Złotowskim Arturem .Niemal wszystkie szpitale powiatowe są deficytowe i do władz powiatu należy opieka i nadzor nad nimi .

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.