Zapowiedzi kulturalne 4-10 grudnia

OTWOCK

Wieczór Hitów Improwizowanych

Teatr Miejski zaprasza w piątek na kolejny, ostatni w tym roku, wieczór z kabaretową improwizacją. Co wydarzy się tego wieczoru? Tego nie wie nikt… 

Otwocka scena kontynuuje zabawy z komizmem improwizowanym. Spotkania są skierowane do każdego, kto chce spróbować swoich sił przed publicznością. Warto zaskoczyć widzów i samego siebie. Wieczory Hitów Improwizowanych prowadzi Martyna Kowalska z Resortu Komedii, gdzie występuje jako Martyna Cytryna. Komiczka podkreśla, że to przestrzeń do pobudzania swojej kreatywności, wzmacniania pewności siebie i szlifowania podzielności uwagi. Chętni mogą zapisywać się drogą mailową: teatr@moktis.pl

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 3.12, godz. 20

 JÓZEFÓW

Wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zostanie otwarta wystawa „Zawsze Pogodni”. Jej wernisaż zaplanowano na wtorkowe przedpołudnie

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzimy 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 1992 roku, aby przybliżać społeczeństwu problemy tych osób i pomóc we włączeniu ich w życie społeczne. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace podopiecznych józefowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”. Wszystkie powstały podczas zajęć rehabilitacyjnych, w których arteterapia odgrywa ważną rolę i wielu chorych bardzo chętnie bierze udział w takich zajęciach. Uczestnicy warsztatów co roku startują w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez PEFRON „Sztuka osób niepełnosprawnych”. Dzieła podopiecznych stowarzyszenia trafiają również na józefowską akcję Gwiazdobranie i Dawanie.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, wtorek, 7.12, godz. 11, wstęp wolny

 

Lalki z duszą

Wernisaż wystawy „Tańcowała igła z nitką”, prezentującej prace Agaty Kałasy, odbędzie się w piątkowy wieczór 3 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury

Agata Kałasa jest absolwentką szkoły projektowania odzieży i instruktorką w MOK-u. Pasja artystki, jaką jest lalkarstwo, zrodziła się z niechęci do plastikowych, „bezdusznych” lalek oraz z idei dawania przedmiotom drugiego życia. Agata Kałasa prowadzi zajęcia pod hasłem „Uszytki”, na których uczy kreatywnego posługiwania się igłą i nicią. – Szyć można wszystko i ze wszystkiego. Przy pomocy igły i nitki, z odrobiną wyobraźni i odwagi, można uszyć każdą rzecz – podkreśla artystka. Zbliżająca się wystawa będzie tego dowodem. Zobaczymy na niej ręcznie wykonane prace Agaty Kałasy i jej podopiecznych. Lalki są bardzo różne, wykonane w całości ręcznie i z ekologicznych materiałów. Artystka podkreśla, że każda z nich ma swoją „duszę”, a jej dalszą historię może stworzyć każdy, kto zechce taką lalkę przygarnąć.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 3.12, godz. 18, wstęp wolny

 

Dziadki w plenerze

Przed siedzibą MOK-u przez cały grudzień można oglądać wystawę fotograficzną „Trudny orzech do zgryzienia”

Dziadek do orzechów to narzędzie gospodarstwa domowego znane każdemu, kto choć raz pragnął zjeść orzech otoczony łupiną. Właśnie takie akcesoria kolekcjonuje mieszkaniec Otwocka Jacek Lutoborski. Jego zbiór liczy ponad 400 egzemplarzy i jest jednym z największych w Polsce. Stworzenie tak imponującej kolekcji to efekt blisko 20 lat szperania na największych giełdach staroci w Polsce, a ostatnio zakupów na aukcjach internetowych na całym świecie. Piękne i kunsztowne przedmioty można oglądać na fotografiach Grzegorza Muczkego. Autorką aranżacji podczas sesji była Agata Parzych-Bucka.

 

Spektakl kryminalny

Maria Seweryn i Mirosław Zbrojewicz sprawdzają, czy istnieje zbrodnia doskonała w spektaklu „Niebezpieczna gra”, który będzie można obejrzeć w sobotę, 4 grudnia

          Czy jest możliwe, by zbrodniarz doskonały, działający z mistrzowską precyzją, nie popełnił błędu i nie został schwytany? Richard Stockwell, autor „Niebezpiecznej gry”, uważa, że nie ma na to szans. Ludzie ulegają emocjom, działają pod wpływem impulsu, miewają gorsze i lepsze dni. To wszystko czyni nas omylnymi. Tacy są też Rick i Jane, bohaterowie sztuki Stockwella. Między kobietą i mężczyzną toczy się niebezpieczna gra pozorów, kłamstw, niedopowiedzeń.

Sztuka, przy wszystkich cechach dobrego kryminału – z morderstwem i zdradą w tle – oferuje jednak coś więcej niż sprawną, trzymającą w napięciu intrygę. To także historia o rolach, jakie odgrywamy w życiu, i o tym, jak łatwo mogą się one zmienić, a my z oprawcy nagle stajemy się ofiarą lub odwrotnie. To wreszcie sztuka o przypadku w życiu i jego wpływie na nasze nawet najbardziej misterne plany.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 4.12, godz. 18, bilety

 

WIĄZOWNA

Opowieści podróżnicze

O „Europie mało znanej” opowie Michał Szulim podczas czwartkowego spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie

Michał Szulim jest dziennikarzem, podróżnikiem, muzykiem, autorem tekstów, liderem zespołu Plateau. Obok muzyki jego pasją są podróże. Zwiedził niemal cały świat. Regularnie prowadzi cieszące się zainteresowaniem publiczności spotkania podróżnicze. W ostatnich tygodniach jest stałym gościem w Wiązownie. Niedawno opowiadał o Etiopii i Madagaskarze. Tym razem podróżnik zaprasza do Europy, ale tej mało znanej.

– Zapomnijmy o wieży Eiffla, Koloseum czy Akropolu. Podczas spotkania zawędrujemy do miasteczka milionerów, dzielnicy hippisów, tajemniczego podziemnego cmentarza. Dowiemy się, gdzie znajduje się głowa dinozaura z planu filmu „Park Jurajski”, oraz poznamy miasteczko, w którym co 10 lat mężczyźni zapuszczają długie włosy i brody – zapowiada Michał Szulim.

GOK, ul. Lubelska 53, czwartek, 9.12, godz. 18, wstęp wolny

 

WAWER

O książkach z Nogasiem

Gościem najbliższego spotkania w cyklu Stacja Książka będzie dziennikarz kulturalny Michał Nogaś

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

         

Każdy, kto lubi czytać i interesuje się literaturą, musiał natknąć się na jego nazwisko. Michał Nogaś przez kilkanaście lat był związany z Programem III Polskiego Radia. Po odejściu z „Trójki” współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Radiem Nowy Świat. Jego specjalnością od lat pozostaje literatura, opowiada o książkach, publikuje wywiady z pisarzami i są to zazwyczaj bardzo ciekawe rozmowy nie tylko o pisaniu i inspiracjach, lecz także o świecie, ludziach, ideach, polityce, historii i współczesności.

          W Falenicy Michał Nogaś opowie o książkach roku i o swojej publikacji pt. „Z niejednej półki. Wywiady”. To znakomity zbiór najciekawszych rozmów z najważniejszymi autorami z całego świata i reportaż z pewnego śledztwa. W opasłym tomie znajdziemy ponad 30 rozmów, m.in. z Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Mariuszem Szczygłem, Jerzym Pilchem, Marcinem Świetlickim, Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem, Mariem Vargasem Lloysą, Paulem Austerem, Zadie Smith. Arcyciekawa lektura. Taka zapewne będzie też rozmowa, którą można śledzić również na kanale kinokawiarni na YouTubie.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44b, czwartek, 9.12, godz. 18.30, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.