Autobus będzie zajeżdżał na Ługi

Powiat otwocki złożył wnioski o dofinansowanie trzech funkcjonujących w tym roku linii autobusowych. Jeśli nie dostanie pieniędzy, do radnych trafi wniosek o zabezpieczenie ich w budżecie powiatu. Koszt utrzymania linii to ponad 900 tys. zł

SYLWIA WYSOCKA

Na początku grudnia wojewoda mazowiecki ogłosił nabór wniosków na 2022 rok w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Wnioski można składać do połowy grudnia. Podczas jesiennego naboru powiat otwocki otrzymał dofinansowanie na uruchomienie autobusu kursującego na trasie Dobrzyniec – Żanęcin – Otwock, a wcześniej na uruchomienie dwóch innych linii: Osieck – Sobienie-Jeziory – Otwock oraz Kołbiel – gm. Celestynów – Otwock. Wicestarosta Paweł Zawada w rozmowach z „Linią” kilkakrotnie podkreślał, że powiat postara się, aby uruchomione w tym roku połączenia autobusowe nadal funkcjonowały z dofinansowaniem.

– Byliśmy przygotowani do złożenia wniosku już w listopadzie, czekaliśmy tylko na otwarcie konkursu – informuje w rozmowie z „Linią” wicestarosta. – Gdybyśmy jednak nie otrzymali pieniędzy z Funduszu, powinny być one zapewnione w budżecie powiatu, bo taki wniosek na moją prośbę złożył wydział komunikacji. Oczywiście na sesji budżetowej okaże się, czy rada wyrazi zgodę na zabezpieczenie środków na utrzymanie linii. Łączny koszt szacowany jest na ponad 900 tys. zł – tłumaczy Zawada. – Może być tak, że konkurs zostanie rozstrzygnięty na początku 2022 roku, a my podpisujemy umowę z przewoźnikiem wcześniej. Niewykluczone jest więc, że wkład finansowy powiatu zostanie wykorzystany wcześniej, do czasu otrzymania pieniędzy z Funduszu. Biorąc pod uwagę wysokość środków zabezpieczonych w budżecie, będziemy rozmawiać z gminami w sprawie dopłaty do linii, z których korzystają ich mieszkańcy – zaznacza.

Wicestarosta zaznacza, że planowane są drobne korekty w trasie autobusów. – Ostatnio uruchomiona linia autobusowa zostanie zmodyfikowana o miejscowość Pęclin, na wniosek mieszkańców trochę zmieni się również rozkład jazdy. Skorygowana zostanie też linia Osieck – Otwock. Ten autobus będzie zajeżdżał jeszcze do Ostrówca, Wygody i na karczewskie Ługi. – W ostatniej chwili zdecydowaliśmy się zrobić korektę wniosku o dofinansowanie tej linii. Autobus z Osiecka do Otwocka będzie przejeżdżał przez osiedle Ługi – mówi wicestarosta Zawada. – Od stycznia pomożemy w ten sposób mieszkańcom dostać się do centrum Otwocka. To będzie siedem kursów dziennie, którymi już za miesiąc wesprzemy komunikację na trasie Karczew – Otwock – podkreśla wicestarosta. Statystyka sprzedaży biletów z ostatnich miesięcy wskazuje, że takie powiatowe autobusy są potrzebne i korzysta z nich sporo osób.

 

Komentarz

Michał Rudzki, burmistrz Karczewa:

Cieszymy się, że powiatowe linie zostały rozszerzone o Ostrówiec i Wygodę, dzięki czemu będą skomunikowane kolejne dwa sołectwa. Dobrą informacją jest także rozszerzenie linii o osiedle Ługi, ale może to stanowić jedynie uzupełnienie sieci transportowej w gminie Karczew, ponieważ to tylko siedem kursów w dni powszednie.
Ze względu na niestabilną sytuację na rynku transportu obsługiwanego przez sektor prywatny chcemy rozbudowywać transport gminny. Niestety, największym problemem jest koncepcja trasy. Są obszary, które chcemy skomunikować (np. osiedle Ługi czy Nowy Karczew), ale kilka kwestii trzeba dopracować, przede wszystkim takich jak dostosowanie infrastruktury przystankowej. Jeśli chcielibyśmy, aby to ZTM obsługiwał trasę Karczew – Otwock, musimy tak ją opracować, by autobus nie musiał jeździć po progach zwalniających i wyniesionych skrzyżowaniach, bo nie jest to zgodne ze standardami ZTM-u. Niewątpliwą zaletą ZTM-u na terenie Karczewa jest możliwość korzystania z transportu, w tym kolejowego, w ramach jednego biletu.
Wspólnie z radnymi z mojego komitetu uważamy jednak, że najlepszym rozwiązaniem dla naszych mieszkańców byłoby uruchomienie bezpłatnego autobusu dla posiadaczy Karty Mieszkańca kursującego na trasie Karczew – Otwock. Na to jednak nie ma zgody części radnych.

2 komentarze do “Autobus będzie zajeżdżał na Ługi

 • 8 grudnia 2021 o 18:24
  Permalink

  Osiedle Ługi czyli rozumiem że przez Morskie Oko też będzie przejeżdżał?

  Odpowiedz
 • 10 grudnia 2021 o 11:15
  Permalink

  Połączenie Karczew-Ługi-Otwock, jest bardzo ważne dla mieszkańców, żeby dojechać do SKM, ponieważ wielu mieszkańców pracuje w Warszawie, tak jak dzieci uczą się w Warszawie. Autobus jest bardzo potrzebny, jak dla mnie Linia 521 powinna być wydłużona z Falenicy do Karczewa, czyli Wiatraczna – Karczew, to też alternatywa kiedy jest problem z SKM. Moim zdaniem rozwiązało to problem, ponieważ linia 521 jest dużo stabilniejsza od linii L.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.