Miasto przejęło tereny OKS-u

Władze Otwocka podpisały z klubem OKS Start Otwock dokumenty o kupnie prawa użytkowania wieczystego części terenów OKS-u. – To nowy rozdział w historii otwockiego sportu – mówi prezydent Jarosław Margielski. Na należących do tej pory do klubu terenach przy ul. Karczewskiej miasto planuje wybudowanie nowoczesnego kompleksu sportowego

SYLWIA WYSOCKA

Sporo w ostatnim czasie „historycznych momentów” dla Otwocka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że kolejnym z nich jest podpisanie na początku grudnia przez prezydenta Jarosława Margielskiego i prezesa OKS Start Otwock Jacka Siekaczyńskiego dokumentów dotyczących kupna przez miasto prawa do użytkowania wieczystego gruntów i budynków, czyli stadionu i infrastruktury przy ul. Sportowej 1. – Dzięki wzajemnym ustępstwom udało się doprowadzić sprawę do końca z pozytywnym skutkiem. Od teraz OKS zajmie się na nowo promocją i rozwojem sportu w Otwocku. Miejmy nadzieję, że już w najbliższym czasie stanie się to na nowych obiektach – poinformowały władze klubu.

Podpisanie aktów było możliwe po tym, jak Rada Miasta Otwocka na sesji nadzwyczajnej w poniedziałek, 29 listopada jednogłośnie zagłosowała za nabyciem przez miasto trzech szóstych udziałów OKS-u w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków, które znajdują się przy ul. Ślusarskiego i ul. Karczewskiej. Możliwość odkupienia terenów to wynik wieloletnich negocjacji i rozmów prowadzonych przez prezydenta Jarosława Margielskiego i części radnych z władzami klubu. Jak informuje urząd miasta,  intensyfikacja rozmów nastąpiła w ostatnim półroczu, gdy w klubie OKS doszło do zmiany zarządu. W ciągu ostatnich miesięcy udało się wypracować zadowalające obie strony warunki współpracy w zakresie przejęcia przez miasto terenu i istniejących budynków OKS-u i jednoczesnego zapewnienia dalszego funkcjonowania tam klubu.

– Przejęcie przez miasto terenów OKS-u to przede wszystkim otwarcie nowego rozdziału, jeśli chodzi o rozwój sportu w Otwocku, i olbrzymia szansa dla mieszkańców. W końcu będą mieli zmodernizowaną infrastrukturę sportową, na którą czekają od wielu lat. Dla mnie to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie chciałem zrealizować od początku mojej pracy w otwockim samorządzie, kiedy składałem ślubowanie jako przewodniczący rady miasta. 1 grudnia minęło właśnie siedem lat od tamtego wydarzenia – komentuje dla „Linii” prezydent Jarosław Margielski. – Uregulowanie spraw formalno-prawnych terenów przy ul. Karczewskiej i ul. Ślusarskiego było bardzo długim i skomplikowanym procesem, ale w końcu udało się doprowadzić tę sprawę do końca i podpisać akty notarialne. Rozwiązania, które zostały przyjęte, wyzerowały wszelkie zobowiązania stowarzyszeń względem wzajemnych roszczeń. Wyzerowały też długi OKS-u, który teraz może zająć się wyłącznie działalnością sportową i na niej się skupić. Miastu to rozwiązanie dało przede wszystkim możliwość pozyskiwania środków i modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Karczewskiej. Już na wiosnę przystępujemy do koncepcji i projektów, które pozwolą nam sięgnąć po środki zewnętrzne na realizację inwestycji na tym terenie. Dysponując tymi gruntami, planujemy tam wybudowanie basenu, hali sportowej i strzelnicy, żeby wszystkie obiekty sportowe były zlokalizowane w jednym miejscu i dawały pełen wachlarz możliwości mieszkańcom i uczniom. Chcemy, żeby w stolicy powiatu powstało nowoczesne centrum sportowe – tłumaczy prezydent Margielski. – Przejęcie terenów OKS-u to kolejny przykład sprawy, o której do tej pory mówiło się, że nie da się nic z tym zrobić. Nic bardziej mylnego. Potrzeba tylko determinacji, pracy i czasu oraz zorganizowania grupy osób, którym zależy na rozwoju sportu w Otwocku – dodaje prezydent.

Koszty nabycia prawa użytkowania wieczystego określono na kwotę nie wyższą niż 7 mln 50 tys. zł. Z operatu szacunkowego wykonanego na zlecenie miasta przez rzeczoznawcę wynika, że wartość rynkowa użytkowania wieczystego tych gruntów i tego, co się na nich znajduje, wynosi 8 mln 126 tys. zł. Pierwsza rata, którą otrzyma klub, jest równa wysokości zobowiązań OKS Start wobec miasta oraz miejskiej spółki OPWiK i wynosi ok. 1 mln 50 tys. zł. Pozostałą kwotę 6 mln zł rozłożono na 20 lat na raty po 300 tys. zł.

fot. FB OKS Start Otwock

One thought on “Miasto przejęło tereny OKS-u

  • 8 grudnia 2021 o 09:07
    Permalink

    Legendarny basen wreszcie wybudują czy jeszcze nie ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.