Poprawią most na Mostowej

Jeżeli pogoda na to pozwoli, jeszcze w tym roku ma poprawić się stan mostu przez Świder na ul. Mostowej, który łączy Otwock z gminą Wiązowna. Miasto rozstrzygnęło przetarg na remont obiektu. W zakres prac ma wejść wymiana nakładki asfaltowej oraz przebudowa balustrad i chodników

Pod koniec listopada miasto opublikowało informację o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na przebudowę balustrad i chodników oraz nakładki asfaltowej na moście na ul. Mostowej w Otwocku. Tą ofertą jest propozycja Warszawskiego Przedsiębiorstwa Mostowego Mosty sp. z o.o. Budownictwo z Warszawy. Zgodnie z zamówieniem jeszcze w 2021 roku firma ma przeprowadzić gruntowny lifting mostu łączącego Otwock i Wiązownę. Obecnie jezdnia asfaltowa na moście ma szerokość 6,16 m, a betonowe chodniki po obu stronach – 45 cm. Ruch po obiekcie odbywa się wahadłowo, bez możliwości wymijania się pojazdów. Po obu stronach mostu znajdują się poręcze o wysokości 95 cm ze słupkami rozstawionymi co metr, mocowanymi w żelbetowych gzymsach.

Na podstawie wykonywanych co roku przeglądów stwierdzono, że obiekt jako całość znajduje się w złym stanie technicznym, a kilka elementów konstrukcyjnych obiektu jest w stanie przedawaryjnym. Dlatego zalecono wykonanie pilnych prac remontowych. Dodatkowo zaobserwowano dalszą degradację obiektu wynikającą m.in. z przyczyn związanych z ulewnymi deszczami.

Zgodnie z zapisami projektu wykonawczego remontu przewiduje on obecnie jedynie podstawową konserwację i renowację wybranych elementów mostu wpływających na bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza przez pieszych. Remont ma charakter zachowawczy ze względu na planowaną rozbiórkę i odbudowę mostu. Inwestycja będzie polegać na remoncie balustrad, chodników (strefy ruchu pieszych) i nakładki asfaltowej. Przewiduje się również montaż taśmy (odbojnicy) bariery drogowej do betonowych zapór ustawionych na obiekcie, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu. Parametry mostu nie ulegną zmianie. Zostanie utrzymana funkcja drogi o przeznaczeniu lokalnym. Zgodnie z wnioskami wynikającymi z przeglądu na moście będzie wprowadzone ograniczenie w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 10 ton.

Na sesji we wtorek, 30 listopada prezydent Jarosław Margielski skomentował planowany zakres prac remontowych mostu. – To jest inwestycja, którą uwzględniliśmy w budżecie na 2021 rok. Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe w tej sprawie, a dzięki przesunięciom budżetowym było możliwe rozstrzygnięcie przetargu. Remont będzie przewidywał wymianę nawierzchni jezdni: zerwanie istniejącej nawierzchni, wykonanie nowej nakładki, remont balustrad, modernizację istniejących rozwiązań. Z rozmów, które prowadziliśmy z autorami ekspertyzy mostu, wynika, że nie ma możliwości poszerzenia jezdni do dwóch pasów, żeby ruch następował w obu kierunkach. Przewężenie jezdni zostanie zachowane, co jest związane z tym, że trzeba zapewnić przejście pieszym. Ten obiekt budowano w latach, gdy obowiązywały inne przepisy, ale postaramy się maksymalnie zoptymalizować ruch – zapowiedział prezydent.

Jeśli chodzi o termin wykonania remontu, prezydent Margielski poinformował, że ten odcinek jezdni wymaga natychmiastowej naprawy, dlatego miasto zawarło z wykonawcą umowę, która przewiduje realizację prac jeszcze w tym roku. – Oczywiście zależy to od warunków pogodowych. Zakładamy, że pogoda umożliwi realizację prac. Gdyby jednak tak się nie stało, tę inwestycję przesuniemy na przyszły rok i prace będą wykonane w możliwie najwcześniejszym terminie na wiosnę. Na pewno stan tego obiektu w najbliższym czasie znacząco się poprawi – zadeklarował Jarosław Margielski.

Prezydent nawiązał także do planów całkowitej modernizacji mostu w przyszłości. – Jeżeli mówimy o gruntownej modernizacji obiektu, trzeba brać pod uwagę kwoty między 3,5 a 5 mln zł. Dlatego już zgłosiliśmy wniosek do wojewody mazowieckiego o tzw. środki na remonty związane z występowaniem klęsk żywiołowych. Dotyczy to także obiektu mostowego na ul. Wspaniałej. Próbujemy każdego możliwego sposobu, żeby pozyskać pieniądze na kompleksowy remont, ale już te prace, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie, znacząco poprawią stan mostu – podkreślił prezydent.

SW

2 komentarze do “Poprawią most na Mostowej

 • 7 grudnia 2021 o 18:39
  Permalink

  „…przewróciło się niech leży cały luksus polega na tym…” A na poważnie trzymam kciuki i poproszę o porządne wyremontowanie także ul.
  Kołłątaja.

  Odpowiedz
 • 7 grudnia 2021 o 20:43
  Permalink

  Gdy patrzę na most po którym kiedyś jeździła kolejka wąskotorowa Jabłonna – Karczew.
  Ach, gdyby obiekty budowane dziś miały taką wytrzymałość.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.