Korzystają z doświadczenia

Miasto przygotowuje się do przeprowadzenia odwiertów geotermalnych na terenie po dawnej Zieleni Miejskiej. Pod koniec listopada delegacja władz Otwocka gościła w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. Wizyta służyła m.in. analizie rozwiązań stosowanych w geotermii

SYLWIA WYSOCKA

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA powstało w 1993 roku. Jest to pierwsza, a zarazem największa w Polsce spółka zajmująca się pozyskiwaniem energii geotermalnej. Zanim została utworzona, na Podhalu powstało solidne zaplecze badawczo-rozwojowe. W latach 90. XX wieku uruchomiono tam pierwszy w kraju Doświadczalny Zakład Geotermalny Polskiej Akademii Nauk. Na tej bazie w 1994 roku powołano do życia komercyjny projekt, czyli pilotażową instalację ciepłowniczą w celu ogrzania wsi Bańska Niżna. Obecnie podhalański system geotermalny pozwala zaopatrzyć w ciepło ponad półtora tysiąca obiektów znajdujących się na obszarze czterech gmin – Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane.

Delegacja Otwocka, w której skład weszli m.in. prezydent Jarosław Margielski, naczelnik wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych Krzysztof Gościcki i przewodniczący komisji inwestycji i gospodarki miejskiej Jakub Kosiński, pod koniec listopada zapoznała się z technologią i zapleczem funkcjonowania podhalańskiej spółki. Zapytaliśmy, jakie są korzyści z tej wizyty. – Chodzi przede wszystkim o możliwość skorzystania z doświadczenia, informacji i sprawdzonych rozwiązań zastosowanych przez inne gminy w takich przedsięwzięciach. Oczywiście można wybrać inny kierunek działań i od razu ogłosić przetarg za kilkanaście milionów złotych, nie mając szczegółowych rozwiązań i opierając się „na opiniach ekspertów”. Tylko pamiętajmy, że tu chodzi o pieniądze publiczne. Na podstawie doświadczenia z ostatnich lat przekonałem się, że poleganie wyłącznie na opiniach ekspertów zazwyczaj wiąże się z wydawaniem szerokim strumieniem pieniędzy z budżetu miasta. Dlatego trzeba zebrać jak najwięcej wiedzy, żeby móc świadomie, a nie bezwiednie, podejmować kluczowe decyzje. Po to też pojechaliśmy na miejsce, aby porozmawiać z kierownictwem o problemach i technicznych aspektach wykonywania samego odwiertu, poznać zaplecze funkcjonowania instalacji oraz zaplecze budowy. Dzięki temu mogliśmy zdobyć niezbędne informacje. Szczegóły techniczne są kluczowe, jeśli chodzi o wydatkowanie środków publicznych, a podjęte przez nas działania są absolutnie konieczne przy tak wielomilionowych przedsięwzięciach – komentuje dla „Linii” prezydent. – Rozumiem przyzwyczajenia, że wyjazdy urzędników np. na Podhale mogą kojarzyć się z kilkudniową wycieczką, pobytami w kilkugwiazdkowych hotelach i restauracjach. Jeżeli ktoś liczy na taki obraz sytuacji, to nie w przypadku obecnej pracy urzędu miasta. Wyjechaliśmy wczesnym rankiem i wróciliśmy w nocy tego samego dnia, żeby nie narażać budżetu miasta na niepotrzebne koszty, tylko zdobyć cenną wiedzę. Korzystanie z dobrych wzorców nie jest niczym nowym. W Otwocku wielokrotnie gościłem prezydentów innych miast i przedstawiałem im rozwiązania oraz pomysły, które z powodzeniem są u nas realizowane. To powinien być standard, a nie jakaś nowość w pracy samorządu – tłumaczy prezydent. – Podczas wizyty w Geotermii Podhalańskiej zdobyliśmy cenne informacje odnośnie do specyfikacji urządzeń wiertnicznych, uwzględnienia kwestii nadzoru i dozoru geologicznego, okresu trwania uciążliwych robót, powierzchni placu i zaplecza budowy oraz samego procesu późniejszej eksploatacji wód – zapewnia.

Latem miasto otrzymało dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego. „Obecnie przygotowujemy dokumentację przetargową związaną z procesami niezbędnymi do wykonania otworu geotermalnego na terenie dawnej Zieleni Miejskiej o głębokości ok. 1650 metrów – poinformował prezydent w mediach społecznościowych.

One thought on “Korzystają z doświadczenia

  • 10 grudnia 2021 o 13:18
    Permalink

    Ciekawe jaka, będzie oszczędność i korzyść z jednodniowego szkolenia z zakresu geologii, geotermii, techniki cieplej i sieciowej w którym uczestniczyli: zarządca nieruchomości po SGGW, architekt i właściciel firmy sprzątającej.
    PS. tak to nie była z pewnością wycieczka to była znacząca wymiana informacji,

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.