Zaszczep pupila, bo zapłacisz!

Liczba potwierdzonych przypadków wścieklizny w powiecie otwockim rośnie, dlatego Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Otwocku przypomina, że najlepszym sposobem ochrony przed chorobą jest zaszczepienie pupili. Szczepienie kotów to zalecenie, ale szczepienia psów są obowiązkowe. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości do 500 zł

Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku sprawdzają, czy mieszkańcy powiatu szczepią swoje psy przeciwko wściekliźnie. Ostatnio przeprowadzili kontrole w Dąbrówce w gminie Celestynów. Stwierdzili, że we wsi mieszka 46 psów, a siedem z nich nie miało aktualnego szczepienia. W związku z tym wystawiono cztery mandaty. Wcześniej, ze względu na wykrycie ogniska wścieklizny, podobne kontrole przeprowadzono w Żanęcinie w gminie Wiązowna. Pracownicy PIW w najbliższych tygodniach (przed końcem stycznia) pojawią się jeszcze w Józefowie, Anielinie i Soplicowie, a także w Gadce (gmina Kołbiel) i Zabieżkach (gmina Celestynów), żeby sprawdzić, czy tamtejsze psy są zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Otwock Anna Janulewska-Nowosad przyznaje, że sytuacja jest niebezpieczna, a przy coraz większej liczbie wykrytych przypadków zachorowań na wściekliznę w powiecie otwockim szczepienia zwierząt domowych są bardzo istotne.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu ich chorób zakaźnych obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Właściciele są zobowiązani zaszczepić pupila przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Szczepień dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Po przeprowadzeniu szczepienia właściciel otrzymuje stosowne zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie psa.

BM

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.