Nowa trybuna i droga na stadion

W przyszłym roku Mazur Karczew będzie świętować 80-lecie. Z tej okazji władze gminy chcą sprawić klubowi i jego sympatykom prezent w postaci nowej trybuny dla kibiców i remontu ul. Karczówek, która jest drogą dojazdową do kompleksu sportowego

SYLWIA WYSOCKA

Klub Mazur Karczew został założony w 1942 roku. Powstał z pasji do piłki nożnej, wbrew zakazom okupanta. W przyszłym roku będzie obchodzić 80-lecie istnienia. Władze gminy już teraz szykują z tej okazji specjalny prezent. Pod koniec października Michał Rudzki i prezes zarządu Mazura Piotr Niedziółka odwiedzili Sokołów Podlaski, gdzie z burmistrzem tej miejscowości rozmawiali na temat technologii zastosowanej do budowy trybun na tamtejszym stadionie miejskim. Zostały one zamontowane wiosną ubiegłego roku. Są to trybuny zewnętrzne czterorzędowe ze stałym zadaszeniem łukowym składające się z trybuny głównej na 340 miejsc siedzących i trybuny dla gości. Szkielet konstrukcji został wykonany z profili stalowych zamkniętych, a konstrukcję zabezpieczono antykorozyjnie poprzez ocynkowanie. Inwestycja kosztowała prawie 250 tys. zł.

– Chcemy przeznaczyć 40 tys. zł na projekt trybuny na stadionie miejskim w Karczewie – poinformował podczas sesji rady miejskiej w środę, 1 grudnia burmistrz Michał Rudzki. – Inwestycję zamierzamy rozpocząć już teraz w postaci projektu, a mając dokumentację i kosztorys, będziemy mogli ocenić, w jakim programie aplikować o dofinansowanie. Może to być program Sportowa Polska, Mazowiecki Instrument Wsparcia Inwestycji Sportowych lub inny program w ramach wsparcia województwa mazowieckiego, ministerstwa sportu czy innych jednostek. Chciałbym, żeby jesienią przyszłego roku ludzie mogli korzystać z trybun, żebyśmy godnie i dumnie obchodzili 80-lecie istnienia naszego klubu – podkreślił burmistrz. Jego wypowiedź poparł przewodniczący komisji budżetowej Jarosław Jobda. – Myślę, że wszyscy radni są jak najbardziej za – podkreślił przewodniczący, który poprosił, żeby urząd postarał się pozyskać dofinansowanie również na dodatkowe miejsca parkingowe w okolicy stadionu. – Część miejsc postojowych chcielibyśmy zbudować za pieniądze, o które będziemy starać się z Polskiego Ładu. Gdyby udało się pozyskać środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, to nasz projekt uwzględnia także parkingi wzdłuż topól, które rosną w okolicy stadionu – poinformował burmistrz.

Jesienią kibice być może zasiądą na zadaszonych trybunach, ale to niejedyna zmiana, na jaką mogą liczyć miłośnicy sportu i rekreacji. Jest szansa, że prowadząca do stadionu i jeziora Moczydło ul. Karczówek zostanie wyremontowana. – Najgorszym odcinkiem w drodze do Mazura jest obecnie fragment od tzw. urwania Karczówka do mostku. W sprawie tego odcinka drogi czytałem już dużo pism i dostałam wiele pytań od mieszkańców – dlaczego robi się inne rzeczy, a nie ul. Karczówek? Mam nadzieję, że będziemy mogli tam wbić łopatę jeszcze w tym roku – przewiduje Michał Rudzki. Jest na to szansa, jeśli wreszcie uda się rozstrzygnąć przetarg na remont tego odcinka drogi.

W propozycjach zmian w uchwale budżetowej na sesję 1 grudnia burmistrz zaproponował ok. 1 mln 200 tys. zł na budowę ul. Karczówek na odcinku do rzeki Jagodzianki. Ta kwota pozwoli na podpisanie umowy z wykonawcą. W ramach ogłoszonego przetargu wpłynęły trzy oferty, z których najniższa opiewa na ponad 1 mln 200 tys. zł. Inwestycja obejmie przebudowę ul. Karczówek do mostu na Jagodziance wraz z otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, budowę jezdni, zjazdów, chodników, kanalizacji deszczowej wraz z przyłączami i przebudowę wodociągu.

Ta inwestycja została zgłoszona do poprzedniej edycji Polskiego Ładu, ale nie otrzymała dofinansowania. Dlatego w następnym naborze gmina chce zgłosić budowę kolejnych odcinków dróg do stadionu i Moczydła. – Po konsultacjach z klubem podjąłem decyzję, że w progu do 5 mln zł złożymy wniosek na budowę łącznika osiedla Częstochowska z ul. Trzaskowskich, do Mazura i Moczydła. Chcielibyśmy to połączenie zbudować w ramach tego naboru i będziemy składać taki wniosek – zapowiada burmistrz Rudzki. Nabór ma zostać przeprowadzony jeszcze w tym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.