Uczczono pamięć dyrektora

Jedna z otwockich ulic ma nowego patrona. Imieniem wieloletniego dyrektora szpitala klinicznego im. Adama Grucy dr. Mieczysława Błaszczyka nazwano drogę łączącą ul. Żeromskiego z jednym z wjazdów do otwockiej kliniki ortopedycznej. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy odbyło się w czwartek, 9 grudnia

Mimo że w lutym 2022 roku minie rok od śmierci dr. Mieczysława Błaszczyka, nadal pozostaje on w pamięci wielu osób. Wyrazem tego jest choćby inicjatywa dyrekcji szpitala klinicznego im. Adama Grucy, która wystąpiła z wnioskiem do władz miasta o upamiętnienie zasłużonego szefa kliniki ortopedycznej i nadanie jednej z ulic prowadzących do szpitala jego imienia. – Droga dojazdowa do naszej placówki została wyremontowana, można skierować nią część ruchu i odciążyć ulicę Konarskiego. Wcześniej była to droga polna i leśna, po jej utwardzeniu pojawiło się pytanie, jak nazwać tę ulicę, by ją identyfikować i wskazać, gdzie się znajdujemy. Zastanawialiśmy się nad tym i padła propozycja, żeby nazwać ulicę imieniem byłego dyrektora naszego szpitala dr. n. med. Mieczysława Błaszczyka – wspomina dyrektor techniczny placówki Sławomir Chaberek.

Propozycja spotkała się z aprobatą Rady Miasta Otwocka, która na sesji 30 listopada podjęła uchwałę w sprawie nadania ulicy imienia Mieczysława Błaszczyka.

W czwartek, 9 grudnia odsłonięto tablicę z nazwą ulicy zasłużonego lekarza i dyrektora. W uroczystości wzięły udział żona Mieczysława Błaszczyka Barbara i wnuczka, a także prezydent Otwocka Jarosław Margielski, proboszcz parafii pw. św. Wincentego à Paulo ks. Bogdan Sankowski oraz przyjaciele i współpracownicy dr Błaszczyka ze szpitala klinicznego, na czele z jego obecnym dyrektorem prof. dr. hab. n. med. Jarosławem Czubakiem. – Mąż zawsze bardzo poświęcał się pracy, zarówno jako lekarz, jak i dyrektor. Marzył, aby klinika pod kątem ortopedii była najlepszą i największą placówką w Polsce. Zawsze też chciał, aby ta ulica zyskała nowy wygląd. I tak się stało. Od dziś będzie nosić jego imię. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim za jego upamiętnienie – mówiła wzruszona Barbara Błaszczyk.

Poza odsłonięciem tablicy uroczyście przecięto również wstęgę na wyremontowanej ulicy noszącej od teraz imię Mieczysława Błaszczyka.

ART.

dr med. Mieczysław Błaszczyk (1947-2021)

Urodził się 1 stycznia 1947 roku w Łodzi. W 1971 roku ukończył studia na Wojskowej Akademii Medycznej. Po studiach pracował jako stażysta w kilku warszawskich szpitalach oraz w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, przez kilka lat przebywał na kontraktach w Algierii i Maroku. Dość szybko okazało się, że jest nie tylko znakomitym lekarzem, lecz także organizatorem. Był dyrektorem szpitali w Grójcu i Pruszkowie. W 1995 roku powierzono mu stanowisko zastępcy, a dwa lata później dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W 1998 roku został doradcą ds. reform społecznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wicedyrektorem Departamentu Polityki Zdrowotnej i Przekształceń Systemowych w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W tym czasie pracował także przy restrukturyzacji i prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej Cefarm. Zanim trafił do Otwocka, dr Mieczysław Błaszczyk był dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. dr. Witolda Orłowskiego w Warszawie, dyrektorem Biura Krajowego Związku Kas Chorych, głównym specjalistą Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych, a następnie znów pełnił ważne funkcje w Ministerstwie Zdrowia oraz w Narodowym Funduszu Zdrowia, gdzie był m.in. szefem gabinetu prezesa i dyrektora Biura ds. Współpracy Międzynarodowej. Dyrektorem naczelnym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku był od 2007 do 2019 roku i te 12 lat to czas rozwoju placówki. Gdy obejmował stanowisko, dysponowała ona tymi samymi obiektami co kilka dekad wcześniej.

W wywiadzie udzielonym przed dwoma laty wspominał: „Szpital nie spełniał warunków wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia, jakim powinny odpowiadać obiekty udzielające świadczeń zdrowotnych, i nie miał żadnej, rozłożonej na lata, koncepcji dostosowania się do tych warunków”.

Dyrektor Błaszczyk miał tę koncepcję. Wizja nowoczesnego szpitala ortopedycznego powstała bardzo szybko i była konsekwentnie realizowana.Jedną z jego pierwszych decyzji było poprawienie diagnostyki obrazowej. Powstała nowoczesna pracownia tomografii komputerowej, a następnie tomografii rezonansu magnetycznego, którą wcześniej wykonywano w postawionym na terenie szpitala kontenerze. Obecnie cyfrowe aparaty rentgenowskie, urządzenia do rezonansu i tomografy komputerowe gwarantują wykonywanie badań diagnostycznych na światowym poziomie.

Rdzeniem szpitala ortopedycznego jest część operacyjna. Ta na początku została rozbudowana dzięki zaadaptowaniu na ten cel dawnej sali widowiskowej. Powstał wówczas pierwszy w szpitalu supernowoczesny blok operacyjny  z trzema salami. Obecnie na każdym piętrze sześciopiętrowego gmachu głównego są sale operacyjne i szpital może działać znacznie sprawniej. Rocznie wykonuje się tu 10 tys. operacji. Placówka posiada imponujące Centrum Rehabilitacji. Powstało ono w 2015 roku dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Dyrektor Mieczysław Błaszczyk dbał o szpital, jego infrastrukturę i otoczenie. Wiedział, jak ważna jest funkcjonalność, a także estetyka. Wybudował nowe ogrodzenie rozległego terenu i zarządził, żeby został on zagospodarowany. Dziś rozciąga się tam sieć urokliwych ścieżek, tak ważnych dla pacjentów Centrum Rehabilitacji. Dyrektor dbał też o rozwój naukowy. Przy szpitalu działa obecnie pięć klinik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Uczą się w nich przyszłe pokolenia ortopedów, traumatologów narządów ruchu, chirurgów, radiologów i rehabilitantów medycznych. Szpital dysponuje dużym terenem i ma się gdzie rozbudowywać, więc ten rozwojowy trend, zapoczątkowany przez wieloletniego dyrektora, będzie z pewnością utrzymany.

oprac. Art

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.