Na rondo jeszcze poczekamy

Na razie nie będzie przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Reymonta w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku. Prezydent zapowiada, że chce pozyskać pieniądze na kompleksową przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Ma to związek z rozbudową szpitala klinicznego im. prof. A. Grucy

SYLWIA WYSOCKA

Skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Reymonta jest bardzo niebezpieczne. Dochodziło tam do potrąceń pieszych i innych zdarzeń drogowych. We wrześniu 12-letniego Alana potrącił tam pijany kierowca. (pisaliśmy o tym w tekście: Pijany kierowca potrącił Alana na przejściu dla pieszych) Dlatego radni komisji inwestycji i gospodarki miejskiej apelowali do prezydenta Otwocka o przebudowę skrzyżowania, gdzie zbiegają się cztery ulice: Grunwaldzka, Reymonta, Słowackiego i Ostro-wska. Pomysłodawczynią wniosku była radna Małgorzata Rock, która chciała, by przebudowa została wykonana w 2022 roku.

– To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie – podkreślała we wrześniu radna. – Jest tam kilka ulic, które zbiegają się z ul. Grunwaldzką. Dwa lata temu udało się nam przesunąć ogrodzenie domu, który wystaje w pasie drogowym, i wyznaczyć przejście, jednak to rozwiązanie nie zdaje egzaminu, dalej jest bardzo słaba widoczność. Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły także proszą o to, by przyjrzeć się sprawie tego skrzyżowania i spróbować poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Uważam, że trzeba zaprojektować tam bezpieczne skrzyżowanie – przekonywała radna, której wniosek poparli pozostali członkowie komisji.

Projekt uchwały budżetowej na 2022 rok nie uwzględnia jednak tego wniosku. Dlaczego tak się stało? To wyjaśniał prezydent Jarosław Margielski podczas posiedzenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej, która odbyła się we wtorek, 7 grudnia. Podkreślał, że ma to związek z rozbudową szpitala klinicznego im. prof. A. Grucy. – Ta poważna inwestycja spowoduje, że dojazd do szpitala od roku 2025 nie będzie prowadził od ul. Konarskiego, ale ul. Grunwaldzkiej. To rodzi problem, bo nie ma tam drogi dojazdowej do szpitala. Kłopot jest też ze skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z ul. Reymonta, czyli w miejscu, którego dotyczyły wnioski mieszkańców i radnych – powiedział prezydent.

– Z drugiej strony jest to dla nas szansa na pozyskanie środków zewnętrznych. Będę chciał w ramach kilkuletniego programu rozwojowego zgłosić właśnie tę inwestycję do dofinansowania. Szpital im. prof. Adama Grucy ma znaczenie ponadregionalne, upoważnia nas to do tego, by w taki sam sposób traktować tę inwestycję. Być może uda się uzyskać na nią duże dofinansowanie, które pozwoliłoby na realizację nie tylko całej ulicy, lecz także drogi poprzecznej łączącej ulice Majową i Żeromskiego, bo takiej dziś brakuje. To powoduje, że mieszkańcy ulicy, którzy wjeżdżają do Otwocka ul. Mostową, muszą jechać drogą okrężną – tłumaczył prezydent Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.